Praha – Nové nařízení vlády počítá s tím, že od února dojde k rozšíření přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny. Návrh předložilo ministerstvo financí.
Rezort financí plánuje, že by v příštím roce došlo k rozšíření režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) na dodání plynu a elektřiny. Podle materiálu ministerstva jde o reakci na zjištění, že k daňovým únikům dochází i u dodávek elektřiny a plynu. „Zejména formou karuselových obchodů, kde zatím daňové úniky detekovány nebyly," uvedlo MF v materiálu.
Díky této změně bude možné použít režim přenesení daňové povinnosti i v případě, že se nepřekročí stanovený limit 100 tisíc korun, a to plátcům daně, kteří se společně dohodnou na použití tohoto režimu. Tímto krokem bude podle rezortu Andreje Babiše vyhověno častému požadavku ze strany daňových subjektů, aby „na základě dohody mezi dodavatelem a odběratelem mohl být uplatněn režim přenesení daňové povinnosti i v případech, pokud základ daně u zdanitelného plnění nedosahuje limit pro uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti".
Naposledy se rozšířila přenesená daňová povinnost v ČR v červenci a září, a to o vybrané zemědělské plodiny. Cílem bylo sjednotit režim se Slovenskem tak, aby se zabránilo přesunu daňových podvodů do Česka. Od ledna 2016 bude platit při dodání nemovité věci plátci DPH. Povinnost se již nyní uplatňuje například při dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí, některých druhů odpadů, stavebních a montážních prací nebo u obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.
Kromě toho rezort v dokumentu uvedl, že finanční správa v oblasti služeb a zboží eviduje další rizikové komodity. Zařadila sem například kámen, žulové desky, barevné kovy, software na CD a DVD, CD a DVD obsahující návrhy, pohonné hmoty, minerální oleje, investiční zlato, fotovoltaické panely, ostatní zemědělské komodity (řepka a řepkový olej, cukr apod.), osobní a nákladní automobily, náhradní díly, textil, obuv, pneumatiky, maso, dobíjecí kupony, poskytování webových služeb, reklamní služby a úklidové práce.
Související
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
Ministerstvo financí , Daně , Elektřina
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 1 hodinou
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 3 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 4 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 5 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 6 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 7 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 9 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
Francie zaznamenala během posledního červnového týdne, kdy Evropu zasáhla rekordní vlna veder, nárůst o více než dva tisíce nadúmrtí. Meteorologové navíc varují, že kontinent v nejbližších dnech čeká další vlna extrémních teplot. Ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist uvedla, že počet úmrtí v zemi stoupl v závěru června mezitýdenně o 29 procent, přičemž zřetelný nárůst úmrtnosti byl zaznamenán u osob starších 45 let.
Zdroj: Libor Novák