Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ženy, která si odpykává šestnáctiletý trest vězení za vraždu novorozeného dítěte na přerovské ubytovně. Dítě udusila, vražedný úmysl popírala. Podle ústavních soudců se justice činem důkladně zabývala a zvolená právní kvalifikace odpovídá důkazní situaci.
"Okolnost, že stěžovatelka se závěry soudů nesouhlasí, nemůže sama o sobě důvodnost ústavní stížnosti založit," stojí v usnesení, které je dostupné v databázi soudu.
Olomoucká pobočka krajského soudu obžalovanou původně osvobodila, za vraždu ji potrestala až po vrácení případu vrchním soudem.
Dovolání matky odmítl koncem roku 2017 Nejvyšší soud. "Oba soudy nižších instancí dospěly k správnému závěru, že k udušení nezletilého došlo v důsledku úmyslného jednání obviněné spočívajícím v uzavření jeho dýchacích cest (byť nezjištěným způsobem)," stálo v usnesení Nejvyššího soudu. Od února 2018 čekala na rozhodnutí ženina ústavní stížnost, nakonec ji soudci označili za zjevně neopodstatněnou.
Tragédie na ubytovně se stala v říjnu 2014. Podle rozsudku žena chlapci zakryla dýchací cesty v úmyslu usmrtit ho. Nezaměstnaná matka tvrdila, že chlapec zemřel ve chvíli, kdy usnula při kojení. Vzbudila se prý ve chvíli, kdy už bylo dítě promodralé a oživit se jí ho nepodařilo. Šla spát, teprve později donesla tělo na vrátnici. Záchranáři se jej marně snažili resuscitovat.
Možnost náhodného udušení znalci vyloučili. Z dalších posudků vyplývá, že matka neprojevovala nad smrtí dítěte emoce ani pocit viny. Ženě podobným způsobem zemřeli v minulosti dva chlapci. První v roce 2009 na Slovensku, druhý o tři roky později v Přerově. Kriminalisté se zabývali i těmito úmrtími, ženu ale neobvinili.
Související
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
Vražda , Ústavní soud ČR , Přerov , Brno , soudy
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě