Praha - V dopravní společnosti ČD Cargo pokračuje odchod vrcholných manažerů. V pátek oznámil rezignaci na svou funkci také obchodní ředitel a minulý týden odvolaný člen představenstva společnosti Rodan Šenekl.
Následoval tak příkladu ředitele lidských zdrojů Pavla Kouckého, provozního ředitele Oldřicha Mazánka a jeho zástupce Jiřího Witiska, kteří rezignovali v průběhu tohoto týdne. Jako důvod udávali nečekané odvolání vedení společnosti a nesouhlas s kroky nového dočasného předsedy představenstva Petra Žaludy.S odvoláním minulého představenstva nesouhlasí ani Šenekl. "Neztotožňuji se se způsobem provedení odvolání a ani s uváděnými nepravdivými argumenty, které k němu vedly. Odvoláním představenstva a následnou medializací se cítím osobně poškozen, především v souvislosti s uváděnými důvody špatných hospodářských výsledků," uvedl ve veřejném prohlášení odstupující obchodní ředitel a odvolaný člen představenstva Šenekl.Podle Šenekla bývalé vedení firmy naopak zodpovědně řešilo dopady krize na hospodaření ČD Cargo a s mateřskou firmou České dráhy pravidelně komunikovalo. "Na čtvrtečním představenstvu ČD Cargo již pod novým vedením mi byly uloženy úkoly a odpovědnost za jejich plnění způsobem, který svědčí o neznalosti situace na současném evropském liberalizovaném dopravním trhu, a vedou mě k přesvědčení, že cílem je dokázat moji neodbornost," zdůvodnil svou rezignaci Šenekl a dodal, že se neztotožňuje se strategií nového předsedy představenstva o dalším směřování firmy. "Spolupráce na realizaci nové strategie by znamenala popření veškeré mé dosavadní práce," uzavřel Šenekl.Spor kolem společnosti ČD Cargo vygradoval minulý týden, kdy předseda představenstva a generální ředitel Českých drah (mateřská firma ČD Cargo) Petr Žaluda odvolal podstatnou část představenstva ČD Cargo včetně generálního ředitele společnosti Josefa Bazaly s odůvodněním, že aktivně bránili forenznímu auditu a dlouhodobě poškozovali hospodaření firmy. Odvolaný management se proti těmto důvodům opakovaně ohradil.Hospodaření ČD Cargo se v minulých dvou letech výrazně zhoršilo. Za rok 2008 očekávala firma zisk 800 milionů korun, nakonec dosáhla jen polovičního. Loňský rok byl ještě horší. Společnost vykázala ztrátu téměř 400 milionů korun, přestože očekávala zisk 710 milionů (kvůli ekonomické krizi byl odhad později snížený na 180 milionů korun). Také první čtvrtletí letošního roku, přestože měla společnost hospodařit vyrovnaně, skončilo podle prvních údajů s padesátimilionovým schodkem.
Aktuálně se děje
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
8. května 2026 18:46
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
8. května 2026 17:22
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
8. května 2026 16:04
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
8. května 2026 14:49
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
8. května 2026 13:31
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
8. května 2026 12:13
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
Páteční dopoledne na pražském Vítkově patřilo vzpomínce na jeden z nejdůležitějších milníků moderních dějin. Armáda České republiky zde uspořádala slavnostní nástup, aby si připomněla 81. výročí konce druhé světové války na evropském kontinentu. Tato tradiční pieta u Národního památníku je každoročně symbolem úcty k těm, kteří položili životy za svobodu a konec nacistické tyranie.
Zdroj: Libor Novák