GLOSA | Události Petra Nutila: Opouštění předvolebních slibů, Fialova alternativní fakta a prezident motorkář

Milí mojí, je tu další báječný souhrn podstatných událostí z té naší malebné zemičky za poslední týden.

Spotřebitelé by měli nakupovat ve slevových akcích, protože obchodní řetězce to přiměje ke snižování cen, řekl v pořadu Ptám se já na serveru Seznam zprávy ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). A šel do toho naplno. Ministr minulý týden upozorňoval na slevovou akci na mouku v řetězci Lidl, zda a jak ve svém angažmá v propagování slev hodlá pokračovat, ale nesdělil. A nám v redakci se zdá, že ministerstvo slev ve vládě zcela zásadně chybí, protože kdo jiný než ministr by měl objíždět obchody a fotit se s potravinami v akci, hm? Vždyť to je to, co chceme od vysokého vládního úředníka! Nebo ne?  

„Fiala nelhal. Jen říkal něco, co nemohl udělat,“ vysvětlil v rozhovoru pro iDnes ministr Blažek opuštění předvolebních slibů o nezvyšování daní. Psali jsme o tom třeba tady. Tak jo, děkujeme za vysvětlení. Docela to připomíná slova Trumpovy poradkyně Kellyanne Conway, která v roce 2017 prohlásila, že „mluvčí Bílého domu nelhal, poskytl alternativní fakta,“ čímž světu konečně poskytla dokonalé vysvětlení pro jakýkoli nesmysl, který potřebujete obhájit.  

Vím, že žijeme v post-pravdivém světě. Nakonec jsem o tom napsal i knihu. Chceme-li se tedy s někým skutečně domluvit a porozumět si, je podstatné, abychom se znovu shodli v tom, co ta která slova označují. Takže:  

Pravda - znamená shodu tvrzení se skutečností. Pravda je něco platného (faktického) bez ohledu na názory a interpretace. Řeči o „mé pravdě“, „relativní pravdě“ atd. je blábolem. Výroky jsou pravdivé pouze tehdy, má-li se to, co označuje, skutečně tak, jak je označováno. Pravda tedy není relativní, ani neexistuje více pravd. Protikladem pravdy je lež. Ta je naopak klamem ve formě nepravdivého výroku, obvykle pronášený se záměrem druhé oklamat. Podstatou lži je úmysl a vědomí nepravdivosti, liší se tak od omylu a chyby v úsudku, například.  

Psal jsem o tom už v předchozím článku, že vzhledem k totálně proměněným podmínkám považuji Fialovo netrvání na předvolebních slibech spíše za důkaz odpovědnosti, než čehokoli jiného. Nicméně podobná vysvětlování, jako třeba to Blažkovo, téhle vládě fakt moc nepomáhají. No nic.  

Tak pojďme dál.  

Prezident Petr Pavel vyrazil na zahraniční cestu na motorce. Konkrétně na zahájení bavorsko-českých týdnů přátelství. Ozvaly se mediální hlasy o tom, zda je vhodné, aby nejvyšší představitel státu volil tuhle formu dopravy, obavy zda je to bezpečné a tak. A já za tím čtu pořád ještě nezpracovaný šok z toho, že za prezidenta už nemáme papaláše, který je neaktivní, prakticky neživý a když už obživne, objedná si vládní letecký speciál. Sorry, hoši, máme nového, normálního a živého prezidenta, který nemá problém chovat se normálně, nehrát si na primadonu, sednout na motorku, nebo letět civilní linkou jako každý z nás. Vím, je to těžké se s tím smířit, ale tak to prostě je a je to dobře.  

Máme nový díl podcastu Mezi Proudy, ve kterém řešíme nejen průšvih s nedostatkem míst na středních školách, ale třeba i zásadní rozdíly mezi Prahou a Berlínem, nebo uvažovali o tom, jestli je osmdesátiletý Joe Biden už starý na svou funkci. Nech sa páči.

Téma manželství pro všechny se zas jednou řešilo ve sněmovně. Vůbec vlastně nesejde na tom, proč se ocitlo na půdě sněmovny, jak moc vážně jej ti, kdo tento bod předložili, berou, kdo hlasoval jak a proč. Podstatná je úplně jiná věc. V téhle zemi ani v roce 2023 nemůže uzavřít sňatek každý člověk s někým, koho má rád. Protože prostě nemůže. Vím, co mi na to mnozí řeknou. Že manželství je svazek muže a ženy a přes to nejede vlak. Tak hele. Do toho, jaké pohlaví má někdo, kdo si někoho jiného chce vzít, vám vůbec nic není. Není to vaše věc, vy osobně si vemte taky koho chcete a nechte ty druhé žít, milovat a brát si koho chtějí. Tomu se totiž říká zaprvé svoboda a za druhé respekt k druhým. Howgh.    

Vyplavalo, že za Mynářova panování na hradě dostal celkem 1,1 milionu korun od Hradu zlínský autoservis za dodání slivovice, ač na obchodování s alkoholem neměl koncesi. Informoval o tom portál Seznam Zprávy. Jedna lahev bez kolku podle něj vyšla asi na tři tisíce. Mám dojem, že tahle freak show téhle vekslácké party nikdy neskončí. Jako nikdy.  

A to by pro dnešek stačilo.  

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Chceme ještě tržní ekonomiku, nebo naopak státem financovaný byznys?

Je možná nošením dříví do lesa říkat veřejnosti, ač na to pořád tak nějak sází, že nic netrvá věčně. Tedy nejen časy hojnosti, ale ani krize či éra nutných úspor. A taky to, což si jistě s neochotou připustí řada z nás, že vinou vlastních rozhodnutí, třeba při volbách, pak musíme nést následky. Tu nesmyslného a mikro manažerského rozhazování státních peněz z vrtulníku, jindy zase něco jiného. Teď se třeba nejen veřejnost čertí nad tím, že firmy jako Agrofert, Madeta či další tuzemští potravinářští giganti dostanou zřejmě stopku na miliardové dotace pro jejich podnikání. Jenže, je nutné se ptát na to, proč se čertí? Je to pak pořád privátní podnikání, když se místo snah o vlastní prosperitu, spoléhají na prosperitu zajištěnou státem? 

Více souvisejících

komentář Petr Fiala (ODS) Daně Petr Pavel

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

VIDEO Orbánovy vlády: Volá po míru na Ukrajině. Bez Krymu

Maďarský premiér Viktor Orbán skandálně vyzval k mírovým rozhovorům Kyjeva a Moskvy, když vláda k tomu připravila i video. V něm ale už Krym nepatří Ukrajině.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy