Vlna solidarity. Neziskovky vybraly na pomoc zaplaveným obcím 2,8 milionu korun

Neziskové organizace vybraly 2,8 milionu korun na pomoc lidem v obcích Uničovska a Šumperska, které na počátku června zasáhly povodně. Prioritou v nadcházejících dnech bude pomoc při čištění studní. Podle starosty Šumvaldu Josefa Šenka je však potřeba s čištěním studen ještě vyčkat, i s ohledem na to, že se při pondělních vydatných deštích opět zcela zaplnily. Odklízení následků povodní v obci podle něj pokračuje.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Dobrovolníci z nevládních organizací navštívili 466 domácností, distribuovali pitnou vodu, pomáhali s odklízením bahna, zapůjčili nebo darovali čistící prostředky, vysoušeče, nářadí či popelnice.

"Celkem se do pomoci místním zapojilo 167 dobrovolníků a pracovníků charitativních organizací, kteří při odklízení či mapování následků odpracovali přes 4200 hodin. Navíc přímo v terénu pomáhalo 24 dobrovolníků a skautů, koordinovaných Červeným křížem, kteří na místě vypomáhali celý týden, a 30 pracovníků koordinovaných Charitou. Téměř dva týdny pomáhalo v obci Šumvald také 25 dobrovolníků Diakonie, kteří odklízeli povodňové škody především v domech pro seniory, a také 30 dobrovolníků, kteří se přihlásili přes humanitární organizaci Adra," řekla dnes ČTK mediální koordinátorka Člověka v tísni Barbora Kurdzielová.

Práce pokračují, například charita se zaměřila na 30 nejpostiženějších rodin. "Ve většině případů je stále nutné vysušit zdivo a podlahy a následně připravit harmonogram k zajištění oprav domů," uvedla Dagmar Jurčíková z olomoucké arcidiecézní charity. Nevládní organizace se také dohodly na základním rozdělení pomoci. Charita Šternberk a Diakonie pomůže především ohroženým a sociálně slabým skupinám obyvatel finančním příspěvkem. Adra se spolu s Člověkem v tísni bude věnovat čištění zaplavených studní.

Zaplaveno bylo podle odhadů 350 až 400 studní, které jsou pro řadu domácností důležitým zdrojem pitné vody. Podle starosty Šenka je však potřeba s čištěním ještě vyčkat. Obec v pondělí znovu potrápily vydatné deště. "Myslím, že čištění studen je zatím předčasné, ta práce může být zbytečná. V pondělí se zase některé naplnily na maximum. V obci máme osm cisteren s vodou, máme i zásobu balené vody, je třeba být trpělivý," řekl ČTK starosta Šumvaldu. V obci podle něj pokračuje úklid, čistí se propustky, spravují se poničené cesty, poškozená místa opravují rovněž plynaři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trhy na náplavce jsou navzdory covidu zaplněné lidmi. Praha doporučila…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, v pátek…

Dnes v noci se mění čas. Češi si o hodinu déle pospí

24.10.2020 11:49 Dnes v noci začne platit zimní čas. Ve tři hodiny v noci na neděli se posunou hodiny zpět na 02:00…

Schůzka Prymuly s Faltýnkem zaskočila Vyšehradskou kapitulu, děkan o ničem…

23.10.2020 15:19 Vyšehradskou kapitulu zaskočila informace o schůzce ministra Romana Prymuly a šéfa poslanců ANO…

Česká televize prodlužuje vysílání programu ČT3, jeho obliba mezi důchodci…

23.10.2020 13:02 V souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru prodlužuje Česká televize (ČT) vysílání programu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama