Praha - Z nových údajů společnosti GfK vyplývá, že se růst podílu potravin a drogerie, které Češi kupují ve slevách, loni zastavil. Klesá i význam reklamních letáků.
Lidé koupili v akcích 46,7 procenta tohoto sortimentu, o 0,2 procentního bodu méně než předloni. Řadu měsíců klesá i výše slev potravin, průměrná sleva se snížila od roku 2015 o 0,9 procenta na 27,3 procenta.
Podíl rychloobrátkového zboží, které Češi nakoupí ve slevách, dosáhl loni v ČR 52 procent. V Německu je to 16 procent, v Rakousku 30 a v Polsku 23 procent.
Podíl deseti největších obchodních řetězců v ČR na výdajích domácností loni dosáhl 76 procent. Je to zhruba stejně jako v Rakousku, Německu či Maďarsku. Češi loni absolvovali průměrně 340 nákupů za rok, meziročně o dva méně. Průměrný výdaj na jeden nákup mírně stoupl na 228 korun.
Podíl nákupů privátních značek řetězců ve výdajích domácností stoupl v Česku na 21 procent, přesto je stále výrazně nižší než v západní Evropě. V Německu je to 36 procent, v Rakousku 32 procent. Privátní značky se na prodejích na Slovensku a v Maďarsku podílí 27 procenty. Podle GfK tento podíl závisí na rozvinutosti moderního maloobchodu v zemi.
České domácnosti utratí největší část svých výdajů v hypermarketech - 33 procent. Podíl diskontů se od roku 2012 zvýšil z 15,8 na 19 procent. Ztrácí na opak malé obchody.
Podíl lidí, kteří kupují podle letáků, klesl od roku 2013 ze 40 na 33 procent. Ve věkové skupině 61 až 69 let loni nakupovala podle slev v letáku polovina lidí. Ve věku 30 až 45 let to bylo 30 procent zákazníků.
Související
Albert zaplatí pokutu za matení zákazníků. Káva při údajné slevě nezlevnila
Lidl v příštím týdnu nabídne seniorům speciální slevu na vybrané zboží
slevy , Obchody , češi , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
před 1 hodinou
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
před 2 hodinami
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
před 3 hodinami
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
před 4 hodinami
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
před 4 hodinami
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
před 5 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno před 6 hodinami
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
před 7 hodinami
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
před 7 hodinami
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
před 8 hodinami
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 9 hodinami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 10 hodinami
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 11 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
Před 65 lety, sedmého červencového dne roku 1961, se odehrála jedna z nejhorších důlních tragédií v naší historii. V dole v Dolní Suché v Havířově došlo k požáru, který zahubil více než stovku horníků.
Zdroj: Lucie Žáková