Airbus měl sérii poruch, letadlo nemělo šanci

Paříž - Airbus A330-200 s 228 lidmi na palubě měl před tím, než se v pondělí zřítil do Atlantiku sérii poruch. Informuje o tom server France 24, který cituje Pierre-Henryho Gourgeona, ředitele společnosti Air France, které stoj patřil.

"Série několika tuctů zpráv o poruchách, které nám automaticky odeslal letoun, ukazuje, že hned několik elektrických systému selhalo, a to vyvolalo na palubě bezpříkladnou situaci," řekl na tiskové konferenci Gourgeon.

Zprávy následovaly během několika vteřin ve 4:15 SELČ, čtyři a čtvrt hodiny po startu z Rio de Janeira, odkud airbus mířil do Paříže.

Airbus 350 kilometrů od brazilského pobřeží prolétal oblastí bouří. Po zprávách o poruchách se odmlčel.

"Je patrné, že krátce poté se zřítil do vod oceánu," sdělil šéf Air France.

Do pátrání po letadle se zapojila brazilské letadla a vrtulníky a také francouzské stíhačky ze základny v Senegalu.

Pátrání by podle Gourgeona mohlo usnadnit, že havarovaný airbus byl vybaven vysílačkou, která má vlastní zdroj a dokáže vysílat krátkovlnné signály i několik dnů po havárii.

Pátrací operace jsou zaměřeny pouze na nalezení letadla. Je zjevné, že havárii nikdo nepřežil.

"Vyjadřujeme soustrast a lítost rodinám, pozůstalým a nejbližším těch, kteří byli na palubě letu," píše Air France v prohlášení na své webové stránce.

Airbus A330-200 byl poprvé použit v letecké dopravě v roce 1998. Na jeho palubu se vejde přes 250 pasažérů. Dolet má 12 500 kilometrů. Nyní je v provozu po celém světě 341 těchto strojů.

Air France je největší evropská letecká společnost. V roce 2004 spojila s nizozemskou KLM. Patří do letecké skupiny SkyTeam, jejíž součástí jsou i České aerolinie.

Související

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Více souvisejících

Letecké nehody

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Evan Gershkovich

V Rusku začal soud s americkým novinářem Gershkovichem. Hrozí mu 20 let vězení

Vyšetřování prokázalo, že americký novinář Evan Gershkovich sbíral tajné informace o ruské společnosti působící v obranném průmyslu pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), uvedl ve středu první den procesu s vězněným novinářem ruský prokurátor. Podle amerického velvyslanectví v Rusku však nebyly předloženy žádné důkazy o údajné špionáži, uvedla agentura Reuters.

před 30 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024) Prohlédněte si galerii

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

Do Prahy ve středu dorazil nově zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini, na Pražském hradě jej dopoledne přijal český protějšek Petr Pavel. Pro Pellegriniho jde o první zahraniční návštěvu ve funkci hlavy státu. Prezidenti se shodli, že na obnovení mezivládních jednání ještě nenastal čas. Oba ale vyjádřili naději, že k tomu časem dojde. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bouřka, ilustrační foto.

Počasí: V Česku dnes opět hrozí silné bouřky

V Česku ve středu po několika dnech opět udeří bouřky. Podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v nich může na Moravě a ve Slezsku spadnout až 50 milimetrů srážek. Hrozí také krupobití. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá

Česko ve spojení s několika zeměmi kritizuje německou vládu za „hloupou strategii“ v oblasti vytváření zásob léků. Během pátečního jednání šéfů zdravotnictví v rámci Rady EU a hodlají situaci řešit. Jako nesprávný je hodnocen nejen přístup Německa, ale také Francie a Rakouska. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy