Randák čelí žalobě. Zveřejnil odměny šéfky Nečasova kabinetu!

Praha - Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 podalo obžalobu na bývalého ředitele rozvědky a člena správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Randáka. Poslalo ho před soud kvůli zveřejnění odměn šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

"Byla podána obžaloba pro trestný čin neoprávněné nakládání s osobními údaji," uvedla Pokorná. Bývalý šéf rozvědky čelí vyšší sazbě, protože údajně zveřejnil informace o Nagyové prostřednictvím médií.

Policie začala někdejšího šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace stíhat na konci října kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji, kterého se prý dopustil ve spolupachatelství s ženou z úřadu vlády. Také státní zastupitelství poslalo nyní před soud dva obžalované, řekla bez dalších podrobností žalobkyně. Randák již dříve uvedl, že považuje obvinění za účelové. Loni na podzim ho spojoval také se svou zvažovanou kandidaturou na prezidenta.

Informace o příjmech Nagyové se dostaly na veřejnost na počátku letošního roku. Podle médií bere jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30.000 korun. Mzda se jí ale díky odměnám a příspěvkům několikanásobně zvýšila. Například loni v březnu měla prý Nagyová na výplatní pásce celkem 273.000 korun hrubého, tedy zhruba 190.000 korun čistého.

Úřad vlády navzdory zákonu o veřejném přístupu k informacím a loňském verdiktu Nejvyššího správního soudu odmítá odměny svých úředníků sdělit. Údaje o příjmech Nagyové ale nezpochybnil, píše idnes.cz.

"Plat ani přiznané odměny vrchní ředitelky sekce nijak nevybočují z výše platu a odměn přiznávaných ostatním zaměstnancům Úřadu vlády v postavení vrchních ředitelů sekcí. Odměny byly přiznány výhradně za splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů v oblasti agendy Kabinetu předsedy vlády," řekl Insideru mluvčí vlády Jan Osúch.

Nagyová byla Nečasovou blízkou spolupracovnicí už na ministerstvu práce a sociálních věcí, které současný premiér vedl v letech 2006 až 2009. Opoziční poslanci Nečase kvůli odměnám pro Nagyovou již několikrát interpelovali.

"Já jako předseda vlády nemám a ani nemohu mít informace o výši platu a odměn jednotlivých zaměstnanců Úřadu vlády," napsal například Nečas v roce 2011 poslanci ČSSD Davidu Rathovi.

Související

Karel Randák

Politici mají šifrované telefony, Zemanovy rozhovory by BIS smazala, tvrdí Randák

Prezident či někteří ministři disponují podle bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karla Randáka telefony, u kterých mohou zajistit, že hovory nebude možné odposlouchávat. Prezident Miloš Zeman v neděli Blesku řekl, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi z jeho nejbližšího okolí a protože nemá telefon, odposlechy se týkaly i jeho.
Karel Randák

Randák hájí ministra Metnara: Šašek musel být postaven mimo službu

Praha - Zproštění výkonu služby je pro ministra jedinou cestou, jak zajistit nezávislé vyšetření podezření vůči řediteli rozvědky. ČTK to dnes řekl bývalý šéf Ústavu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Karel Randák. Další z bývalých ředitelů rozvědky senátor František Bublan (za ČSSD) je z odvolávání vedoucích pracovníků bezpečnostních složek nervózní. Novinářům řekl, že takové kroky by podle něj měla dělat až nová vláda. Ministr vnitra vlády v demisi Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že šéf ÚZSI Jiří Šašek je od dneška dočasně mimo službu. Ve funkci nedávno skončil také ředitel pražské policie Miloš Trojánek.

Více souvisejících

Karel Randák Petr Nečas Jana Nagyová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy