Prodeje bytů a domů v loňském roce výrazně klesly, nájmy zdražují

Prodeje bytů v loňském roce meziročně klesly o 26 procent a domů o 42 procent. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Valuo.cz z dat katastru nemovitostí a z veřejných nabídek. Podle analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams se prodej luxusních bytů propadl meziročně o 37 procent, průměrné ceny prodaných bytů razantně neklesly. Výsledky průzkumu Valuo.cz a analýzy Svoboda & Williams má ČTK k dispozici.

Bytů se podle průzkumu Valuo.cz loni prodalo 4252 a domů 2834, nejvíce v Praze. V metropoli bylo prodáno bytů 1386, meziročně o 12 procent méně, a domů 132, tedy proti předchozímu roku o sedm procent méně. Meziroční pokles prodejů znamená, že se nabídky hromadí na realitních serverech, od prosince 2021 se počet nabízených bytů v Česku podle analýzy zdvojnásobil.

Ceny nových i starších bytů a domů podle Valuo.cz za posledních šest měsíců klesly o 11 procent. Svého vrcholu dosáhly ceny bytů v březnu 2022, kdy se byty prodávaly v průměru za 78.700 korun za metr čtvereční. Ceny domů dosáhly maxima o dva měsíce později, v květnu 2022 měly domy průměrnou cenu 39.645 korun za metr čtvereční.

Vlivem vysoké poptávky byly v roce 2021 obvyklé prodejní ceny nemovitostí vyšší než ceny v inzerátech. Nyní jsou o šest procent nižší než ty v době ukončení inzerce. "Skutečné prodejní ceny aktuálních nabídek na realitních portálech však budou pravděpodobně ještě nižší (než inzerované ceny). Ve čtvrtém kvartálu roku 2022 se 16 procent nabídek bytů zlevnilo ještě v průběhu inzerce, a to v průměru o 290.000 korun za metr. Rok předtím to bylo jen deset procent," řekl zakladatel webu Radek Šitera.

Realitní kancelář Svoboda & Williams uvedla, že průměrná cena prodané luxusní nemovitosti byla na konci roku 153.434 Kč za metr čtvereční, což je v pololetním srovnání o 0,6 procenta víc. Cena novostavby o velikosti 91,4 metru čtverečních v průměru dosáhla 158.412 Kč, pololetně o 0,8 procenta méně. V Praze 1 průměrná cena metru čtverečního novostavby dosahovala 213.441 korun, nejlevněji bylo možné pořídit novou nemovitost v Praze 9, a to v průměru za 119.981 Kč za metr čtvereční.

Data za loňské čtvrté čtvrtletí podle kanceláře ukazují setrvalý pokles poptávky. "Ekonomické potíže způsobené energetickou krizí, boj centrálních bankéřů s běsnící inflací a propad české ekonomiky do recese výrazně ovlivňují i realitní trh. Jeho atmosféra připomíná dusno před přestřelkami ve filmových westernech Sergia Leoneho: aktéři strnule vyčkávají a nervy vibrují," řekl Prokop Svoboda, majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams.

Oba průzkumy potvrdily to, že se zvedly nájmy. Pronájmy v Praze podle Valuo.cz stojí průměrně 354 korun za metr čtvereční, meziročně o asi 24 procent víc. Republikový průměr je 261 korun za metr čtvereční, proti předchozímu roku je vyšší o 11 procent. Index nájmů S&W tvrdí, že se v centru Prahy nájmy u malometrážních bytů 1+kk až 2+1 vyšplhaly až o 40 procent na průměrných 31.030 korun. Průměrně stoupl nájem na 39.800 korun, meziročně o 14,7 procenta.

Související

Více souvisejících

domy Byty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy