Placení kartou po internetu: Většina bank nyní nemění podmínky

Většina bank nyní nemění podmínky pro placení kartou na internetu v souvislosti s přísnějším ověřováním údajů, které kvůli nové evropské směrnici začne platit od soboty. Obchody se podle bank uskuteční stejně jako dosud. Vyplývá to z ankety ČTK mezi bankami. Obchodníci se obávají, že silnější ověřování bude znamenat alespoň v první fázi pro internetové obchody komplikace.

Přidejte svůj názor

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

Evropská směrnice PSD2, která začne platit 14. září, si klade za cíl zajistit, aby platby byly bezpečné. Nejdůležitějším faktorem je zaručení ochrany spotřebitele prostřednictvím dvoustupňového ověření totožnosti. Od uživatele se tak požaduje prokázání jeho totožnosti dvěma ze tří možných způsobů, tedy pomocí něčeho, co zná (heslo), co má (mobilní telefon) a čím je (otisk prstu, sken oční duhovky apod.).

"Současný systém, kdy kupující zadá číslo platební karty a následně platbu ověří pomocí kódu zaslaného prostřednictvím SMS, nebude podle nových standardů dostatečný. Dá se očekávat, že přidáním dalších nových kroků při platbě se sníží počet dokončených nákupů v e-shopech. Věříme však, že dlouhodobě najdou poskytovatelé platebních metod vhodná řešení tak, aby zákazníky co nejméně zatěžovala," řekl ČTK Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komunikaci.

Česká spořitelna spustila aplikaci George klíč, která umožňuje silné ověření plateb v mobilní a internetovém bankovnictví. "Pro placení kartou na internetu se v tuto chvíli nic nemění a nadále lze využívat potvrzování kódem z SMS. Začátkem příštího roku budou moci klienti i u plateb kartou na internetu využít pro potvrzování aplikaci George klíč," uvedl mluvčí ČS Lukáš Kropík.

Pro platby na internetu se nyní pro klienta nic nemění, doplnil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Klienti bez mobilní aplikace budou platby kartou na internetu potvrzovat stejně, jako dnes, tedy opsáním kódu z SMS, uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová.

"Není účelem, aby každá banka používala jiný způsob silného ověření a tím znepříjemňovala život těm klientům, kteří využívají služeb vícero bank. Jednotné řešení na trhu však ještě neexistuje a i národní kontrolní orgány zvažují odklad plného zavedení silného ověření klienta. Aktuálně se diskutuje minimálně o devítiměsíčním období," řekla serveru Aktualne.cz mluvčí Sberbank Radka Černá.

Banky tvrdí, že na zavedení nových pravidel měly málo času. "Klíčová vodítka k naplnění požadavků regulace jsou ze stran orgánů dohledu publikována prakticky na poslední chvíli. Jejich zástupci jsou si toho zjevně vědomi, proto již například ze strany Evropského orgánu pro bankovnictví přicházejí pobídky, aby lokální dohledové autority k přípravám na požadavky účinné od září tohoto roku poskytovaly bankám dodatečný prostor," uvedla mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Česká národní banka bude podle expertů zřejmě v kontrole pečlivějšího ověření klientů tolerantní. "Případnou nepřipravenost poskytovatelů bude ČNB řešit, respektive již řeší, ve vztahu k jednotlivým konkrétním poskytovatelům platebních služeb. V každém případě ČNB, stejně jako Evropský orgán pro bankovnictví, považuje za důležité, aby všichni držitelé karet mohli po 14. září platit na internetu, a zohlední v rámci výkonu dohledu ve vztahu k poskytovatelům platebních služeb i lhůtu či lhůty pro plnou implementaci nařízení bez negativních dopadů na uživatele," sdělila mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprask kolem sítě 5G: Vláda rozvrací stát? Opozice tepe Havlíčka

27.01.2020 17:16 Aktualizováno Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) vstoupil do příprav aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě…

Novou šéfkou ČTÚ je Hana Továrková, vláda odvolala Nováka

27.01.2020 16:56 Aktualizováno Vláda dnes odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to k dnešnímu…

Rozbroje v Praze. Podezřelá zakázka pro metro? Šéf DPP odmítá nařčení

27.01.2020 16:15 Pražský dopravní podnik (DPP) podle ředitele Petra Witowského nemohl v případě zadání kritizované…

Proč padl předseda ČTÚ? Množí se spekulace, Novák oponuje Havlíčkovi

27.01.2020 14:56 Aukce kmitočtů pro sítě 5G byla podle končícího šéfa Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama