Lidé přes zdražení, někde až o desítky procent, na zmrzlinu podle zmrzlinářů chodí, někteří ale méně často. Případné další zvyšování cen nechtějí výrobci zmrzliny nyní odhadovat, bude záviset na vývoji cen energií a surovin. I kvůli problémům s dostupností ingrediencí mohou z nabídky zmizet některé příchutě. Vyplývá to z ankety ČTK mezi výrobci zmrzliny.
Skutečnost, že lidé v důsledku rostoucí inflace začali šetřit, sleduje rodinná společnost Adria Gold. Její zmrzlinu si mohou lidé koupit na zhruba 900 místech po celé České republice. "Prozatím se nejedná o nic dramatického, ale pozorujeme tento trend (úspor) už od června. Nejvíce je to pak patrné ve srovnání s loňským rokem, kdy byl zájem o zmrzlinu extrémní," uvedl ředitel divize zmrzliny v Adria Gold Lukáš Bartoš. Doplnil, že ve srovnání s loňskem ceny zvedli asi o 30 procent.
Zákazníky Bartoš rozdělil do dvou skupin. Jedna si nedopřává zmrzlinu stejně často jako v minulosti, navíc volí točenou místo dražší kopečkové. Druhá část přichází spíše na kopečkovou, a to hlavně na tzv. extra fruit tvořenou ze 70 procent ovocem. Zájem o dražší zmrzlinu tak podle Bartoše obratově vyrovnává propady u nižší četnosti nákupu levnějších variant.
Adria Gold kvůli vysoké ceně některých surovin zvažuje jejich další nákup a následné zpracování. Velmi pravděpodobně tak příští rok mohou v její nabídce chybět některé příchutě. Určitě se podle Bartoše nebude jednat o nejoblíbenější čokoládovou a vanilkovou. "Snažíme se u klíčových surovin vytvořit zásoby, pokud to je možné a tím pádem předejít případným výpadkům," řekl.
V pražských zmrzlinárnách Crème de la Crème letos podle svého jednatele Jana Hochsteigera zdražili asi o deset procent. Snížení zájmu v této souvislosti ale nezaznamenali, lidé ani na vyšší cenu negativně nereagují, jak tomu bylo vždy v minulosti, uvedl. Na prodejny v centru města zato nepříznivě působí úbytek turistů, hlavně ve večerních hodinách. Proto společnost rozhodla o dřívější zavírací době.
"Některé druhy zmrzlin jsme byli nuceni vyřadit kvůli nedostatku některých surovin. Nyní jsou naprosto běžné výpadky dodavatelů, které před covidem prakticky neexistovaly," upozornil Hochsteiger.
Společnost Puro Gelato zvedla ceny zmrzliny o osm procent proti loňsku. Náklady ovšem podle jednatelky firmy Ľudmily Abrhám stouply o zhruba 15 až 20 procent. Do začátku července byl zájem zákazníků na běžné úrovni, začátkem letních prázdnin nastal mírný pokles, řekla. Dodala, že žádné druhy zmrzliny zatím nepřestali vyrábět. Zdražení se podle ní týká hlavně základních ingrediencí, které jsou součástí každé příchuti.
Související
Zmrzlina jako sváteční dezert. Dělala ji už Magdalena Dobromila Rettigová
Více než polovina vzorků zmrzlin v Praze nesplnila normy, byly v nich bakterie, zjistili hygienici
Aktuálně se děje
před 42 minutami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 1 hodinou
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 2 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 2 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 3 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 4 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 5 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 6 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 7 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
Generální tajemník NATO Mark Rutte vyjádřil v neděli plnou podporu vojenské kampani prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu. V rozhovoru pro pořad „Face the Nation“ na stanici CBS uvedl, že očekává sjednocení všech členských států Aliance v podpoře amerického postupu. Rutte věří, že evropské mocnosti se nakonec ke společnému úsilí připojí, přestože dosud projevovaly značnou zdrženivost.
Zdroj: Libor Novák