Česká koruna vychází z koronavirové krize jako poražený. Oslabila vůči euru i dolaru

Česká měna v době pandemie koronaviru a opatření proti jejímu šíření od poloviny března oslabila k euru o šest procent na 27,15 Kč/EUR a k dolaru o 10,7 procenta na 25,01 Kč/USD. ČTK to řekl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Štěpán Hájek.

CZK
doporučujeme

"Nervozita na akciových trzích, ve světové ekonomice a postupné zavádění ekonomických restrikcí některé měny doslova semlela. Česká koruna vyšla prozatím z celé krize jako poražený," uvedl. To způsobilo podle něj nejen agresivní snížení úrokových sazeb České národní banky, ale také masivní odliv zahraničního kapitálu uprostřed nervozity na finančních trzích.

Koruna patří mezi tzv. měny rozvíjejících se ekonomik a stabilní základy v podobě nízké nezaměstnanosti nebo nízkého zadlužení země jí v ničem nepomohly. Koruna proti euru od března v jednu chvíli ztrácela až desetinu hodnoty. Na páru s americkým dolarem dosahovaly ztráty dokonce 15 procent, od té doby ale koruna zpevnila.

Proti euru se dostala až k hranici 28 korun, kde by se při dalším oslabení mohla zapojit ČNB a znovu intervenovat na devizovém trhu. To však podle Hájka nebude možná potřeba, jelikož se česká ekonomika pomalu začíná otevírat a koruna reagovala na pozitivní zprávy zpevněním až k hranici 27 korun. Vše se může krátkodobě opět otočit proti koruně, protože ČNB v květnu pravděpodobně přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb, dodal.

Ve světě je vítězem krize americký dolar, po kterém v době největší nervozity rapidně vzrostla poptávka. To také ovlivnilo vývoj kurzu EUR/USD, kde byl dolar od začátku března silnější o tři procenta, ale rozkolísaná situace drží nyní euro jen o 1,2 procenta slabší.

S postupným uklidněním situace začínají posilovat také exotičtější měny jako například ruský rubl, japonský jen, singapurský dolar nebo thajský baht. Právě u těchto měn, včetně české koruny, lze očekávat postupem času výraznější posílení, kvůli postupnému uvolňování zavedených restrikcí a rychlé fiskální podpoře, odhadl Hájek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 15:16 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

Firmy budou potřebovat státní programy pomoci i na podzim, shodli se…

12.07.2020 14:38 Firmy budou podle expertů potřebovat státní programy podpory i na podzim. Některou pomoc proto bude…

Praha snížila svůj dluh o miliardu. Zda si bude v budoucnu půjčovat, není…

12.07.2020 10:21 Hlavní město letos snížilo svůj dluh o miliardu korun, k letošnímu 30. červnu dluh činil 18,7…

Bezpečná dovolená v éře koronaviru: Na jachty letos míří daleko více Čechů

12.07.2020 09:28 Na jachty, coby formu bezpečné dovolené v době koronaviru, letos míří poprvé o 15 procent Čechů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy