Zájem o rostlinné potraviny stoupá, supermarkety se trendu přizpůsobují

V Česku roste zájem o rostlinné potraviny. Počet veganů a vegetariánů zůstává téměř stejný, mnohem více lidí stravujících se konvenčně však maso a mléčné produkty omezuje. Rostlinné alternativy jsou již běžně k dostání i v potravinových řetězcích. Ty navíc zavádějí vlastní řady veganských výrobků a předhánějí se v širším sortimentu. Dávno tedy neplatí, že rostlinná strava znamená pouze konzumaci salátů, k dostání jsou rostlinná mléka, řízky, burgery, nebo dokonce náhražky ryb. Pestrá rostlinná strava přitom může přinášet benefity pro lidi, zvířata i planetu.

Rostlinné potraviny se v Česku těší stále vyšší oblibě. S tím úměrně roste také nabídka veganských a vegetariánských pokrmů v sortimentu běžných supermarketů. Zákazníci mají největší zájem o rostlinná mléka nebo jogurty a dále o náhražky masa v podobě burgerů, párků, rostlinných řízků, nebo dokonce ryb.

Počet veganů a veganek se v tuzemsku přitom příliš nemění, jak v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz uvedla manažerka komunikace organizace ProVeg Česko Eva Hemmerová. „Za vyšší zájem o rostlinné potraviny může rostoucí flexitariánská populace, tedy lidé, kteří sice maso jedí, ale občas konzumují i rostlinné potraviny, nebo konzumaci živočišných potravin cíleně omezují, například kvůli klimatické krizi,“ dodala. Podle ní je takových osob v Česku již téměř čtvrtina.

Zvýšenou poptávku po rostlinných potravinách pozorují také obchodní řetězce s potravinami a díky tomu výrazně rozšiřují sortiment. Podle průzkumu společnosti Rostlinně je nejširší nabídka rostlinných potravin v síti hypermarketů Globus. Ten tak drží titul prvního místa Rostlinného řetězce roku. „V hypermarketech Globus máme sekci Zdravý svět, která čítá na 1 100 alternativních potravin. Z toho nabízí přes 250 rostlinných náhražek masa, mléka a mléčných výrobků,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz mluvčí sítě Globus Aneta Turnovská. Zákazníci zde také od letošního roku najdou na pultech veganskou alternativu cordon bleu nebo rybího masa na bázi pšenice a hrachu pod vlastní značkou Globus Fresh n’Go.

Na odbyt jdou vůbec nejvíce rostlinné náhražky masa. Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodní sítě Albert, v rozhovoru pro EuroZprávy sdělil, že zájem ze strany zákazníků nejrychleji roste o veganské i vegetariánské náhrady masných burgerů a rostlinné bílkoviny celkově. „Zákazníci se přitom zajímají, o jaké zdroje bílkovin se jedná. Zda je původem sója, pšenice, cizrna, čočka a další, a proto řadu těchto rostlinných výrobků neustále rozšiřujeme,“ dodal.

Řetězce s potravinami stále častěji zařazují rostlinné pokrmy z časově omezených nabídek do stálého sortimentu. „Rostlinnou alternativu v podobě Veganského mletého naší značky Next Level Hack jsme poprvé zařadili v roce 2019 v rámci akční nabídky. Po nadšených ohlasech zákazníků jsme se rozhodli zahrnout jej do nabídky stálé. Oblíbené je nejen u veganů či vegetariánů, ale také zákazníků, kteří se ve svém jídelníčku snaží omezit maso, případně hledají jeho alternativu,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Zákazníkům, kteří se s rostlinnými potravinami ještě nesetkali, může být nejasné rozdělení alternativních potravin dle toho, pro koho jsou vhodné. Pojem „rostlinný“ ve většině případů znamená také „vhodný pro vegany,“ tedy osoby, které nekonzumují žádné živočišné produkty jako vejce, mléko ani maso. „Problémem je neexistující legislativa, jak u termínu rostlinný, tak u termínu veganský, a tak mohou být termínem výrobky označené, ale při podrobném prozkoumání mohou obsahovat produkty z mléka či vajec,“ varuje Eva Hemmerová. Dodává, že je při nákupu důležité číst důkladně složení, aby na pohled veganské potraviny neobsahovaly živočišné produkty.

Vhodné je také zaměřit se na produkty s oficiálním certifikátem, které podléhají nezávislé kontrole. V tomto případě je celosvětově rozšířený například takzvaný V-Label, žluté kolečko se zeleným písmenem V uvnitř. „Díky této ochranné známce je možné veganské a vegetariánské výrobky identifikovat snadno na první pohled,“ tvrdí Tomáš Myler.

Rostlinná strava s sebou přináší řadu výhod. Představuje nižší zátěž pro životní prostředí, na výrobu rostlinných potravin je totiž potřeba menší množství přírodních zdrojů, ať už vody či půdy. To podle Evy Hemmerové znamená také nižší uhlíkovou stopu. „Další benefity leží v oblasti lidského zdraví. Správně sestavená, plnohodnotná rostlinná strava může být totiž prevencí řady civilizačních nemocí a může vést i k lepšímu psychickému zdraví díky vyššímu obsahu vlákniny,“ doplnila.

Související

Více souvisejících

potraviny jídlo Vegetariánské potraviny Obchody veganství lidl Albert globus

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj

Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání obrněnců dnes informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V tuto chvíli není jasné, kolik obrněnců má Kyjev k dispozici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy