Co stojí za jízdami na slonech? Bolest a utrpení

Většina lidí, kteří cestují do jihozápadní Asie, si nenechá ujít možnost svézt se na slonovi nebo se s ním vyfotit. Je to ideální věc, kterou si můžete dát na svůj profil na Facebooku nebo na Tinderu. Co však vaše zábava stojí?

Business se slony je brutální zneužívání slonů, kteří trpí, aby se lidé mohli vyfotit a užít si svou dovolenou. Čím více turistů si této atrakce užívá, tím více slonů se do tohoto obchodu dostane.

Podle organizace na ochranu zvířat World Animal Protection žije téměř 3 000 slonů v krutých podmínkách. Mnoho z nich žije přivázáno na třímetrovém řetězu, na betonové podlaze a okradeno o kontakt s ostatními slony, který je pro ně velice důležitý.

Zvířata jsou často také fyzicky týrána, aby byla poslušná a dělala to, co měla. To znamená vozila turisty na zádech, nechávala se fotit a vystupovala jako atrakce v zábavných vystoupeních. Podle serveru Science Alert tento trend roste.

Množství slonů se do tohoto odvětví dostane už v mládí, kdy lidé slůně odtrhnou od matky. Tato slůňata jsou od malička vystavena tréninku a přísným trestům a jejich život se bohužel s časem nezlepší.

Problematické je i to, že slon indický, který se v těchto show využívá, patří mezi ohrožené druhy. Zbývá jich už jen asi 50 000 a přibližně 12 000 z toho žije v zajetí. Množství zvířat užívaných jako atrakce pochází z divočiny, ne z chovu.

Ačkoliv země jako Indie, Srí Lanka či Myanmar oficiálně zakázaly odlov slonů, zákaz sám o sobě tomuto nebrání. A protože divoký slon na záda člověka nevezme, musí být zlomeni. Tento proces zahrnuje bití ostnatými tyčemi, dokud se nestanou tupě poslušnými.

Lidé z World Animal Protection chtějí, aby si turisté uvědomili, že toto je špatné a že by své peníze měli raději dát za možnost vidět divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Nebudou se jich sice moci dotknout, ale nebudou podporovat tento business.

Související

Ilustrační fotografie

EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov

Začátek období letních dovolených znamená pro útulky jediné: zaplní se opuštěnými domácími mazlíčky, jejichž majitelé je při plánování cest odložili. Dosud bylo téměř nemožné původní majitele takových zvířat dohledat, což vedlo k přeplněným kapacitám mnoha zařízení. Brzy však tato praxe narazí na nová legislativní omezení z Bruselu. Evropská unie se totiž rozhodla zavést přísnější pravidla pro ochranu psů a koček. Kromě povinného čipování, které v Česku v případě psů platí už řadu let, zavádí také závazné minimální standardy pro jejich chov.

Více souvisejících

Zvířata cestování týrání zvířat Sloni

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

včera

včera

včera

včera

3. srpna 2026 22:02

3. srpna 2026 21:05

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy