Koronavirus dopadá i na obchod s banány

Pandemie nemoci způsobené koronavirem by mohla omezit dostupnost banánů v Asii. Pěstitelé na Filipínách již upozornili, že jejich dodávky do zahraničí mohou kvůli opatřením, která omezují pohyb a stanovují odstupy mezi lidmi, letos klesnout o téměř 40 procent.

Filipíny jsou druhým největším vývozcem banánů na světě a stanovená opatření k boji s koronavirem mají negativní dopad na produkci i přepravu, uvedla agentura Bloomberg.

Vývoz ovoce z Filipín by letos měl klesnout zhruba na 2,5 milionu tun z loňských čtyř milionů, uvedl ředitel Filipínského svazu pěstitelů a vývozců banánů Stephen Antig. Producenti podle něj museli některé aktivity zastavit.

"Banány se musejí sklízet každý den," řekl prezident společnosti Unifrutti Tropical Philippines Alberto Bacani. "Než se vrátíme, spousta ovoce bude zkažená a bude se muset vyhodit."

Filipíny se loni na celosvětových dodávkách banánů podílely zhruba 20 procenty a na celkovém objemu vývozu do Asie zhruba 90 procenty. Dvěma hlavními trhy Filipín jsou podle údajů Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Čína a Japonsko. Největším vývozcem banánů na světě je Ekvádor.

Na největším filipínském ostrově Luzon je od poloviny března omezeno vycházení, což má trvat až do konce dubna. Karanténní opatření zavedly i provincie na jihu země, kde se nachází množství plantáží. Antig očekává, že vývoz ovoce bude omezený i po zrušení restrikcí, protože budou platit jiná opatření zavádějící povinné odstupy lidí, což sníží počet zaměstnanců.

Ministr zemědělství William Dar vyzval místní samosprávy, zvláště v provincii Bukidnon, kde je několik banánových farem a balíren, aby umožnily farmářům, rybářům a zaměstnancům v odvětví zpracování a produkce potravin pracovat, a země se tak vyhnula uměle vytvořenému nedostatku potravin a růstu cen. Pokud by provincie Bukidnon uvolnila omezení vycházení, které má platit do 26. dubna, země by mohla letos vyvézt tři miliony tun banánů, dodal Antig.

Koronavirus globálně zkomplikoval produkci a dodávky potravin kvůli nemocným zaměstnancům, zákazům vývozu a panickým nákupům. Regály v obchodech s potravinami tak často zůstaly prázdné, přestože zásoby jsou dostatečné.

Bacani upozornil, že dovoz banánů do Japonska ovlivní skutečnost, že mnoho farem, které tam vyvážejí ovoce, je teď v karanténě. V příštích dvou týdnech tak vývoz do Japonska prudce klesne. Výpadek by podle něj mohli nahradit další vývozci, včetně Ekvádoru.

Související

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

Více souvisejících

Ovoce Ekonomika Filipíny ekvádor Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 28 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 58 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy