Hlavní americkou Pulitzerovu cenu za novinářskou práci dnes dostaly deník The New York Times za zpravodajství o koronavirové pandemii a list The Star Tribune za reportáže z událostí po zabití černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty.
Zvláštního ocenění se na virtuální ceremonii newyorské Kolumbijské univerzity dočkala 18letá Darnella Frazierová, která zákrok proti Floydovi natočila: její video zveřejněné na internetu obletělo svět a vyvolalo hromadné protesty proti rasismu a policejní brutalitě v celých Spojených státech.
Zatímco The New York Times obdržel cenu za službu veřejnosti, The Star Tribune, vycházející ve městě Minneapolis, má cenu za aktuální zpravodajství o zabití Floyda 25. května 2020 a o následných občanských nepokojích v Minneapolisu.
Floyd zemřel poté, co mu téměř deset minut klečel na krku policista Derek Chauvin, později odsouzený za vraždu. Pulitzerův výbor označil zpravodajství o dění v Minneapolisu, kde protestující zapalovali i budovy, za "naléhavé, směrodatné a jemně odstíněné".
Ve fotožurnalistických kategoriích uspěla agentura AP, a to rovněž za zachycení protestů proti rasové nespravedlnosti v USA a také dopadu koronavirové pandemie na seniory ve Španělsku. Mezi vítěznými snímky tak je například fotografie hlavního fotoreportéra AP ve Španělsku Emilia Morenattiho, na které je starší dvojice líbající se přes plastovou ochranu.
Darnella Frazierová dostala zvláštní ocenění za "odvážný záznam vraždy George Floyda, video, které podnítilo protesty proti policejní brutalitě po celém světě a vyzdvihlo zásadní roli občanů v novinářském hledání pravdy a spravedlnosti", zdůvodnil ocenění Pulitzerův výbor.
V novinařině bylo jen málo let podobných roku 2020, kdy bylo téměř veškeré dění ovlivněno pandemií covidu-19, napsala dnes agentura AP. Držitelé ocenění měli být původně zveřejněni 19. dubna, ale výbor Pulitzerovy ceny akci odložil na červen, aby dal svým 18 členům možnost diskutovat o kandidátech při osobním setkání. Ceremonie byla kvůli pandemii odložena i loni, kdy byla posunuta o dva týdny.
Pulitzerovy ceny uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku nejen za novinářskou práci, ale také za literaturu, drama a hudební tvorbu. Renomovaná spisovatelka indiánského původu Louise Erdrichová tak získala Pulitzerovu cenu za beletrii díky románu The Night Watchman (Noční hlídač). Uspěla také už zesnulá novinářka Leslie Payneová a její dcera Tamara Payneová, které jsou spoluautorkami životopisu Malcolma X, americké islámského duchovního a bojovníka za lidská práva, The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X. Pulitzerova cena za nejlepší divadelní hru připadla dramatu z prostředí kulinářské soutěže The Hot Wing King autorky Katori Hallové.
Hudební Pulitzerovu cenu získala skladatelka Tania Leónová za kompozici Stride, kterou porotci popsali jako "hudební cestu plnou překvapení, se silnými žesťovými a rytmickými motivy, které začleňují tradice černošské hudby USA a Karibiku do západní orchestrální struktury".
Pulitzerovy ceny za novinářskou práci byly poprvé uděleny v roce 1917 a jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oboru ve Spojených státech. Ocenění, které se v současnosti uděluje ve více než 20 kategoriích, založil americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer.
Související

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší

Jiří Bartoška byl pojem i ve světě. O smrti herce informují prestižní zahraniční média
Noviny / tisk , Pulitzerova cena
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Ukrajinou po Zelenského podpisu kontroverzního zákona zmítají masové demonstrace. Největší od začátku války
před 2 hodinami

Zelenskyj mění svá vlastní pravidla hry: Boj proti korupci přechází pod státní dohled, návrat k centralizaci moci v čase války je znepokojivý
před 2 hodinami

Tlak na Zelenského roste. Rozvrátil protikorupční struktury a čelí vlně kritiky, píše ukrajinský tisk
před 3 hodinami

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává
před 3 hodinami

Žloutenka je na vzestupu, letos v Česku zabila už 10 lidí. Šíří se také svrab a spalničky
před 4 hodinami

Více než stovka humanitárních organizací varuje před masovým hladověním v Gaze
před 6 hodinami

Nově objevené záběry a fotografie vrhají nové světlo na Trumpovy vazby s Epsteinem
před 7 hodinami

Výhled počasí do poloviny srpna. Meteorologové řekli, zda se oteplí
včera

Britové oslavili narozeniny budoucího krále. Na trůnu ho přivítají až za mnoho let
včera

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?
Aktualizováno včera

Zemřel legendární Ozzy Osbourne
včera

Na Českokrumlovsku řádily falešné lékařky. Hrozí jim až pět let ve vězení
včera

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník
včera

Metro opět začne stavět na Staroměstské. Má to ale háček
včera

Sto let od vydání knihy, která byla základem nacistické ideologie. V Česku je zakázaná
včera

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje
včera

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci
včera

V Motole s meningokokem leží nezletilý student. Merxbauerová pro EZ řekla, na co si dávat pozor
včera

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady
včera
14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování
Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.
Zdroj: Jakub Jurek