KOMENTÁŘ | Končí rok, v němž si Češi sáhli hluboko do kapsy. I kvůli agresivnímu Rusku

I jen pár chvil před koncem roku 2022 možná také uvažujete nad tím, jak by se vlastně dalo charakterizovat uplynulých dvanáct měsíců finančního života v České republice. Jistě, většinu z nás napadne hned na první dobrou hlavně zdražování, rekordní úrokové sazby nebo opozicí obehraná písnička, ve které se volá po nejrůznějším zastropování cen, které se v mnoha ohledech nakonec ukázalo jako, když ne problémové, tak přímo ekonomice škodící. Pro důkaz netřeba jezdit daleko. 

K diktátorskému režimu stále rychleji se blížící Orbánovo Maďarsko budiž důkazem toho, že bez uceleného řešení, třeba toho Evropského, není v časech energetických krizí vůbec dobré hrát si sám na hrdinu a tvářit se, že pomáhám, když vlastně škodím. Výstižnou charakteristikou, popisující život v Česku z pohledu financí za uplynulý rok by tak možná mohlo být: Snaha o vytloukání politického kapitálu.

Ale vážně. Když se člověk podívá na to, jak odpovídá obyvatelstvo v průzkumech o tom, jak je spokojeno se svým životem, nestačí se pak divit. Když byly v říjnu letošního roku zveřejněny výsledky takového zkoumání Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM), hemžilo se to v mediálním prostoru titulky jako: Češi jsou s životem spokojeni nadprůměrně, nebo Mám co chci, a tak dále. A to už tehdy bylo jasné, že ono tolik nenáviděné zdražování vyvrcholí letošní rok možná až dvojcifernou hodnotou, když podle dat tuzemských statistiků jen za listopad skončila inflace na 16,2 procentech. Ale jak rádi říkají nejen odborníci na evoluci, to, co není v řádu deseti tisíců či statisíců let, je jen pouhou odchylkou. A s trochou nadsázky to dokazují i výsledky dlouhodobé spokojenosti s životem. Dle CVVM totiž ona životní spokojenost českých občanů se v průběhu času nemění a celkově ji lze považovat za nadprůměrnou. 

A to i přesto, že ve třetím čtvrtletí letošního roku sice vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku o 6,1 procenta, reálně ale vlivem inflace klesla o 9,8 procenta. Pokles je tak stejný jako v předchozím čtvrtletí. Medián mezd činil 34 993 korun. Odhlédneme-li ale od jakéhokoliv znehodnocení, je průměrná měsíční mzda za celý rok, jejíž čísla jsou tedy známa za rok 2021, a to ve výši 37 839 korun vůbec nejvyšší od roku 1990. Nebo pohled do statistik Evropského statistického úřadu ohledně výkonu země co do výše HDP. Přehledy nelžou přátelé. Česko patří do top jedenáctky s nejvyšším nominálním HDP vůbec v celé sedmadvacítce. A i když to neznamená, že si tu žijeme jako ona „prasátka v žitě“, rozhodně si nemáme na co stěžovat a závidět někomu, že se má líp.

Jasné je také to, že hodně z plánů firem, lidí, podnikatelů, spolků nebo institucí, které měly ještě zkraje nového roku 2022, vzala agresivním Ruskem v čele s válečným zločincem Vladimirem Putinem. A kvůli tomu se řada věcí a plánů nepovedla nebo nenaplnila. Třeba tuzemské zadlužení. Můžete si říct, že nestačí jen mluvit o tom, že se má šetřit, když vláda nešetří, jenže… Faktem ale je, že státní dluh za letošní tři čtvrtletí vzrostl o 424,7 miliardy korun na 2,89 bilionu korun, když ještě v dubnu Ministerstvo financí České republiky čekalo, že za celý letošní rok dluh vzroste „jen“ na 2,728 bilionu. Za ona tři čtvrtletí, za která byla ucelená čísla k dispozici, tak na každého českého občana hypoteticky připadl dluh zhruba 275 000 korun. A je možné, že za celý rok to bude ještě o trochu víc. A proto i míra zadlužení ke konci září ve výši 43,8 procenta HDP, která od začátku roku vzrostla o 3,4procentního bodu, může ještě poposkočit. Šéf resortu financí proto dozajista ví, k čemu si bude muset příští rok vyhrnout pořádně rukávy a přidat ruku k dílu, aby se finance země nedostaly někam, kde je mít nechceme.

Možná si řeknete, proč se v komentáři o finančním životě za loňský rok nemluví o inflaci. Ta je přece alfou a omegou všeho dění. Je, a proto nemá cenu o ní neustále mluvit. Navíc i na těchto stránkách už o ní bylo řečeno víc než dost. A máte-li pocit, že to bylo málo, jistě si chutí přečtete třeba tento text.

Raději si proto řekneme, jak Češi v boji s inflací dokáží obstát. A přestože je to boj dosti nerovný, o čemž svědčí i to, že po covidové éře měli obyvatelé země uloženo kolem tři bilionů korun na úsporách, vlivem právě rychle zdražujících energií, potravin a vůbec všeho možného, se tyto zásoby rychle ztenčují a zdá se, že to bude pokračovat i dál. S jistým zjednodušením tak pořád platí to, že i přes někde možný nárůst mezd docházelo v důsledku inflace k poklesu reálné hodnoty těchto příjmů a spotřebitelé si za svůj plat mohli koupit méně než před rokem. Pro připomínku v květnu letošního roku došlo poprvé od lockdownu v ČR vůbec k poklesu reálných útrat v maloobchodě. 

A i když se bude zdát, že se zas tak moc zlého neděje, není to tak. Třeba médii komentovaná zpráva o tom, že 15 procent českých rodinných firem nevydrží následující dva roky, nevěstí nic dobrého. Centrum pro rodinné firmy, které se ptalo své členské základny na současné problémy totiž zjistilo, že největší výzvu pro rodinné firmy nyní představují tak často zmiňované energie, následované problémy s odběratelským řetězcem a nedostatkem pracovní síly. Ten trápí 16 procent firem. Chce se proto říct, že i když se o nezaměstnanosti mluví také jako o významném hybateli finančního a ekonomického dění v zemi nejen v roce letošním, ale hlavně příštím, nemusí to být i kvůli neustále Neklesající poptávce firem po zaměstnancích až tak zlé. Doufejme ale, že i když jsme letos ani nezaznamenali krach nějaké velké společnosti či firmy, což odpovídá i trendu, který sleduje CRIF – Czech Credit Bureau, když říká, že počet bankrotů se v Česku v roce 2022 snížil ve všech kategoriích, nebude mít vlna zániků a krachů firem a podnikatelů nějakou vysokou hodnotu.

Sečteno, podtrženo: Jistě, Češi i kvůli roku 2022 platí za všechno stále víc a víc. A zdá se, že to hned tak nepřestane. Hypotéky byly nejdražší v historii, ceny energií a řady důležitých položek života vyšplhaly k maximům, která jsme tu ještě nikdy neviděli, ale jak ukazuje i vývoj ceny benzínu a nafty, s trpělivostí a umem se i krizové situace dají řešit a zvládnout. Třeba i data PAQ Research, která média zveřejňují ukazují, že růst výdajů rodin se v poslední době nijak dramaticky nezvyšuje a ustálil se. Mají pravdu ti, kteří budou nyní poukazovat na to, že je potřeba vybírat rodiny a osoby, které nemají sílu na to, aby si dokázaly poradit s přetrvávajícími problémy. A od toho tu musí být kvalitní a rychle fungující sociální pomoc. A i v tomhle má stát dluhy, a ještě spousta práce. Čeká ho nejen rychlá a efektivní práce na změně nastavení tzv. mandatorních výdajů, tedy hlavně důchodová reforma, ale kdoví, bude to chtít pořádně změnit i nastavení daní a plateb a poplatků. Ve všem. Zkrátka ani v příštím roce si zřejmě nikdo z nás moc neoddychne.

Související

Více souvisejících

komentář Ekonomika CZK

Aktuálně se děje

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

včera

včera

včera

včera

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

včera

6. ledna 2025 21:57

Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?

Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy