Pulitzerovu cenu získaly deníky za zpravodajství o pandemii i o smrti George Floyda

Hlavní americkou Pulitzerovu cenu za novinářskou práci dnes dostaly deník The New York Times za zpravodajství o koronavirové pandemii a list The Star Tribune za reportáže z událostí po zabití černocha George Floyda po zásahu bělošského policisty.

The New York Times

Zvláštního ocenění se na virtuální ceremonii newyorské Kolumbijské univerzity dočkala 18letá Darnella Frazierová, která zákrok proti Floydovi natočila: její video zveřejněné na internetu obletělo svět a vyvolalo hromadné protesty proti rasismu a policejní brutalitě v celých Spojených státech.

Zatímco The New York Times obdržel cenu za službu veřejnosti, The Star Tribune, vycházející ve městě Minneapolis, má cenu za aktuální zpravodajství o zabití Floyda 25. května 2020 a o následných občanských nepokojích v Minneapolisu.

Floyd zemřel poté, co mu téměř deset minut klečel na krku policista Derek Chauvin, později odsouzený za vraždu. Pulitzerův výbor označil zpravodajství o dění v Minneapolisu, kde protestující zapalovali i budovy, za "naléhavé, směrodatné a jemně odstíněné".

Ve fotožurnalistických kategoriích uspěla agentura AP, a to rovněž za zachycení protestů proti rasové nespravedlnosti v USA a také dopadu koronavirové pandemie na seniory ve Španělsku. Mezi vítěznými snímky tak je například fotografie hlavního fotoreportéra AP ve Španělsku Emilia Morenattiho, na které je starší dvojice líbající se přes plastovou ochranu.

Darnella Frazierová dostala zvláštní ocenění za "odvážný záznam vraždy George Floyda, video, které podnítilo protesty proti policejní brutalitě po celém světě a vyzdvihlo zásadní roli občanů v novinářském hledání pravdy a spravedlnosti", zdůvodnil ocenění Pulitzerův výbor.

V novinařině bylo jen málo let podobných roku 2020, kdy bylo téměř veškeré dění ovlivněno pandemií covidu-19, napsala dnes agentura AP. Držitelé ocenění měli být původně zveřejněni 19. dubna, ale výbor Pulitzerovy ceny akci odložil na červen, aby dal svým 18 členům možnost diskutovat o kandidátech při osobním setkání. Ceremonie byla kvůli pandemii odložena i loni, kdy byla posunuta o dva týdny.

Pulitzerovy ceny uděluje Kolumbijská univerzita v New Yorku nejen za novinářskou práci, ale také za literaturu, drama a hudební tvorbu. Renomovaná spisovatelka indiánského původu Louise Erdrichová tak získala Pulitzerovu cenu za beletrii díky románu The Night Watchman (Noční hlídač). Uspěla také už zesnulá novinářka Leslie Payneová a její dcera Tamara Payneová, které jsou spoluautorkami životopisu Malcolma X, americké islámského duchovního a bojovníka za lidská práva, The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X. Pulitzerova cena za nejlepší divadelní hru připadla dramatu z prostředí kulinářské soutěže The Hot Wing King autorky Katori Hallové.

Hudební Pulitzerovu cenu získala skladatelka Tania Leónová za kompozici Stride, kterou porotci popsali jako "hudební cestu plnou překvapení, se silnými žesťovými a rytmickými motivy, které začleňují tradice černošské hudby USA a Karibiku do západní orchestrální struktury".

Pulitzerovy ceny za novinářskou práci byly poprvé uděleny v roce 1917 a jsou považovány za nejprestižnější ocenění v oboru ve Spojených státech. Ocenění, které se v současnosti uděluje ve více než 20 kategoriích, založil americký novinář maďarského původu Joseph Pulitzer.

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Exfrontman skupiny Pink Floyd brání ruské útoky proti Ukrajině

08.08.2022 08:38 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Související:

Právě se děje

reklama