Praha - Jako nabubřelou hodnotí kampaň Plzeňského Prazdroje na podporu nealkoholického piva Birell „Chutí převyšuje ostatní“ generální ředitel Rodinného pivovaru Bernard Stanislav Bernard. Řekl to v úterý na tiskové konferenci, na níž také vyzval Plzeňský Prazdroj na souboj.
Předmětem souboje má být nealkoholické pivo Bernard a právě zmiňovaný Birell. Garantem duelu má být Sdružení přátel piva, které určí 25 degustátorů a ti mají ve slepém testu posoudit, jaké nealkoholické pivo zakoupené v běžném prodeji jim více chutná.Pokud Birell souboj prohraje, měl by Plzeňský Prazdroj kampaň na jeho podporu ukončit a veřejně se zavázat, že nebude ve svých reklamních kampaních používat nepodložená tvrzení.Podle Bernarda poškozují kampaně Plzeňského Prazdroje dobrou pověst českého piva. Kampaň na podporu Birellu totiž není první, proti které mají ostatní tuzemské pivovary výhrady. Na jaře letošního roku se Český svaz pivovarů a sladoven (ČSPS) ohradil proti kampani „Žijeme českým pivem“, kterou svaz oficielně označil za neetickou a v řadě argumentů za nepravdivou. Prazdroji dokonce hrozilo vyloučení z řad ČSPS. Plzeňský pivovar totiž v této kampani poukazoval především na to, že jedině on používá k výrobě piva tradiční receptury.Podle Bernarda je sporná i další současná kampaň na jedenáctistupňový Gambrinus, která o tomto pivu tvrdí, že je jedničkou mezi všemi jedenáctistupňovými pivy. Obdobnými kampaněmi by se podle Bernarda měla zabývat etická komise ČSPS.Podle výkonného ředitele svazu Jana Veselého ale v současné době není žádná taková stížnost na pořadu dne. Kampaň podporující Birell navíc Veselý nepovažuje za kampaň poškozující pověst českých piv. „Tato kampaň netvrdí, že ostatní pivovary vyrábějí nealkoholická piva špatně,“ podotýká Veselý.Prazdroj si za výjimečností nealkoholického Birellu stojí. Šéf plzeňského pivovaru Doug Brodman tvrdí, že v ČR stejně jako v zahraničí probíhají spousty pivních anket a degustačních soutěží, ať už jsou v porotě odborní a vyškolení degustátoři, nebo příznivci piva. V mnohých z těchto soutěží jsou na startovní čáře jak Birell, tak konkurenční nealko piva. „První místo z nejuznávanější české degustační soutěže Pivex 2010 i nedávná zlatá medaile z prestižních Australian Beer Awards jasně dokazují kvalitu Birellu v silné konkurenci mnoha domácích i zahraničních nealko piv,“ podotýká představitel Prazdroje. O výjimečnosti nealkoholického piva Birell svědčí podle něj ale především skutečnost, že Birell je v ČR po dlouhá léta jednoznačně nejoblíbenějším a nejprodávanějším nealko pivem s podílem na relevantním trhu více než 60 procent.Bernard tvrdí, že tržní podíl Birellu je dominantní i proto, že jde o „služebně“ nejstarší nealkoholické pivo v ČR. Světlé nealkoholické pivo Bernard dosahuje na trhu podílu zhruba dvou procent, celkově čtyři typy nealkoholických piv z produkce Bernardu pak dosahují úhrnného podílu na relevantním trhu kolem pěti procent. Ročně se v ČR vyrobí kolem 500 000 hektolitrů nealkoholických piv.
Související
Kofola vstupuje do neprobádaných vod. Kupuje pivovary Holba, Zubr a Litovel
Slavný český pivovar definitivně končí výrobu, rozhodla valná hromada
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
před 1 hodinou
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
před 1 hodinou
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
před 3 hodinami
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
včera
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
včera
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
včera
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
včera
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
včera
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
Donald Trump a Benjamin Netanjahu byli přesvědčeni, že triumf nad Íránem přinese zásadní proměnu Blízkého východu. Region se sice skutečně mění, avšak zcela jiným směrem, než oba státníci předpokládali, neboť islámskou republiku se porazit nepodařilo. Aktuální situace hrozí přerůst v dlouhodobou, opotřebovávací a permanentní krizi, která bude střídavě přecházet do otevřených vojenských střetů. Íránský režim se ukázal být mnohem odolnějším, než Trump s Netanjahuem kalkulovali, přičemž jejich chybný odhad vedl ke ztrátě kontroly nad dalším vývojem.
Zdroj: Libor Novák