Růst globální ekonomiky se letos téměř zastaví, uvádí analýza

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit pouze 0,4 procenta, napřesrok však zrychlí na 4,9 procenta. Předpovídá to podle serveru televize CNBC nová analýza ratingové agentury S&P Global Ratings. Před koronavirovou krizí S&P letošní růst globální ekonomiky odhadovala na 3,3 procenta.

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
doporučujeme

Investiční banka Goldman Sachs dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států, které jsou největší ekonomikou světa, se ve druhém čtvrtletí propadne o 34 procent. To by podle CNBC znamenalo nejprudší pokles v poválečné historii USA.

S&P předpovídá, že v celém letošním roce americká ekonomika klesne o 1,3 procenta, zatímco v Evropě počítá s dvouprocentním poklesem. Letošní růst čínské ekonomiky agentura odhaduje na tři procenta. To by znamenalo zpomalení na zhruba polovinu z loňských 6,1 procenta, což byl nejslabší růst za posledních 30 let.

S&P je v globálním výhledu o něco optimističtější než Mezinárodní měnový fond (MMF), který minulý týden předpověděl, že světová ekonomika letos kvůli koronaviru klesne. Ještě v lednu přitom MMF očekával zrychlení růstu na 3,3 procenta z loňských 2,9 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změní koronavirus ekonomii od základů? Ekonom z Cambridge nabádá k akci

07.07.2020 01:10 Aktualizováno NÁZOR - Konvenční ekonomické teorie nemají příliš co nabídnout, tvrdí Jonathan Aldred v komentáři…

Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila

06.07.2020 17:54 Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce oživila a téměř se vrátila na úroveň před…

Vážné dopady koronakrize: Agentura Fitch zhoršila rekordní počet státních…

03.07.2020 13:31 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů…

Majetek šéfa Amazonu Bezose dosáhl nové rekordní hodnoty

02.07.2020 19:39 Majetek zakladatele a šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose překonal rekord z doby před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy