KOMENTÁŘ | Jak Smer změnil směr? Před 10 lety chtěl Fico do jádra EU, tak proč si dnes notuje s Ruskem

Premiérská strana Smer-SD původně směřovala k „třetí cestě“ a moderní levici. Později však začal spolupracovat s nacionalistickými stranami a na změně rétoriky. Vývoj strany reflektuje pragmatické vnímaní politiky jejího předsedy.

Robert Fico, čtyřnásobný a také současný premiér Slovenska, vstoupil do vrcholné politiky prostřednictvím Strany demokratické levice (SDĽ), za kterou v roce 1992 získal mandát ve Slovenské národní radě. Jako mladý poslanec tehdy ještě netušil, že se jednou stane nejdéle sloužícím premiérem země.

Po parlamentních volbách v roce 1998 vznikla na Slovensku široká koalice, která spojila ideologicky různorodé subjekty s cílem utnout tipec období mečiarismu. Součástí této vládní koalice byla i SDĽ, v jejíchž řadách Fico získal nejvyšší počet preferenčních hlasů.

V roce 1999 se však rozhodl stranu opustit a podobně jako o mnoho let později Peter Pellegrini se stranou Hlas-SD založil vlastní politický subjekt – Smer. V rámci tehdejší koalice se zviditelnil i prohlášeními, že maďarská strana SMK usiluje o otevření diskuse o Benešových dekretech.

Ještě před vznikem „slovenské sociální demokracie“ se však Smer snažil oslovit voliče původním přívlastkem „třetí cesta“ po vzoru britských labouristů pod vedením Tonyho Blaira. 

Smer přišel o konkurenci

V roce 2004 došlo k postupnému „vyluxování“ celé tehdejší politické scény od středu nalevo. Smeru se podařilo integrovat STRED, který založil bývalý člen Mečiarova HZDS Ivan Mjartan, a podobně pohltil i Stranu občanského porozumění prezidenta Rudolfa Schustera. Tím získal nejen lidský a finanční kapitál, ale také fakticky monopolizoval levicovou část spektra, což předznamenalo jeho rostoucí dominanci a několik let dlouhou etapu premiérování Roberta Fica.

Nová „sociální demokratičnost“ Smeru však netrvala dlouho. V roce 2006 vstoupil do koalice s Mečiarovým HZDS a nacionalistickou SNS pod vedením Jána Sloty. Přestože Smer původně naznačoval posun k moderní levicové straně západního střihu, spojení s HZDS a SNS bylo spíše pragmatickým než ideologickým krokem. Spolupráce s SNS však dovedla Stranu evropských socialistů k pozastavení členství Smeru – nejprve v roce 2006 a znovu v roce 2023 po obdobné koaliční spolupráci. 

Tato spolupráce se ale pro HZDS a SNS ukázala jako polibek smrti. HZDS zažilo volební porážku a krátce na to zaniklo a SNS jen těsně unikla hrobařově lopatě. Smer si dokázal osvojit klíčové prvky příznačné pro obě strany – nacionalismus a paternalismus – a prezentovat je v novém šatě, čímž si zajistil nový segment voličů.

„Slovensko si vybralo cestu snižování sociálních jistot, legalizace drog a akceptace homosexuálních manželství,“ prohlásil po neúspěchu v parlamentních volbách tehdejší místopředseda HZDS Peter Sika. Zní to povědomě? A ne náhodou. 

Od materialismu k idealismu 

V předvolebním rozhovoru v rámci své prezidentské kandidatury v roce 2014 Robert Fico nastínil svou minulost a zázemí, přičemž zdůraznil svůj vztah ke katolické víře: „Prošel jsem svatým křtem, svatým přijímáním, dokonce i biřmováním. Kdybych si dnes měl vytvořit profil ve vztahu ke katolické církvi, možná bych dopadl lépe než kterýkoliv poslanec za KDH.“

Tento výrok však byl v příkrém rozporu s jeho dřívějšími postoji. Podle dokumentů, které Národní archiv v Praze poskytl deníku SME premiér v životopise přiloženém k přihlášce do tehdejší státostrany v roce 1984 uvedl: „Zastávám přísně ateistické stanovisko.“ 

Na autentičnosti premiérovi nepřidává i výrok z roku 2010: „Vím, že na všechno, co bylo do roku 1989, se ukazuje křivým prstem, že to bylo špatné. Dejme teď bokem ideologický nános a přiznejme, že prvky strategického smýšlení, plánování a vládnutí tu byly podstatně dokonalejší, než jak jsme je viděli po roce 1989.“

„Slovenská“ sociální demokracie, a žádná jiná

Podle bývalého člena Smeru Borise Zaly představovala právě migrační krize první kontakt premiéra s „orbánovským“ stylem politiky. „Zjistil, že by to mohlo fungovat i ve slovenské konzervativní společnosti,“ uvedl pro Financial Times. Tehdejší politické dění a nálady ve společnosti mu umožnily prosadit změnu ve své politické strategii a začít se řídit podle populistického manuálu, který navádí k hledáni nepřítele. Tehdy to byla unijní migrační politika, teď je to pro změnu progresivismus. 

„Robert Fico byl vždy pragmatický politik. Ještě v roce 2016 tlačil na to, aby Slovensko patřilo do tzv. jádra EU,“ připomíná politolog Tomáš Dvorský pro EuroZprávy.cz. „V období covidu se ale vydal cestou radikalizace a antisystému, když pochopil, že sázka na tuto kartu ho může politicky vrátit do hry,“ dodal.

Ficův posun umožnil Smeru integrovat voliče krajně pravicové Republiky, která se po volbách v roce 2023 ocitla před bránami parlamentu. Tímto krokem si však premiér na sebe „upletl bič“. Na jednu stranu Smer vyhrál volby a nemusel se dělit o mandáty s Republikou, na druhé straně podepsal závazek, který ho přiměl k tomu, aby živil proruský sentiment určité části slovenské společnosti a ostře vystupoval vůči Západu.

V roce 2021, po odčlenění takzvané „Pelleho jedenáctky“ z mateřského Smeru a vzniku strany Hlas, Smer definitivně opustil od zbytků levicových hodnot, a ve snaze odlišit od konkurence si adoptoval přívlastek „slovenská“ sociální demokracie. Tím nejen vytyčil dělící čáru mezi jeho vnímáním sociální demokracie a „bruselskou“ sociální demokracií, ale zároveň vytvořil negativní konotaci vůči konkurenci, čímž se ještě více oddálil od dřívějšího směru. 

Související

Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico komentář

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

včera

včera

Vladimir Putin

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

včera

včera

MS v hokeji

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól

Polední menu nedělního programu hokejového světového šampionátu nabídlo duely, ve kterém se objevili nováčci letošního turnaje. Zatímco v rámci skupiny A se představili Slovinci, jejichž druhým soupeřem byli Slováci, ve skupině B se zase ukázali Maďaři, kteří měli nejtěžšího soupeře ze skupiny, tedy Američany. V obou případech tito outsideři své role potvrdili. Slovinci však oproti Maďarům, kteří s ne zrovna na sto procent hrajícími Američany prohráli 0:6, dokázali ve druhé polovině zápasu se Slováky duel alespoň trochu zdramatizovat, když Drozg snížil na 1:3. Tímto výsledkem ale nakonec zápas skončil a Slováci se tak dočkali první výhry na turnaji.

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli označil nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímé mírové rozhovory za „pozitivní signál“, avšak zdůraznil, že jednání budou možná pouze v případě, že Rusko nejprve přijme 30denní příměří. Jde o první případ od začátku invaze v únoru 2022, kdy Moskva veřejně naznačila ochotu jednat bez podmínek.

včera

Donald Trump

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil „velký pokrok“ v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, která se konají ve švýcarské Ženevě. Podle jeho slov obě největší světové ekonomiky dosáhly „úplného resetu“ po týdnech narůstajícího napětí a vzájemného zvyšování cel.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum

Podpora opozičního hnutí ANO Andreje Babiše dál oslabuje. V aktuálním květnovém volebním modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS získalo 30,7 procenta, což znamená další pokles – tentokrát o 0,8 procentního bodu oproti předchozímu průzkumu. Hnutí by podle přepočtu obsadilo ve Sněmovně 76 křesel.

včera

Brankář dánského celku

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině

Poté, co Švýcaři v úvodním zápase s Českem po divokém průběhu nakonec prohráli až v prodloužení 4:5, dostali hned druhý den na to možnost reparátu a to proti domácím Dánům. Ovšem ani proti nim to neměli reprezentanti země helvetského kříže zpočátku jednoduché. Stejně jako v pátek, tak i tentokrát otevřeli skóre zápasu, Dánům se ale ve druhé třetině povedlo stav otočit, avšak ještě ve stejné části hry ho zase ve svůj prospěch otočili Švýcaři. Nakonec si vedení pohlídali a ještě ho navýšili na konečných 5:2. Francouzům v zápase skupiny A se dařilo hrát s Lotyši vyrovnaný souboj první dvě třetiny, až v té třetí pobaltský tým vše nasměroval k vítězství 4:1.

včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko

Už v pátek večer dorazila do dějiště hokejového světového šampionátu přicestovala i výstroj reprezentačního útočníka Martina Nečase, bez které tak nemohl nastoupit už v pátek proti Švýcarsku. Nyní to vypadá, že v neděli večer by už ale mohl být spatřen na ledě v zápase proti Norsku (v neděli ve 20:20 středoevropského času). S největší pravděpodobností v něm nastoupí v útočné formaci po boku Michaela Špačka a Filipa Zadiny, přičemž by tak šlo pro Martina Nečase o jistou reminiscenci na jeho působení v juniorech. V kategorii hráčů do 20 let totiž právě se Špačkem a Zadinou taktéž nastupoval. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko

Prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat „s oběma stranami“ ve snaze ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Prohlášení zveřejnil na své sociální síti Truth Social krátce poté, co Kyjev společně s evropskými partnery navrhl 30denní bezpodmínečné příměří, které by mělo začít 12. května.

včera

včera

včera

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy