Krémy proti vráskám: Ceny vysoké, ale zázraky nečekejte, zjistil dTest

Praha - Reklamní slogany propagující krémy proti vráskám slibují zajistit mladě vyhlížející pokožku bez výrazných známek stárnutí. Při nákupu těchto přípravků musíme obvykle sáhnout poměrně hluboko do kapsy. Vyplatí se to? Jaká je jejich skutečná účinnost? Spotřebitelský časopis dTest nechal otestovat 14 denních krémů proti vráskám a zjistil, že většina z nich nepředčí běžné hydratační krémy.

Stejně jako jinde, i v kosmetice existuje nepsané pravidlo, že za značku se platí. Znamená vyšší cena výrobku také lepší kvalitu? Za většinu testovaných krémů proti vráskám zaplatíte od dvou do pěti set korun, u některých se však cena přehoupne hodně přes tisíc korun.

„Test denních krémů ukázal, že utrácet tisíce za krémy proti vráskám je zbytečné. Dva testované produkty měly v boji proti vráskám obstojné výsledky, ostatní krémy si však v redukci vrásek vedly prakticky stejně jako běžné hydratační krémy," říká Ondřej Jánoška, redaktor časopisu dTest. A dodává: „Nejúčinnější výrobek v testu byl ten nejlevnější - Cien Day Cream Q10 za 60 korun dostupný v prodejnách Lidl."

Každý testovaný výrobek hodnotilo 30 dobrovolnic ve věku od 31 do 70 let, v každé skupině byly ženy se stejným stavem vrásek, kuřačky i nekuřačky. Dobrovolnice používaly testované krémy pravidelně dvakrát denně po dobu čtyř týdnů. Ženy neznaly značku krému, který měly hodnotit.

Pro změření stavu vrásek podstoupila každá účastnice před započetím testu a po jeho ukončení vyšetření metodou FOITS, kdy se na pokožku promítá světlo, jehož částice jsou po odrazu zachyceny citlivou kamerou. Ta dokáže na základě odrazu vypočítat přesnou strukturu povrchu pokožky a ve 3D zobrazení dokonale zviditelnit vrásky. Zkoumala se i schopnost testovaných krémů hydratovat pokožku. Dostatečně hydratovaná pokožka je totiž důležitá v boji proti vráskám, nejen v prevenci vzniku, ale také při jejich redukci.

„Zhruba po měsíci používání krémů proti vráskám ženy ve většině případů nebyly přesvědčeny o jejich účinku. Ukázalo se, že žádný krém proti vráskám nedokáže zázraky a žádný tak nezískal velmi dobrou známku," shrnuje výsledky testu Ondřej Jánoška.

Stejných výsledků jako vítězný produkt dosáhl v redukci vrásek i druhý v pořadí Eucerin Hyaluron-filler za 500 korun. Hydratuje o něco hůře, zato je ale vhodný pro alergiky. Ostatních 12 testovaných krémů s vráskami bojovalo zhruba stejně jako obyčejné hydratační krémy.

Související

solární energie

Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? dTest přináší několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.
Soud, ilustrační fotografie.

Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách

Spotřebitelská organizace dTest tvrdí, že současný návrh ministerstva spravedlnosti na zavedení hromadného řízení nepřináší funkční nástroj pro ochranu zájmů spotřebitelů a nahrává takzvaným šmejdům, tedy nepoctivým podnikatelům. Organizace v dnešní tiskové zprávě také uvedla, že v návrhu zákona chybí i představa o financování hromadných žalob. Ministerstvo přitom počítá s tím, že právě například dTest či Sdružení českých spotřebitelů budou hromadné žaloby podávat.

Více souvisejících

dtest test pro spotřebitele ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy