Veterináři varují před nebezpečnou bakterií, kterou mohou obsahovat zmražené krevety prodávané v pražské tržnici Sapa. ČR dostala před potravinami varování prostřednictvím systému rychlého varování ze Slovenska, kde se také tato potravina prodávala. Vibrio parahaemolyticus způsobuje zvracení a vodnatý průjem.
Na českém trhu se jich mělo prodat půl tuny. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Produkt je označený jako Krevety neloupané bez hlav s šarží VN734VI 264 a datem minimální trvanlivosti do 27. července 2021. Balení vážila 800 gramů, dodavatel byla společnost Julia Alex Asianfood. "Firma dodávající produkt na český trh provozuje maloobchodní prodejnu v areálu SAPA. Vzhledem k dlouhé době trvanlivosti mohou mít někteří spotřebitelé produkt ještě ve svém mrazáku. V takovém případě by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili," dodal Vorlíček. Prodejna byla označena jako Asijské potraviny.
Bakterie je součástí běžné mikroflóry ústí řek a pobřežních vod. Přenášená je podle veterinářů potravou, hlavně rybami a mořskými živočichy. Inkubační doba trvá asi tři dny. "Hlavními příznaky jsou vodnatý průjem, teplota, zvracení. Vznik onemocnění je vždy spojen s konzumací ryb, mořských živočichů nebo výrobků z nich," uzavřel mluvčí.
Letos v červenci veterináři informovali o tom, že nechali zlikvidovat přes 1300 křepelčích vajec a více než 100 kilo masa neznámého původu, které bylo skladované také v tržnici Sapa. Část těchto potravin byla skladovaná v nevhodných podmínkách, zjistili při kontrole společně s policií a celní správou.
Tržnice se za problémovou z veterinárního pohledu považuje dlouhodobě. Například loni na podzim v ní veterináři odhalili nelegální prodejnu potravin, bylo v ní téměř půl tuny neoznačených potravin bez dokladů původu. U většiny nešlo zjistit datum spotřeby, část produktů měla prošlou dobu trvanlivosti a byla zkažená. U pěti kilogramů sépií bylo datum trvanlivosti překročeno o tři roky.
Loni v květnu zadrželi veterináři s policisty v areálu tržnice v pražské Libuši 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu, mimo jiné sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, přičemž část byla plesnivých.
Související
V tržnici Sapa našli padělky za pět milionů korun, prodejkyně skončila v poutech
Holešovická tržnice požádala ministerstvo zdravotnictví o výjimku
tržnice Sapa , státní veterinární správa , potraviny jídlo , zdraví , život , Praha
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
před 1 hodinou
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
před 1 hodinou
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
před 2 hodinami
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
před 3 hodinami
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
před 3 hodinami
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
před 3 hodinami
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
před 4 hodinami
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 5 hodinami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 6 hodinami
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 7 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 8 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 9 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
Americký prezident Donald Trump ve svém prvním vyjádření k sobotním vojenským úderům proti Íránu prohlásil, že Teherán vyvíjí rakety, které by „brzy mohly zasáhnout americkou vlast“. Toto tvrzení, které zaznělo ve videu na sociálních sítích i během úterního projevu o stavu Unie, však podle zdrojů stanice CNN není podloženo aktuálními poznatky amerických zpravodajských služeb.
Zdroj: Libor Novák