Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli se na tom ekonomové a podnikatelé v ekonomické analýze projektu České zájmy v EU, který dnes začal. V českém zájmu podle ekonomů je, aby nyní EU masivně investovala a zároveň se zajistila solidarita a na krizi nevydělaly jen silné ekonomiky.
Hospodářství má být obnoveno například návratem důležité výroby do Evropy, digitalizací umožňující práci na dálku a přípravou na dlouhodobé krize spojené například se suchem či změnou klimatu.
Ankety projektu České zájmy v EU se zúčastnila například hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, ekonomka a rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer a investor Jiří Hlavenka. Českou republiku podle nich čeká bezprecedentní ekonomická krize způsobená koronavirem. Hloubka recese v Česku bude záležet na tom, jak se bude dařit hospodářství EU.
Experti poukázali na to, že Česko je hodně orientováno na vývoz, a to zejména do Německa a dalších zemí EU. Podle Horské tak bude Česko profitovat například z pomoci, kterou německá vláda poskytuje německým firmám. "Zkušenosti ukazují, že německý proticovidový balík, v poválečné době nevídaného objemu, pomůže nejen Německu, ale celé střední a východní Evropě. Jejich pomoc si 'dovezeme' domů," uvedla Horská.
Ekonomická pomoc evropských institucí je podle odborníků důležitá, i když není dostačující pro záchranu pracovních míst, ani všespásná. "Česko samozřejmě bez evropských peněz nezahyne, ale čekají jej, tak jako další státy, všechny typické průvodní znaky ekonomické krize," uvedl Hlavenka. Současná navrhovaná výše záchranného balíku EU je podle něj velmi slušná.
Mezi experty převažuje názor, že by se EU měla z krize "proinvestovat". To znamená oživit ekonomiku investicemi, které nejsou jen záplatou dnešních problémů, ale promyšleně směřují k budoucnosti. Podle Hlavenky je potřeba pustit finance do segmentu klimatické změny a v Česku také do ozdravení zemědělství. Významným tématem je i návrat důležité výroby do Evropy, zatím se o tom mluvilo u léků, ale nutné bude obnovit evropskou výrobu i dalších produktů. Odborníci také míní, že kvůli recesi není nutné odložit cestu k uhlíkové neutralitě EU. Vnímají ji jako klíčový dlouhodobý cíl, který ale není možné určovat od stolu.
Za projektem stojí nevládní instituce Ústav empirických výzkumů STEM, Asociace pro mezinárodní otázky AMO, Institut pro evropskou politiku EUROPEA a portál Evropa v datech. Cílem projektu je vtáhnout českou veřejnost do debaty o tom, jakou Češi a Češky chtějí Evropu a zda čeští politici prosazují to, co je v dlouhodobém zájmu ČR. Experti v anketě upozornili na to, že česká veřejnost nemůže objektivně zhodnotit, jaké jsou přínosy či nevýhody evropské spolupráce, například proto, že vláda neuvádí, jaká část finanční podpory jde z národních a jaká z evropských peněz. Třeba celý program COVID II byl financován z evropských strukturálních fondů, zdůraznila Nerudová.
Od chvíle, kdy se nákaza koronaviru začala šířit Evropou, pracuje EK na přijímání potřebných finančních balíčků. Celkově mobilizovala zhruba 3,4 bilionu eur. Komise také vyčlenila stovky milionů eur na výzkum a inovace. Dnes odpoledne EK představí nejrozsáhlejší plán podpory unijních ekonomik. Podle zdrojů ČTK obeznámených s návrhem chce komise na pokrizovou obnovu evropských ekonomik poskytnout členským zemím 750 miliard eur, tedy přes 20 bilionů korun. Členské země mají na parametry solidární pomoci velmi odlišné názory.
4. července 2025 16:19
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Související

Trumpovy daňové škrty mohou spustit finanční krizi, varuje ekonom

Jak Putin lže světu? Tvrdí, že ruská ekonomika je v pořádku, zatímco jeho úředníci varují: Otřásá se v základech
Ekonomika , Česká republika , EU (Evropská unie) , ČNB , Danuše Nerudová
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 50 minutami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 1 hodinou

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 2 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 3 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 3 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 4 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 4 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 4 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 5 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 6 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 6 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 8 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera
Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
Českou operní scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela operní pěvkyně Helena Tattermuschová, dlouholetá sólistka opery Národního divadla a držitelka Ceny Thálie.
Zdroj: Jan Hrabě