Experti navrhli chytrou podprsenku, zabrání "luxování" ledničky

New York - Výzkumníci firmy Microsoft navrhli "chytrou podprsenku", která dokáže zjistit stres své nositelky. Prototyp spodního prádla obsahuje vyjmutelné senzory, které sledují srdeční a kožní aktivitu, z nichž získávají údaje o náladě. Cílem je poskytnout nositelnou technologii, která by mohla zabránit přejídání způsobenému stresem, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Údaje o náladě nositelka dostává prostřednictvím aplikace pro chytrý telefon, která ji upozorní na riziko "emočního útoku na jídlo". Podle výzkumníků je právě podprsenka pro podobné zařízení ideální, protože může snímat EKG v blízkosti srdce. 

Technologie zapracovaná do kousků běžného oblečení se čím dál častěji prosazuje při monitorování celé škály zdravotních stavů. Minulý měsíc byla představena podprsenka se spojením na Twitter, která odeslala zprávu při každém rozepínání, aby tak nositelce připomněla samovyšetření prsů. A minulý rok získala americká firma patent na nositelné zařízení analyzující teplotu prsů s cílem zjistit rakovinu.

První dochované památky o stylizaci ženské postavy pomocí „oděvu" pocházejí z dob, kdy člověk Homo sapiens kreslil ještě v jeskyni své bizony. Mezi těmito kresbami se totiž našly zobrazené i ženské figury v primitivních korzetech – pásech ze zvířecích kůží omotaných kolem boků a hrudi. Kresby těchto vynalézavých žen můžeme najít v Anglii - Brandon v Norfolku.

Okolo roku 1800 př.n.l. nosily prý dívky a ženy na Krétě odhalená ňadra. Aby se nenachladily, nebo možná kvůli tomu, aby na své vnady přitáhly ještě větší pozornost, nosily úzký živůtek s rukávy po předloktí.

Co však můžeme potvrdit dochovanými památkami je první spodní prádlo, a to v období Římské říše. Tehdejší Římanky pod tunikami nosily mamilare = kus látky omotaný okolo hrudníku a bederní roušku.

Cesta k první podprsence byla velmi dlouhá, k prvnímu korzetu však kratší. Korzet se tak stal jedním z prvních kroků k vynálezu klasické podprsenky . Jako první si korzet oblíbily Francouzky. V roce 1387 vlastnila francouzská královna šest korzetů. Korzet byl čím dál víc populárnější. Ženy a dívky na přelomu 19. a 20. století prahly po vosím pase a předháněly se, která z nich má menší rozměr po stažení korzetem.

Možná kvůli pohodlí vznikla i první podprsenka. Když se v roce 1914 Mary Phelps Jacobová z New Yorku chystala na ples, zjistila, že korzet se pod jemným materiálem jejích šatů proznačuje. Jiné zdroje uvádějí, že se jí nechtělo jít na ples sešněrovaná v korzetu. Dnes už nezjistíme, kde je pravda, ale díky spojení jedné stuhy a dvou malých kapesníčků mohl vývoj podprsenky začít, informuje server moda.cz.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy Móda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy