Praha - Dvojka na trhu pivovarů, Staropramen, zdraží točené pivo v průměru o 50 haléřů. Ceny lahvového zatím zůstávají stejné, uvedl v úterý server iHNed.cz.
Staropramen tak zdraží od příštího týdne sudové pivo v průměru o 4,5 procenta.
Staropramen je po značkách ze skupiny K Brewery druhým, kdo v průběhu roku ceny piva zvedl. Paradoxně zatím neohlásil zdražení lídr trhu Plzeňský Prazdroj, který „upravoval“ ceny dosud jako první. A na jehož reakci čekal vždy celý pivovarnický trh.
Staropramen zdůvodňuje nynější zdražení růstem cen surovin a nákladů. Především energií a ječmene.
„Ale i vybraných komodit ovlivňujících ceny obalů a nedávno také distribučních nákladů z důvodů omezení nákladní dopravy v Praze, kde máme pivovar a musíme nyní využívat delší distribuční trasy a hradit také vyšší částky za mýtné,“ uvedl mluvčí skupiny Pavel Barvík.
Od října už zdražila s odkazem na zvýšené náklady i sedmička regionálních pivovarů ze skupiny K Brewery. Také v průměru o 4,5 procent.
Velká část pivovarů – včetně největších jako je Prazdroj a Staropramen – zdražila naposled od letošního ledna. Zhruba o padesátník a až korunu za lahev – kvůli letos zvýšené spotřební dani a DPH.
Do zvyšování cen piva se ale pivovary letos příliš nehrnou. Dramaticky – meziročně zatím až o 12 procent – totiž klesá letošní spotřeba. Tak velký propad tuzemské pivovary v novodobé historii ještě nezažily. Na celkovém propadu se podílí především právě největší pivovarnické skupiny – Prazdroj, Staropramen, Heineken a Budvar tvoří totiž až 80 procent celého trhu. Zdražením tedy riskují další pokles prodeje.
Související
Kofola vstupuje do neprobádaných vod. Kupuje pivovary Holba, Zubr a Litovel
Slavný český pivovar definitivně končí výrobu, rozhodla valná hromada
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 1 hodinou
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
včera
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
včera
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
včera
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
včera
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
včera
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
včera
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
včera
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
8. dubna 2026 21:41
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
Křehké čtrnáctidenní příměří mezi Spojenými státy a Íránem prochází hned v prvních hodinách zatěžkávací zkouškou. Americký viceprezident JD Vance se k aktuální situaci vyjádřil během své cesty z Maďarska zpět do vlasti. Naznačil, že Izrael by mohl v nadcházejících dnech své vojenské operace v Libanonu poněkud utlumit, aby prokázal dobrou vůli vůči Washingtonu a podpořil úspěch dalších diplomatických jednání s Teheránem.
Zdroj: Libor Novák