Opencard do koše a kolaps? Návrat ke kupónům hrozí milionu cestujících

Praha - Prahu v nadcházejících dnech čeká klíčové rozhodování o dalším osudu problematického projektu opencard. S vlastníkem autorských práv, firmou eMoneyServices (EMS), musí vyjednat prodloužení v dubnu končící smlouvy, za kterou je trestně stíhaná část pražské rady. Pokud se obě strany nedohodnou, hrozí kolaps a projekt za více než miliardu skončí. V řádu několika měsíců by se tak Pražané museli vrátit k používání papírových kuponů. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl radní pro IT Jan Vašíček (TOP 09).

Rozhodující bude výsledek jednání o podobě další spolupráce. Ve hře je možnost, že Praha od EMS odkoupí veškerá práva k systému opencard. Pokud ale jednání selžou, je podle Vašíčka jedinou cestou vzdát se opencard a v otevřené soutěži vysoutěžit celý nový systém. Příprava, soutěž a nasazení nového systému ovšem potrvá až dva roky. Do té doby musí provoz systému zajistit EMS - pokud by tak neučinila, karty skončí a milion cestujících si bude muset vyzvednout papírové kupony.

Vedení města zároveň chystá založení společnosti, pod kterou bude převedena správa opencard. Podle Vašíčka je to první krok k tomu, aby se Praha vymanila z nevýhodných smluvních vztahů. Návrh příští týden projednají radní. Na konci měsíce jej dostanou na stůl zastupitelé.

"Máme zájem o další spolupráci, jednání s vedením města probíhají. Jsme připraveni ke kompromisu," řekl na dotaz ČTK mluvčí EMS Martin Opatrný. Transformaci pod městskou společnost označil za jediné smysluplné řešení situace.

Karta opencard slouží hlavně jako tramvajenka, zároveň je možné s ní platit parkování nebo získat slevy, třeba při vstupu do zoologické zahrady. Původně měla mít řadu dalších funkcí. Ty se ale nepodařilo rozvinout. Praha v budoucnu plánuje mimo jiné spolupráci s bankami.

Opencard - "milionová" karta

Systém multifunkční čipové karty pro obyvatele i návštěvníky hlavního města České republiky zaváděl postupně od roku 2006 Magistrát hlavního města Prahy. Historie Opencard je však od svých počátků spjata s podezřením, že při jejím vzniku došlo k porušení řady právních náležitostí. Konkrétně na podzim roku 2009 bylo auditem zjištěno, že celý projekt je pro město Praha nevýhodný, a největší zisky z něj má soukromá firma Haguess a dalších sedm společností s neprůhlednou vlastnickou strukturou. Některé z nich mají mít dokonce přímou spojitost s vlivným pražským lobbistou Romanem Janouškem v současnosti obviněném z pokusu o zabití při dopravním konfliktu.

Aféra silně ovlivnila také kampaň před sněmovními volbami v roce 2010, kdy se někteří odborníci na dané téma, podstatná část veřejnosti i konkrétní političtí činitelé zaměřili na kritiku tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Ten je navíc s touto aférou dodnes veřejně i mediálně spojován, uvádí se na webu bemovakarta.cz.

Krátce po odchodu primátora Béma z jeho funkce již bylo zcela průkazné, že problém s Opencard zdědí noví radní magistrátu, a s jeho řešením na sebe současně přebírají mnohem více než jen pouhého „ kostlivce ve skříni". Podle prvního auditu totiž náklady na zavedení a provoz karty činily v té době již 888 miliónů korun, ale projekt negeneroval žádné příjmy kromě příjmů pro firmu Haguess ve výši 418,7 milionů Kč.

Ta však do chvíle, než městu začala zajišťovat technologie, provoz a vydávání karet, měla roční obrat pouhých 20 miliónů Kč. Některé ze zakázek zadaných odborem informatiky MHMP byly podle auditu vypsány v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Tehdejší primátor Bém však zažádal o nové audity ze strany dalších dvou firem, které zjištění prvního auditu odmítaly tvrzením, že k žádným pochybením nedošlo. Jedna z těchto firem přitom nebyla členem Komory auditorů a nebylo tedy možné její verdikt zkontrolovat.

Související

Bohuslav Svoboda (ODS)

Bývalého pražského primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard

Soud dnes pravomocně zprostil viny poslance a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) v kauze městské karty opencard. Svoboda byl posledním neosvobozeným obžalovaným v tomto případu, a to kvůli poslanecké imunitě. Sněmovna ho na jeho vlastní žádost vydala k přerušenému trestnímu stíhání letos v březnu.
Nejvyšší správní soud

Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu

Pražský soudce Alexander Sotolář může dál soudit. Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) jej dnes odvolal z funkce předsedy senátu Městského soudu v Praze, talár mu však ponechal. Bude řadovým členem senátu. Sotolář upravoval protokoly v kauze opencard. Lišily se tak oproti zvukovým záznamům z jednání.

Více souvisejících

Opencard Praha

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 58 minutami

Mark Carney

Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem

Kanadský premiér Mark Carney vyzval k odstranění bývalého prince Andrewa Mountbatten-Windsora, jenž je vyšetřován policií, z královské nástupnické linie. Kanada samozřejmě má k tématu co říct, protože stále uznává britského panovníka jako reprezentativní hlavu státu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech

Policie vznesla obvinění v případu středeční vraždy ženy v Karlových Varech. Muž, který se již na základě rozhodnutí soudu nachází ve vazbě, měl napadnout družku a způsobit jí smrtelná zranění. Hrozí mu až osmnáct let za mřížemi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Místopředseda vlády, ministr zahraničních věcí a ministr životního prostředí Petr Macinka (Motoristé sobě).

Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) se rozhodl povolat českého velvyslance v Íránu ke konzultacím na ministerstvu. Místopředseda vlády argumentuje íránskými nepřátelskými a nevyprovokovanými akcemi vůči zemím Perského zálivu a českým spojencům. 

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se

Írán se ústy prezidenta Masúda Pezeškjána omluvil sousedním zemím za útoky, kterými v uplynulých dnech reagoval na americké a íránské údery. Íránská armáda už by v nich neměla pokračovat, pokud se nestane terčem útoku z některé ze sousedních zemí. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Prezident Trump

Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu

Americký prezident Donald Trump naznačil, jakým směrem se bude jeho administrativa soustředit, jakmile se vypořádá s Íránem. Podle jeho slov je jen otázkou času, kdy dojde ke změně režimu na Kubě. Trump to řekl pouhý den poté, co ostrovní zemi postihl další celodenní blackout. 

před 11 hodinami

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře

Po posledním pohárovém týdnu je jisté, že v evropských klubových fotbalových soutěží zbyli už jen dva čeští zástupci, oba v Konferenční lize. Sparta i Olomouc se dozvěděly své soupeře pro osmifinále této soutěže. Ze soupeřů, kterých se jim nabízelo, vzešli ti nejtěžší možní. V případě Sparty jde o nizozemský AZ Alkmaar i s českým legionářem Matějem Šínem v kádru. Olomouc, pro kterou to bude historicky první evropské osmifinále, vyzve německou Mohuč. Poslední los v Nyonu také rozhodl o dvojice pro osmifinále zbylých dvou evropských soutěží Ligy mistrů a Evropské ligy.

včera

včera

Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny

Ve vedení Poslanecké sněmovny zůstává i po dnešku jedno neobsazené místo. Už potřetí se ho snažil obsadit opoziční zástupce Vít Rakušan (STAN), který byl jediným kandidátem v páteční volbě. Přesto neuspěl. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy