Praha - Finanční arbitr loni přijal 1337 návrhů na zahájení řízení, což byl meziroční pokles asi o třetinu. Největší část jeho práce představovaly stejně jako v dřívějších letech spory ze životního pojištění a ze spotřebitelských úvěrů. Nejméně sporů se týkalo kolektivního investování. Uvádí to výroční zpráva o činnosti finančního arbitra, kterou předložil poslancům.
Od roku 2011 je finančním arbitrem Monika Nedelková a jejím zástupcem Lukáš Vacek. V roce 2016 finanční arbitr zahájil 1951 řízení, což bylo nejvíc od zavedení arbitra v roce 2003. Celkově loni projednával 3220 sporů a vyřídil přes 4000 dotazů veřejnosti.
Arbitr ve své zprávě uvádí, že jeho primárním cílem je smírné řešení sporu, což se mu ve většině projednávaných a oprávněných sporů daří. Instituce se podle něj obracejí kvůli jeho verdiktům na soudy řádově jen v jednotkách případů. "Z dosud skončených soudních přezkumů vyplývá, že soudy potvrzují rozhodnutí finančního arbitra," stojí ve zprávě.
Arbitr připomíná, že na druhé straně jeho institut bývá zneužíván prostřednictvím nejrůznějších uskupení, která organizují hromadná podávání návrhů na zahájení řízení za spotřebitele, a to často i bez jeho vědomí. Tím pak spory ztrácejí povahu nejen individuálního sporu, ale často i spotřebitelského sporu, protože peníze vymáhá osoba, která na sebe nechala od spotřebitele podstoupit jeho pohledávku, uvádí zpráva.
Do působnosti arbitra spadá v současné době mimosoudní řešení spotřebitelských sporů z platebního styku, neplatebních účtů a vkladních knížek, elektronických peněz, úvěrů včetně hypoték i úvěrů ze stavebního spoření, sporů ze stavebního spoření, většiny sporů z kolektivního investování a investičních služeb, ze směnárenských obchodů a životního pojištění. Pod arbitra naopak nespadá z finančních služeb penzijní připojištění a neživotní pojištění.
Pokud se spotřebitel obrátí na arbitra, nemusí být v řízení zastoupen a řízení je bezplatné. Finanční instituce se musí řízení účastnit. Arbitr loni v 15 případech zahájil řízení o pokutě kvůli tomu, že daná finanční instituce mu neposkytla součinnost.
Související
Má mít finanční arbitr víc pravomocí? Ministerstvo financí a ČNB se přou
Finanční arbitr loni začal řešit méně sporů, nejvíc šlo o úvěry
Finanční arbitr , Ekonomika , úvěry , soudy
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák