Ostrava - Státní půjčka Ostravsko-karvinským dolům ve výši až 700 milionů korun vyvolává ostrou vlnu kritiky. Podle opozice, některých ekonomů i veřejnosti je nespravedlivá vůči všem dalším firmám, které se také mohou ocitnout v krizi a žádnou podporu od státu nedostanou. Vláda půjčku schválila včera, ale říká, že OKD peníze dostane pouze pokud dojde ve společnosti k systémovým změnám.
O finanční pomoci ve výši až sedm set milionů korun, které mají udržet soukromou firmu v chodu, rozhodla vláda pozdě večer. Už teď vyvolává vlnu kritiky. Lidé se v anketě TV Nova vyjádřili celkem jasně: "Taky trochu podnikám a byl bych rád aby mi vláda taky něco půjčila. / Jak se něco dá, tak už se nedostane zpět no. / Je to sice sviňárna, že se to takhle stalo a že se to asi zase vytunelovalo nebo jak se to tam děje, ale nějak jim pomoc musíme."
Ani opozice není spokojená. "Je zjevné, že vláda nechce ztratit body v Moravskoslezském regionu, ale spravedlivé to bohužel není vůči všem dalším, kteří se jako zaměstnanci krachujících firem ocitají nebo ocitnou ve složité situaci," uvedl Martin Kupka, místopředseda ODS.
O peníze od státu by se mohli přihlásit i další velcí zaměstnavatelé, kteří se ocitnou v krizi. V minulosti to bylo u Vitkovických železáren. "Vždycky v okamžiku, kdy se firmy nebo banky dostanou do úzkých tak první, co je napadne u těch velkých firem, je jít za tou vládou," potvrzuje ekonomický analytik Petr Hlinomaz. Ale to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek odmítá: "V případě jiných podniků to zásadně nejde."
Psali jsme: Insolvenční správce OKD neuznal pohledávky ministerstva průmysluRozporuplně mluví i ministr financí Andrej Babiš: "Stát nemá principielně pomáhat soukromým firmám, ale toto je úplně jiná situace..."
Pomoc OKD nebylo jediné hornické téma. Vláda měla také rozhodnout, zda by neměli stejné finanční příspěvky - tedy osm tisíc měsíčně - dostat i horníci ze severu Čech jako ti propuštění z OKD. Tam ale ministři společnou řeč nenašli.
"Ústecký kraj je samozřejmě strukturálně postižený velice, ale my jsme zastávali názor, že hlubinné doly a povrchové doly jsou rozdílný příběh. Takže určitě je potřeba pomoc, ale otázkou je jaká bude nakonec finální pomoc. My nejsme úplně nadšeni z toho, aby to bylo úplně stejné jako v OKD protože je to pro nás jiný příběh," prohlásil Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.
Vláda své rozhodnutí o finanční podpoře severočeských horníků přesunula až na své příští jednání.To bude ale až ta tři týdny.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
Aktuálně se děje
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
včera
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené státy se nacházejí ve fázi velmi ostrého vyjednávání ohledně válečného konfliktu s Íránem. V krátkém telefonickém rozhovoru pro stanici Fox News odmítl sdělit jakékoli podrobnosti s vysvětlením, že situace je v tuto chvíli příliš vypjatá. Prezident pouze naznačil, že probíhající diplomatické procesy jsou v kritickém bodě.
Zdroj: Libor Novák