Průmyslová výroba v Německu rekordně klesla. HDP má být nejnižší od konce války

Průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii zaznamenala rekordní propad. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 17,9 procenta, v meziročním srovnání pak o 25,3 procenta. To je nejvíce od znovusjednocení země, respektive od ledna 1991, kdy se tyto údaje za celou zemi začaly znovu sledovat. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad.

Průmysl
doporučujeme

Analytici podle agentury Reuters v průměru očekávali propad výroby o 16 procent.

Statistici také zpřesnili čísla o vývoji výroby za březen. Meziměsíčně se výroba po revizi snížila o 8,9 procenta, předběžné údaje uváděly pokles o 9,2 procenta. "Dosáhli jsme nejnižšího bodu. S postupným uvolňováním ochranných opatření a obnovením výroby v automobilovém průmyslu teď začíná ekonomické oživení," uvedlo ministerstvo hospodářství.

Bez zahrnutí produkce energie a stavebního sektoru se dubnová výroba propadla meziměsíčně o 22,1 procenta. Z toho produkce kapitálového zboží se snížila o 35,3 procenta a produkce spotřebního zboží o 8,7 procenta. Produkce polotovarů klesla o 13,8 procenta. Výroba automobilů se propadla o 74,6 procenta.

Produkce energie se proti březnu snížila o 7,2 procenta. Stavebnictví zaznamenalo pokles o 4,1 procenta.

Páteční zpráva ukázala, že zakázky německého průmyslu v dubnu v důsledku koronavirové krize klesly rovněž nejvíce od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly zveřejňovat. Ve srovnání s březnem klesly o 25,8 procenta, slabší byla přitom jak domácí, tak i zahraniční poptávka.

Údaje posilují očekávání, že německá ekonomika vykáže za druhé čtvrtletí nejhlubší pokles od druhé světové války. "Hrubý domácí produkt (HDP) Německa pravděpodobně ve druhém čtvrtletí klesne o více než deset procent. To je hodnota, která nebyla v době míru nikdy změřena," upozornil ekonom VP Bank Group Thomas Gitzel.

Vláda očekává, že za celý letošní rok HDP klesne o 6,3 procenta. Vychází z toho, že ekonomickou aktivitu ve druhé polovině roku podpoří fiskální stimulační balík v objemu 130 miliard eur (3,5 bilionu Kč).

Ekonomický institut Ifo dnes uvedl, že firmy ve zpracovatelském průmyslu očekávají v nadcházejících měsících další pokles výroby, ale pomalejším tempem než dosud. Hodnota jeho indexu očekávání výroby se v květnu zvýšila na minus 20,4 bodu z dubnových minus 51 bodů. Index tak zaznamenal nejvyšší měsíční nárůst od znovusjednocení Německa.

"To ale jen znamená, že strmý pád se pouze zmírňuje," upozornil vedoucí výzkumu Ifo Klaus Wohlrabe.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady vyšetřují Wirecard kvůli praní špinavých peněz

09.07.2020 19:33 Aktualizováno Německé úřady vyšetřují společnost Wirecard kvůli podezření z praní špinavých peněz. Podle Reuters…

Dieselgate: Volkswagen může čelit žalobě v zemích prodeje aut, rozhodl…

09.07.2020 17:01 Aktualizováno Spotřebitelé v Evropské unii mohou žalovat Volkswagen u soudu ve své zemi, pokud si zde koupili…

Evropský parlament přijal nová pravidla pro autodopravce a řidiče kamionů

09.07.2020 12:25 Aktualizováno Evropský parlment dnes přijal několik let vyjednávaná nová pravidla pro řidiče kamionů…

Na Korfu funguje covid hotel, nakažení turisté pobyt neplatí

09.07.2020 09:51 V případě, že by turista na řeckém ostrově Korfu onemocněl covidem-19, mohl by být převezen do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy