KOMENTÁŘ | Inflace bude dál znehodnocovat naše úspory, trumfy má v rukou ČNB. Zázraky ale nečekejte

Určitě mi dáte za pravdu, že řada z vás, ať už chtěně či nechtěně vyslechla třeba cestou do práce zasvěcené rozhovory lidí, kteří kritizovali „hloupost“ ostatních spoluobčanů. Tu kvůli volbám, tu kvůli financím, jindy zas kvůli něčemu jinému. Na druhou stranu a s trochou vážnosti, Češi si ve všeobecném měřítku a s jistou dávkou zjednodušení moc s tzv. finanční gramotností nezadají. Tak třeba pravidelné analýzy bankovní asociace právě ohledně finanční vzdělanosti domácí populace ukazují na to, že v zemi stále žije velké procento lidí, kteří se hůře orientují ve finančních záležitostech. Třeba v loňském roce každý třetí obyvatel země považoval řadu informací z finančního světa za zbytečnou. Co na to říct, že? 

Jak potom po řvounech z náměstí chtít, aby věděli, jaké instituce a jaké nástroje mohou používat na to, aby se třeba tak kritizovaná inflace začala snižovat?

Otázkou - jak se říká - za všechny peníze je proto ta, jak se budou vyvíjet úrokové sazby v zemi, které nastavuje Česká národní banka (a kterými samozřejmě ovlivňuje nejen poptávku po úvěrech, ale i investičních záměrech, spotřebě vůbec a utrácení), změní se v boji s inflací nějak výrazně a jak to je vlastně s tím, že nyní se kolegium centrální banky spíše přiklání na stranu toho, aby se úrokové sazby nezvedaly, zřejmě i kvůli tomu, aby se ekonomika nedostala do nějaké vážné recese. Jenže na druhé straně je ČNB často kritizovaná za to, že s inflací prý nebojuje, jak by mohla.

Nutno ale říct, alespoň podle dat statistiků, že využívání úrokové sazby jako jednoho z hlavních nástrojů v boji s vysokou inflací není marné. Tak třeba právě podle dat Českého statistického úřadu je velmi zřetelně ochlazení hypotečního trhu právě po důrazném zvýšení základní úrokové sazby v zemi patrné na objemu nových hypotečních úvěrů na bydlení. Objem nových hypotečních úvěrů na nákup bytové nemovitosti ve 3. čtvrtletí 2022 totiž dosáhl 13,4 miliardy korun, zatímco ve stejném období roku 2021 to bylo 46 miliard korun. 

Když není člověk líný a chce se dozvědět o možnostech řízení nejen inflace a vůbec nástrojů na boj se zdražováním, není nic lehčího než vypsat adresu centrální banky do internetového prohlížeče. A na těchto stránkách se mimo jiné dozví, že hlavním nástrojem měnové politiky ČNB jsou úrokové sazby. O jejich nastavení rozhoduje bankovní rada na svých pravidelných jednáních. Nastavení sazeb centrální banky se promítá do tržních úrokových sazeb a ekonomických veličin, jakými jsou například měnový kurz, výdaje na spotřebu a investice, úspory, objem výroby, ceny zboží a služeb či ceny aktiv. Různé setrvačnosti na trzích způsobují, že maximálního účinku změny sazeb na inflaci je dosaženo s delším než ročním zpožděním. 

Aby bylo jasno, když centrální bankéři vidí nejen ze statistik, ale i různých analýz, že rychle rostou ceny v zemi a že řada oborů se kvůli tomu dostává do nějakých potíží, měli by - zjednodušeně řečeno - zvednout úrokové sazby, aby zastavili nejen poptávku po daném zboží, ale i spotřebu úvěrů. Co by pak mělo ideálně následovat, dokládá třeba vývoj domácího hypotečního trhu. Jistě, neznamená to, že to vždy funguje ideálně a že jakákoliv výše změny úrokových sazeb přinese kýžené efekty. Je to ale zásadní nástroj, kterým může centrální banka ovlivnit inflaci. Ale co je důležité, žádné rozhodnutí o změně sazeb se neprojeví za týden, natož za měsíc, ale zkrátka trvá.

Možná si říkáte, jak se tedy budou ty proklaté sazby vyvíjet v příštím roce a co se od toho dá čekat. Ti, kdo se těší na to, že už si konečně v příštím roce zase začnou kupovat to, co hrdlo ráčí, asi z následujících řádků velkou radost mít nebudou. Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky to totiž řekla v přepsaném rozhovoru na stránkách centrální banky jasně: „Nemáme kouzelný drátek, za který bychom zatáhli a inflace se automaticky vrátila na dvojku, takhle to nefunguje. Vzhledem k tomu, že měnová politika působí se zpožděním, tak my nyní vidíme reakci na to, když byly sazby někde mezi 4-5 procenty. Já neříkám, že nebudeme zvyšovat úrokové sazby, to rozhodně ne. Uvidíme, jak se budou vyvíjet makroekonomické ukazatele dál. Zatím se vyvíjejí spíše hůře, tedy spíše ve směru ještě silnějšího působení úrokových sazeb, než se původně myslelo. ČNB čekala pád spotřeby domácností jenom o 4 procenta a on byl o šest – historicky největší propad. Takže my se musíme vyvarovat přestřelení.“ Co se týká budoucí výše úrokových sazeb, platí podle ní jednoduchá úvaha. „Kdybychom zvýšili úrokové sazby o 0,75 p.b., podle modelu bychom měli za 12 měsíců inflaci cca o tři desetiny procentního bodu nižší. V tento moment já otevřeně říkám, že takto nepatrný, a ještě navíc hypotetický pokles inflace mi za zvýšení sazeb nestojí. V této situaci je opravdu lepší vyčkat,“ vysvětlila Zamrazilová.

Vyplývá z toho následující. U hypoték, tedy úvěrů na bydlení to budou mít v roce 2023 jejich poskytovatele dost těžké. Úrokové sazby hypoték zůstanou vysoko a nemovitosti budou nejen podle analytiků, ale i realitních specialistů zlevňovat. Dobrou zprávou snad tak může být, že i díky výše popsaným ekonomickým veličinám si oproti předchozím rokům budou podmínky nákupu nemovitostí diktovat spíše kupující. Relativně vysoké úrokové sazby se podle analýz zaměstnavatelských svazů promítnou také do toho, že česká ekonomika bude v příštím roce spíše stagnovat. Tuzemské podniky budou podle těchto veřejně dostupných dokumentů reagovat úspornými opatřeními, jako například omezením investic, výraznější propouštění však zatím neočekávají.

Související

Robert Fico Komentář

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

Více souvisejících

komentář inflace česká národní banka CZK úrokové sazby hypotéky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

před 3 hodinami

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy