Praha - Miliardář a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který by se měl stát vicepremiérem a ministrem financí, končí v managementu své společnosti Agrofert. Informoval o tom dnes na svém profilu na Facebooku. Chce zůstat jen v Nadaci Agrofert, která se věnuje charitě.
"Dnes, v pondělí 20. ledna jsem si sám podepsal výpověď, což byl zvláštní pocit," napsal Babiš na sociální síti. V blogu, v kterém každý týden komentuje dění v politice, pak vysvětlil: "Mé jméno musí zmizet ze všemožných rejstříků, zbavuji se podpisových práv, členství v představenstvech a dozorčích radách. Chci zůstat jen v dozorčí radě Nadace Agrofert, která přispívá na charitativní projekty, což mi snad už nikdo jako střet zájmů vyčítat nebude."Již v listopadu Babiš uvedl, že v případě jeho vstupu do vlády by se předsedou představenstva mateřské firmy Agrofert stal šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA Zbyněk Průša.Nového předsedu by si mělo zvolit představenstvo Agrofertu ve čtvrtek 23. ledna, řekl mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Zároveň potvrdil, že nejpravděpodobnějším nástupcem Babiše je právě Průša, který se už dříve nechal slyšet, že by takovouto nabídku přijal.Do skupiny Agrofert patří přes 200 firem, které působí mimo jiné v oblasti zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu a médií. Andrej Babiš je původem slovenský velkopodnikatel s českým občanstvím, český poslanec a druhý nejbohatší český občan. Do dnešního dne byl majitelem a ředitelem agrochemického holdingu Agrofert. Dle finančního časopisu Forbes činilo jeho jmění v březnu 2013 dvě miliardy dolarů, čímž se stal 736. nejbohatším člověkem světa. Časopis Týden odhadl jeho jmění v roce 2009 na 35 až 48 miliard Kč, v roce 2012 již na 75 až 90 miliard Kč.
Související
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
před 2 hodinami
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
před 3 hodinami
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
před 4 hodinami
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
před 6 hodinami
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
před 7 hodinami
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
před 8 hodinami
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
před 10 hodinami
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
před 11 hodinami
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
před 12 hodinami
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 13 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 15 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 16 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
Český motocyklový sport si po letech připsal zase jednou velké vítězství na mezinárodní scéně. V rámci třídy Moto2 se v sobotu na legendárním okruhu v anglickém Silverstonu dočkal český jezdec prvního vítězství v závodě mistrovství světa po dlouhých 16 letech. Zatímco tehdy v roce 2010 se z triumfu na jednom ze závodů radoval Karel Abraham, až letos na jeho triumf dokázal navázat Filip Salač. Vylepšil tak tím také své dvě dosud pódiové umístění v této sezóně, které zaznamenal jednak v Maďarsku a jednak doma v Brně.
Zdroj: David Holub