Vlna solidarity. Neziskovky vybraly na pomoc zaplaveným obcím 2,8 milionu korun

Neziskové organizace vybraly 2,8 milionu korun na pomoc lidem v obcích Uničovska a Šumperska, které na počátku června zasáhly povodně. Prioritou v nadcházejících dnech bude pomoc při čištění studní. Podle starosty Šumvaldu Josefa Šenka je však potřeba s čištěním studen ještě vyčkat, i s ohledem na to, že se při pondělních vydatných deštích opět zcela zaplnily. Odklízení následků povodní v obci podle něj pokračuje.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dobrovolníci z nevládních organizací navštívili 466 domácností, distribuovali pitnou vodu, pomáhali s odklízením bahna, zapůjčili nebo darovali čistící prostředky, vysoušeče, nářadí či popelnice.

"Celkem se do pomoci místním zapojilo 167 dobrovolníků a pracovníků charitativních organizací, kteří při odklízení či mapování následků odpracovali přes 4200 hodin. Navíc přímo v terénu pomáhalo 24 dobrovolníků a skautů, koordinovaných Červeným křížem, kteří na místě vypomáhali celý týden, a 30 pracovníků koordinovaných Charitou. Téměř dva týdny pomáhalo v obci Šumvald také 25 dobrovolníků Diakonie, kteří odklízeli povodňové škody především v domech pro seniory, a také 30 dobrovolníků, kteří se přihlásili přes humanitární organizaci Adra," řekla dnes ČTK mediální koordinátorka Člověka v tísni Barbora Kurdzielová.

Práce pokračují, například charita se zaměřila na 30 nejpostiženějších rodin. "Ve většině případů je stále nutné vysušit zdivo a podlahy a následně připravit harmonogram k zajištění oprav domů," uvedla Dagmar Jurčíková z olomoucké arcidiecézní charity. Nevládní organizace se také dohodly na základním rozdělení pomoci. Charita Šternberk a Diakonie pomůže především ohroženým a sociálně slabým skupinám obyvatel finančním příspěvkem. Adra se spolu s Člověkem v tísni bude věnovat čištění zaplavených studní.

Zaplaveno bylo podle odhadů 350 až 400 studní, které jsou pro řadu domácností důležitým zdrojem pitné vody. Podle starosty Šenka je však potřeba s čištěním ještě vyčkat. Obec v pondělí znovu potrápily vydatné deště. "Myslím, že čištění studen je zatím předčasné, ta práce může být zbytečná. V pondělí se zase některé naplnily na maximum. V obci máme osm cisteren s vodou, máme i zásobu balené vody, je třeba být trpělivý," řekl ČTK starosta Šumvaldu. V obci podle něj pokračuje úklid, čistí se propustky, spravují se poničené cesty, poškozená místa opravují rovněž plynaři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celníci zadrželi u hranice se Slovenskem tři migranty

07.07.2020 16:02 Jihomoravští celníci zadrželi poblíž hranic se Slovenskem tři běžence, schovávali se v návěsu…

Policie zřejmě našla tělo vodáka, kterého v Moravě strhl proud vody

07.07.2020 15:47 Policie zřejmě našla tělo šestadvacetiletého muže, kterého 28. června u Moravičan na Šumpersku…

Je stát připraven na krizi? Problémy jsou s elektřinou, vodou i kojeneckou…

07.07.2020 14:35 Koronavirová krize ukázala, že státu obecně chybí zásoby, což se netýká pouze ochranných…

Opatření v případě epidemie: Češi nejvíc podporují měření teploty, ukázal…

07.07.2020 14:28 Z opatření proti šíření případné další pandemie podobné šíření nového koronaviru by největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy