Alzheimer je na postupu, ročně stojí 11 bilionů korun

Londýn - Demence se stala nejzávažnějším společenským i zdravotním problémem a jen letos přijde svět na 388 miliard liber (11,5 bilionu korun). Počet lidí trpících demencí se navíc do roku 2030 zdvojnásobí, píše v úterý webový portál televize Sky News s odkazem na výzkum švédských a britských lékařů.

Zpráva vyšla u příležitosti Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby, která je nejčastější příčinou demence. Den připadá na 21. září.

Výsledky studie varují, že finanční škody a náklady na léčbu různých forem demence porostou. Odborníci z Karolinského institutu ve Švédsku a Královské akademie v Londýně dospěli k závěru, že pokud by léčba demence byla zemí, stala by se díky dotacím a nákladům 18. největší světovou ekonomikou.

Vědci dospěli k závěru, že se počet lidí s demencí do roku 2030 zdvojnásobí a do roku 2050 dokonce více než ztrojnásobí.

Předsedkyně Alzheimer Disease International (ADI) Daisy Acostaová vyzvala světové vůdce, aby s tím něco udělali. "je to budíček, který nám oznamuje, že Alzheimerova choroba a další formy demence jsou tou nejzávažnější zdravotní a společenskou krizí jednadvacátého století," prohlásila Acostaová. Vlády jsou žalostně nepřipraveny na sociální a ekonomické zlomy a problémy, které tato nemoc přinese."

Výzkumy však ukazují, že ačkoli je demence jednou z nejdražších chorob na světě, stále se na její léčbu a výzkum nevydává tolik peněz jako na výzkum ostatních vážných chorob.

Alzheimerova choroba, degenerativní onemocnění mozku, je jednou z nejčastějších příčin vzniku demence. Není známé, čím je Alzeheimerova choroba způsobena, vědci však popsali její průběh. Změny postupně způsobí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Podle dohadů trpí demencí na světě čtvrtina lidí starších 85 let, z toho v 50 až 60 procentech případů je demence způsobena Alzheimerovou chorobou. Současná medicína nedokáže nemoc vyléčit, vhodná medikace však zpomalí její postup.

Související

Více souvisejících

zdraví alzheimerova nemoc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy