Dopad koronakrize: Prodej nových aut v USA i Británii loni výrazně klesl

Prodej nových aut ve Spojených státech loni klesl o 14,6 procenta na 14,57 milionu vozů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na údaje od automobilek. Díky oživení ve druhé polovině roku jsou však automobilky ve výhledu na letošní rok optimistické.

Loňský prodej byl daleko od výkonu z předchozích pěti let, kdy se ročně prodalo více než 17 milionů vozů. Nakonec však byl ale výkon lepší, než většina analytiků očekávala, když v dubnu a květnu pandemie nemoci covid-19 donutila automobilky přerušit výrobu a mnoho prodejců zavřít.

Loni na jaře prudce vzrostla nezaměstnanost, protože státy zavedly karantény a další opatření k omezení šíření covidu-19. Továrny mimo jiné musely na zhruba dva měsíce zavřit, což přerušilo dodávky nových aut. Prodej aut se v první polovině roku propadl o 34 procent. S nástupem léta se však situace zlepšila a k zájmu o nákup přispěly i nízké úrokové sazby. V prosinci již prodej stoupl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o pět procent a průměrná cena prodaného auta stoupla podle údajů J.D. Power na rekordních více než 38.000 USD (808.000 Kč).

Prodej aut individuálním kupcům se již vrátil na běžnou úroveň. Prodej aut firmám, které nakupují ve velkém, jako autopůjčovnám, je však stále nižší.

Automobily stále nebyly schopné dohnat výrobu ztracenou v době nuceného uzavření závodů, upozornil analytik konzultační firmy LMC Automotive Jeff Schuster. Zásoby jsou tak nízké a kupující mají omezený výběra a ceny jsou vyšší. Podle analytiků zůstanou vyšší ceny i nízké zásoby ještě nějaký čas.

Schuster očekává, že letos se prodej aut zvýší na 15,7 milionu a stav zásob se zlepší ve druhém až třetím čtvrtletí. Nad 17 milionů se má prodej aut vrátit nejdříve v roce 2024.

Z jednotlivých automobilek prodej General Motors v USA se loni snížil o 11,9 procenta a Toyoty o 11,4 procenta. Prodej Fordu klesl o 15,4 procenta a automobilky Fiat Chrysler o 17,4 procenta. Prodej Volkswagenu se propadl o 12,8 procent.

Prodej plně elektrických aut podle údajů firmy Autodata ale vzrostl. Celkem se prodalo 260.092 elektrických aut, o 9,9 procenta více než o rok dříve.

Nejprodávanějším autem v zemi zůstal pickup série F automobilky Ford. Jeho prodej se však snížil o 12,2 procenta na 787.422 vozů. Druhý skončil Chevrolet Silverado, který sesadil na třetí pozici model Ram automobilky Fiat Chrysler.

Prodej nových aut v Británii loni klesl téměř o 30 procent na 1,63 milionu

Jde o největší meziroční pokles od roku 1943. Vyplývá to z předběžných údajů britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT), na které se dnes odvolává agentura Reuters. 

Prodej automobilů zásadně ovlivnil pokles o 97 procent v dubnu, tedy v prvním měsíci, kdy byla zavedena celostátní uzávěra. Prodejci v Anglii, Skotsku, Severním Irsku a Walesu postupně otevřeli až v červnu. "Za tři až čtyři měsíce jsme přišli téměř o tři čtvrtě milionu aut a už jsme to nedohnali," konstatoval šéf svazu SMMT Mike Hawes.

?Read our latest Covid-19 update for UK Automotive as England and Scotland enter a third lockdown, with a focus on: ?Vehicle showrooms?️Click and collect?‍?Manufacturing jobshttps://t.co/2FL1juTns9 pic.twitter.com/S2Tnp51Nyo

— SMMT (@SMMT) January 5, 2021

Prodejci v Anglii museli znovu zavřít během druhé uzávěry v listopadu, ale mnoho z nich se na takovou situaci připravilo možností koupit vůz přes internet a v prodejně si ho pouze vyzvednout. I tak se v listopadu prodej meziročně snížil o 27 procent.

Prodej nových aut v Británii za loňský rok byl na nejnižší úrovni od roku 1992 a má za sebou největší meziroční pokles od roku 1943. Británie tehdy kvůli účasti v druhé světové válce zapojila do výroby vojenského vybavení i průmysl, a tedy i ten automobilový.

Každé páté loni prodané auto mělo dieselový motor, každé desáté pak mělo bateriový či hybridní pohon. Svaz SMMT očekává, že letos prodej nových aut v Británii nepřesáhne dva miliony.

Automobilový průmysl loni s napětím očekával, jak dopadne jednání Bruselu a Londýna o budoucích vztazích po přechodném období. Obě strany dohodu nakonec dojednaly až na Štědrý den, tedy jen týden před koncem přechodného období. Hlavním cílem dohody bylo zajistit nerušenou obchodní výměnu, která nebude zatížena cly ani kvótami, což se podařilo. Automobilové odvětví i tak varuje před dodatečnými náklady.

Související

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Norsko je první zemí světa, kde se prodalo víc elektromobilů než klasických aut

Norsko se stalo první zemí světa, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzinový, naftový či hybridní pohon. S odvoláním na norský svaz pro silniční dopravu OFV to dnes uvedla agentura AFP. Podíl elektromobilů, které se loni v Norsku prodaly, činil 54,3 procenta. Německá automobilka Volkswagen tam zároveň předstihla amerického výrobce Tesla jako největší prodejce elektromobilů.

Více souvisejících

prodej aut automobilový průmysl Ekonomika USA (Spojené státy americké) auto General Motors Toyota ford motor company

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno před 1 hodinou

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

před 2 hodinami

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

před 4 hodinami

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?

Prezident Volodymyr Zelenskyj čelí vlně nevole doma i v zahraničí poté, co v úterý podepsal kontroverzní zákon, který převádí kontrolu nad dosud nezávislými protikorupčními institucemi přímo pod výkonnou moc. Tento krok, jenž v očích mnoha Ukrajinců i zahraničních partnerů představuje ohrožení právního státu, vyvolal protesty v Kyjevě i dalších městech — první takto masové od začátku ruské invaze v únoru 2022. 

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského

Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyen ostře kritizuje rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v úterý podepsal nový zákon měnící strukturu protikorupčních institucí v zemi. Tento krok podle čelních představitelů EU vážně ohrožuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie a vyvolal v Kyjevě první rozsáhlejší vlnu veřejných protestů od začátku ruské invaze v roce 2022.

včera

včera

Nabíjení elektromobilů v Česku

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu

Evropská unie podle informací německého deníku Bild připravuje legislativní návrh, který by mohl výrazně urychlit konec vozů se spalovacím motorem v každodenním provozu. Od roku 2030 by totiž velké autopůjčovny jako Sixt či Europcar mohly být nuceny kupovat výhradně elektromobily. Pokud by se plán stal realitou, mohl by zásadním způsobem ovlivnit trh s automobily v celé Evropě – a to mnohem dříve než plánovaný zákaz prodeje nových spalovacích vozů v roce 2035.

včera

Ilustrační fotografie

Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška

Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.

včera

Demonstrace na Ukrajině

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války

V několika ukrajinských městech včetně Kyjeva, Lvova, Dnipra a Oděsy se v úterý 22. července konaly masové demonstrace. Důvodem byl nový zákon, který podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj a který podle kritiků ohrožuje nezávislost klíčových protikorupčních institucí země – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý

Ukrajinské nejvyšší složky moci podkopávají své vlastní základy v nejcitlivější chvíli. Zákon, který podřizuje protikorupční úřady vládnímu dohledu, působí jako rezignace na hodnoty, které země deklarovala od Euromajdanu. Přijat byl navíc překotně, bez debaty a v atmosféře sílícího tlaku na občanskou společnost. Místo důvěry a reformní vyspělosti tak Kyjev vysílá signál, že v čase války volí staré metody – centralizaci, loajalitu a kontrolu.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk

Ukrajina zažila podle webu Kyiv Independent jeden z nejzásadnějších zvratů v poválečné historii. Prezident Volodymyr Zelenskyj 22. července podepsal kontroverzní zákon, který de facto ruší nezávislost klíčových protikorupčních institucí – Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializovaného protikorupčního státního zastupitelství (SAPO). Podle kritiků to znamená konec snah o skutečný boj proti korupci v zemi a vážné ohrožení její evropské integrace.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává

Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.

včera

Žloutenka

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky

Letní sezóna přináší výrazný nárůst infekčních onemocnění. Klíšťová encefalitida, spalničky i virová hepatitida A podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ohrožují stále více lidí, zejména kvůli nízké proočkovanosti a podcenění prevence. Letos bylo v Česku zaznamenáno již 928 případů hepatitidy A, kvůli které zemřelo už deset lidí. Roste i výskyt svrabu. Nejhorší situace je v Praze, kde hygienici řeší více než 300 případů žloutenky typu A.

včera

Palestina

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze

Více než sto humanitárních organizací, včetně Save the Children a Lékařů bez hranic (Médecins Sans Frontières), vydalo společné prohlášení, v němž varují před "masovým hladověním", které podle nich zachvátilo celou Gazu. Vyzývají k okamžitému příměří a otevření hranic pod dohledem OSN, které by umožnilo nepřetržitý přísun potravin a základní pomoci pro dva miliony obyvatel.

včera

Prezident Trump

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem

Nové archivní fotografie a videozáznamy, které odhalil tým CNN KFile, přinášejí další podrobnosti o dřívějším vztahu Donalda Trumpa s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Tato nová zjištění přicházejí v době, kdy se veřejná i politická debata znovu rozhořela kvůli rozhodnutí ministerstva spravedlnosti nezveřejnit očekávané materiály související s Epsteinovým případem.

včera

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí

Letní počasí si nejspíš mnozí lidé představovali jinak, ale dlouhodobé zlepšení ve smyslu vyšších teplot na obzoru není. Vyplývá to z nejnovějšího měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy