Eurozóna zůstává v deflaci, ceny jsou nejníže za čtyři roky. Ekonomická nálada v EU se zlepšila

Spotřebitelské ceny v eurozóně v prosinci čtvrtý měsíc v řadě zaznamenaly stejný meziroční pokles, a to o 0,3 procenta. Inflace tak v době dopadů koronavirových omezení na ekonomiku zůstává na nejnižší hodnotě za více než čtyři roky. Vyplývá to z dnešního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat, který obsahuje pouze základní údaje o vývoji cen v zemích platících eurem.

V prosinci předchozího roku vzrostly ceny v eurozóně meziročně o 1,3 procenta.

Na pokračující deflaci se podle dnešního odhadu Eurostatu podepsaly zejména ceny energií, které v prosinci v eurozóně klesly o 6,9 procenta. O půl procenta dolů šly ceny průmyslového zboží. Naproti tomu ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků o 1,4 procenta vzrostly, kdežto ceny služeb šly vzhůru o 0,7 procenta.

Euro area #inflation at -0.3% in December 2020: food +1.4%, services +0.7%, other goods -0.5%, energy -6.9% - flash estimate https://t.co/Ds57ZRqn1G pic.twitter.com/QliSGuVeG2

— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) January 7, 2021

Mezi státy eurozóny zaznamenalo největší pokles cen Řecko, a to o 2,4 procenta. Na opačném konci žebříčku je Slovensko, kde ceny o 1,6 procenta vzrostly.

Inflace stále zůstává velmi vzdálena cíli Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby se růst cen ve střednědobém výhledu držel těsně pod dvěma procenty. ECB loni podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a ekonomiky, která se potýká s negativními dopady krize způsobené šířením nového typu koronaviru.

V prosinci centrální banka na svém zasedání rozšířila program nákupů dluhopisů o půl bilionu na 1,85 bilionu eur (48,4 bilionu Kč) a prodloužila i jeho platnost. Nulovou výši základní úrokové sazby ponechala opět beze změny.

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v prosinci zlepšila, a to díky růstu optimismu v průmyslu, stavebnictví a mezi spotřebiteli. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise (EK). V České republice se index ekonomické nálady zvýšil na 81,6 bodu z listopadových 73,1 bodu.

Index ekonomické nálady za eurozónu vystoupil na 90,4 z listopadových 87,7 bodu. Jeho nárůst byl tak o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali prosincovou hodnotu indexu v průměru na rovných 90 bodů.

V eurozóně i v EU v prosinci zaznamenaly nárůst dílčí indexy nálady v průmyslu, stavebnictví a mezi spotřebiteli. Nálada se naopak zhoršila ve službách a maloobchodě. V Česku se ale indexy zvýšily ve všech pěti kategoriích.

Evropský statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že maloobchodní tržby v eurozóně se v listopadu meziměsíčně snížily o 6,1 procenta. Analytici přitom pokles odhadovali pouze na 3,4 procenta. V celé EU pak zaznamenaly tržby v listopadu pětiprocentní propad.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.

Více souvisejících

eurozóna inflace Ekonomika

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy