Svatební dary pro královský pár? Ty nejupřímnější posílají obyčejní lidé

Londýn - Napříč dějinami oslavovali monarchové sňatky umnými, propracovanými a pečlivě promyšlenými dary, od diadémů nevyčíslitelné hodnoty a starožitností až po cizí území a cenná obchodní práva. Ale jakkoli se záplava darů ze všech koutů světa jeví jako úžasně královská, zdá se, že tento druh pompy náleží spíše dobám minulým než současnosti, napsal zpravodajský server CNN.

Když se v roce 2011 ženil princ William s Kate Middletonovou, požádali všechny své příznivce, aby raději poslali dar na charitu, než svícny a další tretky.

Princ Harry a Meghan Markleová minulý měsíc oznámili, že při své svatbě poprosí o totéž. Vybrali sedm malých charitativních skupin zabývajících se problémy, jež jsou jejich srdci blízké - včetně zlepšení práv a postavení žen v rozvojových zemích, bezdomovectví, dětí vyrůstající s nákazou virem HIV či ochranu životního prostředí před odpady.

To ovšem neznamená, že novomanželé i tak nedostanou svůj díl materiálních darů. Obdarovávání se dlouhodobě využívá jako diplomatické gesto korunovaných hlav i nejvyšších státních představitelů. Lze je využít k předání majetku mezi rodinami, anebo mohou symbolizovat speciální pouto, otevřít prostor k jednání či posunout vztah na další úroveň.

Když si v roce 1947 nynější královna Alžběta brala prince Philipa, přetékal trůnní sál paláce dary nejen od obou rodin, ale také od vůdců z celého světa. Mimo jiné dorazily křišťálové svícny ze Švédska, porcelánové figurky koní ze Západního Německa, hodiny ze Švýcarska či koberce z Indie. Dokonce i papež Pius VII. přispěl svým darem, když poslal novomanželům viktoriánskou konvičku na horkou čokoládu.

Australský stát Queensland poslal Alžbětě a Philipovi 500 přepravek konzervovaného ananasu v plechovkách. Dnes to může vypadat zvláštně, ale toto ovoce bylo projevem pomoci v době, kdy se Británie stále zotavovala z ran napáchaných druhou světovou válkou. Trvalo dalších sedm let, než Británie ukončila přídělový systém jídla, a exotické ovoce stále patřilo mezi vzácné komodity.

Některé dary v sobě mohou skrývat i politické či jiné poselství. Alžbětina babička, královna-vdova Marie, prý pohrdavě ohrnula nos nad bavlněnou tkaninou, kterou novomanželům poslal Mahátma Gándhí. Neměla tušení, že látka, kterou mylně pokládala za bederní roušku, byla utkána z příze, kterou upředl sám Gándhí.

Na látce byl vyšitý nápis "Džaj Hind" - v hindštině vítězství pro Indii. To se dalo interpretovat jako proti-imperialistické gesto, které ještě zesílila skutečnost, že látka do paláce dorazila několik týdnů poté, co Indie získala nezávislost na Británii.

Ovšem ne každé politické gesto je tak subtilní. Ke svatbě Williama a Kate věnoval britský ministr zahraničí Boris Johnson, tehdejší starosta Londýna, páru tandemový bicykl. Davu na Trafalgarském náměstí řekl: "Těším se, až novomanžele uvidím na tandemovém kole vjet do nového života." Jakkoli toto gesto mělo sentimentální podtón, design kola se inspiroval novým schématem nájemních kol v Londýně, a dar novomanželům posloužil jako jeho propagace.

Ty nejupřímněji míněné dary často neposílají zahraniční hodnostáři, ale obyčejní lidé. Když se královna Alžběta vdávala v poválečné Británii, poslala jistá žena z Brooklynu do Buckinghamského paláce živou krůtu, protože se bála, že bude princezna mít kvůli přídělovému systému potravin hlad.

Stejnou obavu měly i australské skautky, které se spojily a poslaly budoucí královně ingredience na svatební dort - a nikoli zbytečně. Cukrářství McVitie & Price z nich následně skutečně upeklo oficiální svatební dort.

Stejně od srdce míněné dary dostali princ Charles s Dianou, když se brali v roce 1981. Byly mezi nimi například perníkové postavičky s jejich podobou, které upekli žáci základní školy, anebo brambora ve tvaru srdce od dvou mladých sester z Cheshiru.

Tyto dary byly v ostrém kontrastu k 60 centimetrů dlouhému modelu lodi vykládanému drahokamy od emíra Bahrajnu, který byl oceněný na 700.000 dolarů (v současnosti více než 15 milionů dolarů). Tento model byl ukraden po Dianině smrti a zatím se ho nepodařilo nalézt.

Související

Vévodkyně Meghan s princem Harrym

Harry a Meghan útočí na odkaz královny Alžběty, hodnotí média dokument

Za neslušnost, za bod, ze kterého není návratu či za útok na královnin odkaz dnes britský tisk označil první tři díly dokumentárního seriálu o britském princi Harrym a jeho manželce Meghan. Některé deníky dokonce pár vyzvaly, aby se vzdal královských titulů. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v dokumentu kritizovali chování médií a hovořili i o svých vztazích s rodinou.

Více souvisejících

Královna Alžběta II. Princ Harry Meghan Markleová Vévodkyně Kate Princ William

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Aktualizováno před 8 minutami

před 47 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU čeká jednání o Ukrajině či energetice, summit začne ve čtvrtek

Tématy summitu lídrů zemí Evropské unie příští týden ve čtvrtek a v pátek mají být Ukrajina, energetika, obrana a bezpečnost, jižní sousedství či vnější vztahy. Návrhy okruhů probere Rada pro obecné záležitosti (GAC) v úterý v Bruselu. ČTK to sdělila Veronika Lukášová z oddělení komunikace kabinetu ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

před 54 minutami

Úřad práce

Příbuzní zastřelené úřednice chtějí po státu miliony korun

Rodina úřednice úřadu práce, kterou loni zastřelil na jejím pracovišti v Praze na Vinohradech osmašedesátiletý muž, chce po státu odškodné deset milionů korun. Požaduje také měsíčně náklady na výživné. Úřad práce ale tvrdí, že takovou sumu nelze jednorázově vyplatit. Pozůstalí proto podali na úřad žalobu. Informují o tom Lidové noviny (LN). 

před 56 minutami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Převrat v Německu připravoval i známý šéfkuchař, je mezi zadrženými

Mezi podezřelými z přípravy převratu, který v Německu podle policie chystali příznivci krajní pravice, je i známý šéfkuchař Frank Heppner, jehož dcera je přítelkyní rakouského fotbalisty Davida Alaby z klubu Real Madrid, uvedl britský deník The Guardain. Další podezřelou osobou je bývalý policista, který kdysi chránil židovskou komunitu před teroristickými útoky. Vyšetřování pokračuje, takže zadržených nejspíš bude přibývat.

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát zřejmě označí hladomor na Ukrajině ve 30. letech 20. století za genocidu

Senát zřejmě po vzoru Sněmovny a parlamentů dalších zemí označí hladomor na Ukrajině v letech 1932 až 1933 za genocidu, kterou způsobil stalinský režim. Horní parlamentní komora by v souvislosti s aktuální ruskou agresí proti Ukrajině měla vyjádřit odhodlání přispět k prosazování mezinárodních principů, které by zabránily tomu, aby se v budoucnu mohla podobná tragédie kdekoli na světě opakovat. Vyplývá to z návrhu usnesení, které připravil senátní výbor pro lidská práva.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie. Photo by Kira auf der Heide

Češi šetří kvůli inflaci. Dotkne se to i nadílky pod stromečkem

Kvůli vysoké inflaci plánuje letos na vánočních dárcích šetřit 30 procent dospělých Čechů, průměrně alespoň 2000 korun v porovnání s loňským rokem. Naopak devět procent lidí hodlá utratit za dárky více, aby udrželi standard, na který byli jejich blízcí zvyklí. Vyplývá to z listopadového průzkumu UniCredit Bank za účasti 1015 respondentů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy