Výroky Milouše Jakeše vstoupily do českých dějin

Praha - Jeden z posledních předrevolučních generálních tajemníků ústředního výboru vládnoucí KSČ se v neděli dožije 90 let. Postu se vzdal v turbulentních událostech sametové revoluce a do paměti národa se zapsal zejména svým projevem v Červeném Hrádku.

Milouš Jakeš se narodil 12. srpna 1922 v obci České Chalupy. Mezi lety 1987 a 1989 byl generálním tajemníkem KSČ, během sametové revoluce ale musel z vysoké politiky odejít.Jakeš prožil své mládí ve Zlíně, tehdy Gottwaldově, jako zaměstnanec Baťových závodů. Po roce 1945 se ale stal funkcionářem ČSM, od roku 1950 předsedou jednotného národního výboru v Gottwaldově a jeho politická kariéra začala růst. V letech 1955 až 1958 studoval v Moskvě a pak pracoval v aparátu komunistické strany.Funkci generálního tajemníka komunistické strany zastával od 17. prosince 1987 a odstoupil po vypuknutí revoluce dne 24. listopadu 1989."Jeho politická improvizace, směřující k částečným hospodářským reformám a dílčím ideologicko-politickým ústupkům při zachování dosavadního mocenského monopolu KSČ nereflektovala objektivní politický vývoj a skončila na podzim 1989 naprostou rezignací a rozkladem komunistického systému v konfrontaci s opozičními silami," shrnuje jeho působení v čele strany server totalita.cz.Zatímco jeho politické kroky se do paměti většiny lidí nezapsaly, výroky Milouše Jakeše z projevu na Červeném Hrádku zlidověly.Generální tajemník si například kuřata brojlery pletl s bojlery a apeloval na to, aby komunisté získali podporu obyvatel a nezůstali sami "jak kůl v plotě". Hořekoval nad tím, jak vysoké platy mají umělci. "Tak řekněme paní Zagorová. Je to milá holka, všechno. No ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok. A další: ne šest set, ale milion, dva miliony berou. Jandové a jiní," kritizoval umělce.V projevu si stýskal nad tím, jak je přestavba komplikovaný proces. "To není jednoduchý proces, ta přestavba. Není. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná. A proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé," varoval soudruhy. Ptal se, co je ještě socialismus. "Když měl Tomášek (kardinál) narozeniny, samozřejmě oficielně je třeba mu napsat, no ale Dubček mu šel osobně blahopřát, navštívil arcibiskupství. Je to ještě báze socialismu?" dotazoval se.Naivně během projevu přiznal, že Sovětský svaz není takový vzor, jaký z něj komunisté dělají. "Ano, Sovětský svaz je něco jinýho. Nefunguje to, zaostalo to. Vesnice je zcela jiná než naše. Naše vesnice je vysoce kulturní, podobá se městu," řekl Jakeš.Na závěr svého pobytu v Červeném Hrádku se s hrubkami zapsal do pamětní knihy místní kuchyně. "Přeji pracovníkům Kuchině, aby družstevníci byli s vámi i nadále spokojeni," napsal Jakeš.Jakeš se funkce vzdal 24. listopadu 1989. Od 90. let žije v ústraní. Napsal vzpomínkovou knihu Dva roky generálním tajemníkem a v poslední době se objevuje na prvomájových oslavách, které pořádá KSČM.

Související

Miloš Jakeš Rozhovor

Jakešův projev přispěl k pádu režimu, znamenal pro něj prohru. Přiznal, že socialismus nefunguje, říká historik

Historik Pavel Žáček je přesvědčený, že legendární projev bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, od něhož dnes uplynulo přesně 32 let, přispěl o čtyři měsíce později k pádu totalitního režimu. „Veřejnost se mohla naprosto bez cenzury přesvědčit, jaký aparátčík stanul v čele strany. Lidé viděli, že král je úplně nahý i bezbranný. Nebál bych se říci, že Jakešovo vystoupení bylo jeho životní politickou prohrou. Najednou přiznal, že socialismus, který budoval, a pro nějž žil, nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček o vystoupení ze 17. července 1989.
Milouš Jakeš. Komentář

Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí, lidský život má cenu hodinek

KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické, odporné zlo se směje. Rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka, jenž zastavil trestní stíhání komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří svou nečinností měli podporovat nelidská zvěrstva na železné oponě týkající se střelby, je dalším důkazem, že česká společnost není schopná vyrovnat se s komunistickým zločinným režimem. Byť verdikt není pravomocný, je z něj možné cítit pachuť, zoufalství a prohra lidí vyznávajících svobodu. Jak je možné, že justice není ochotna potrestat pachatele sprostých vražd?

Více souvisejících

Milouš Jakeš výročí

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy