Dopad koronakrize: Prodej nových aut v USA i Británii loni výrazně klesl

Prodej nových aut ve Spojených státech loni klesl o 14,6 procenta na 14,57 milionu vozů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na údaje od automobilek. Díky oživení ve druhé polovině roku jsou však automobilky ve výhledu na letošní rok optimistické.

Ilustrační foto
doporučujeme

Loňský prodej byl daleko od výkonu z předchozích pěti let, kdy se ročně prodalo více než 17 milionů vozů. Nakonec však byl ale výkon lepší, než většina analytiků očekávala, když v dubnu a květnu pandemie nemoci covid-19 donutila automobilky přerušit výrobu a mnoho prodejců zavřít.

Loni na jaře prudce vzrostla nezaměstnanost, protože státy zavedly karantény a další opatření k omezení šíření covidu-19. Továrny mimo jiné musely na zhruba dva měsíce zavřit, což přerušilo dodávky nových aut. Prodej aut se v první polovině roku propadl o 34 procent. S nástupem léta se však situace zlepšila a k zájmu o nákup přispěly i nízké úrokové sazby. V prosinci již prodej stoupl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o pět procent a průměrná cena prodaného auta stoupla podle údajů J.D. Power na rekordních více než 38.000 USD (808.000 Kč).

Prodej aut individuálním kupcům se již vrátil na běžnou úroveň. Prodej aut firmám, které nakupují ve velkém, jako autopůjčovnám, je však stále nižší.

Automobily stále nebyly schopné dohnat výrobu ztracenou v době nuceného uzavření závodů, upozornil analytik konzultační firmy LMC Automotive Jeff Schuster. Zásoby jsou tak nízké a kupující mají omezený výběra a ceny jsou vyšší. Podle analytiků zůstanou vyšší ceny i nízké zásoby ještě nějaký čas.

Schuster očekává, že letos se prodej aut zvýší na 15,7 milionu a stav zásob se zlepší ve druhém až třetím čtvrtletí. Nad 17 milionů se má prodej aut vrátit nejdříve v roce 2024.

Z jednotlivých automobilek prodej General Motors v USA se loni snížil o 11,9 procenta a Toyoty o 11,4 procenta. Prodej Fordu klesl o 15,4 procenta a automobilky Fiat Chrysler o 17,4 procenta. Prodej Volkswagenu se propadl o 12,8 procent.

Prodej plně elektrických aut podle údajů firmy Autodata ale vzrostl. Celkem se prodalo 260.092 elektrických aut, o 9,9 procenta více než o rok dříve.

Nejprodávanějším autem v zemi zůstal pickup série F automobilky Ford. Jeho prodej se však snížil o 12,2 procenta na 787.422 vozů. Druhý skončil Chevrolet Silverado, který sesadil na třetí pozici model Ram automobilky Fiat Chrysler.

Prodej nových aut v Británii loni klesl téměř o 30 procent na 1,63 milionu

Jde o největší meziroční pokles od roku 1943. Vyplývá to z předběžných údajů britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT), na které se dnes odvolává agentura Reuters. 

Prodej automobilů zásadně ovlivnil pokles o 97 procent v dubnu, tedy v prvním měsíci, kdy byla zavedena celostátní uzávěra. Prodejci v Anglii, Skotsku, Severním Irsku a Walesu postupně otevřeli až v červnu. "Za tři až čtyři měsíce jsme přišli téměř o tři čtvrtě milionu aut a už jsme to nedohnali," konstatoval šéf svazu SMMT Mike Hawes.

Prodejci v Anglii museli znovu zavřít během druhé uzávěry v listopadu, ale mnoho z nich se na takovou situaci připravilo možností koupit vůz přes internet a v prodejně si ho pouze vyzvednout. I tak se v listopadu prodej meziročně snížil o 27 procent.

Prodej nových aut v Británii za loňský rok byl na nejnižší úrovni od roku 1992 a má za sebou největší meziroční pokles od roku 1943. Británie tehdy kvůli účasti v druhé světové válce zapojila do výroby vojenského vybavení i průmysl, a tedy i ten automobilový.

Každé páté loni prodané auto mělo dieselový motor, každé desáté pak mělo bateriový či hybridní pohon. Svaz SMMT očekává, že letos prodej nových aut v Británii nepřesáhne dva miliony.

Automobilový průmysl loni s napětím očekával, jak dopadne jednání Bruselu a Londýna o budoucích vztazích po přechodném období. Obě strany dohodu nakonec dojednaly až na Štědrý den, tedy jen týden před koncem přechodného období. Hlavním cílem dohody bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly ani kvótami, což se podařilo. Automobilové odvětví i tak varuje před dodatečnými náklady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchod KLDR s Čínou loni kvůli koronaviru klesl o 81 procent

19.01.2021 13:46 Hodnota obchodu mezi Severní Koreou a Čínou se loni propadla o 80,7 procenta na 539 milionů USD (11…

Biden se chystá zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone, píše CBC

18.01.2021 07:49 Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone…

CNN: Loni se dostavělo 106 mrakodrapů, nejméně od roku 2014

15.01.2021 11:52 Za loňský rok se v celém světě dostavělo 106 budov s výškou přesahující 200 metrů. To je o 20…

Biden představil balík na pomoc ekonomice USA, opatření budou stát 1,9…

15.01.2021 10:08 Aktualizováno Nastupující prezident Spojených států Joe Biden ve čtvrtek (místního času) představil chystaný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama