Tělovýchovného Sokola nesnášeli nacisté, katolíci i komunisté. Měl ho vlastně někdo rád?

Tělocvičný spolek Sokol se od svého vzniku nesetkal v některých kruzích vřelého přijetí. Byl trnem v oku katolických křesťanů i komunistů, nejtemnější kapitolu Sokola ale napsali před 76 lety němečtí okupanti, když tuto oblíbenou organizaci 11. října 1941 úředně rozpustili.

Za založením Sokola stojí Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, kteří se inspirovali německými turnerskými spolky vycházejícími z tělovýchovy Fridricha Ludwiga Jahna. V letech 1867–1868 vytvořil Tyrš tělocvičné názvosloví a v letech 1868–1871 tělocvičnou soustavu, kterou v roce 1873 zpracoval do díla Základové tělocviku.

Zakladatelé propagovali apolitičnost spolku od počátku, namísto ní si kladli si za cíl fyzický a morální růst českého národa. Politickým konfliktům se ale přesto v pozdějších dobách nevyhnuli a nakonec jim zlomily vaz.

Vznik Sokola nebyl nasměřován proti žádnému politickému dění, a to ani proti německému živlu nebo nacionalismu, přesto se konfrontacím s německými turnery nevyhnul. Od konce 90. let 19. století pohlížel Sokol s despektem na katolickou církev, po první světové válce se ale situace zhoršila a spolek se stal mnoha lidem trnem v oku.

Jiní jej ale za jeho zásluhy vyzdvihovali. Organizace měla velké zásluhy na proniknutí tělovýchovné činnosti mezi nejširší vrstvy obyvatel. Z původně pražského spolku se stalo silné celonárodní hnutí. Roku 1889 byla ustavena Česká obec sokolská a o dva roky později Moravsko-slezská obec sokolská jako jednotné celonárodní organizace. V roce 1904 se pak obě obce sloučily v jednotnou Českoslovanskou obec sokolskou (ČOS).

Sokol obohatil Česko výstavbou závodních drah, sportovních hřišť a tělocvičen, jeho duch vládl za první světové války v Československých legiích a často byl nazýván národním vojskem. Následně se hnutí díky českým emigrantům rozšířilo do zemí západní Evropy a USA.

Za první světové války byla ČOS poprvé úředně rozpuštěna. Stejná situace se opakovala i za druhé světové války. Před jejím vypuknutím patřili sokolové k nejvýznamnějším odpůrcům nastupujícího nacismu. Během války se členové ČOS aktivně zapojili do odboje a mnozí za to zaplatili životem.

Zvrat přišel v roce 1941, kdy byl Reinhardem Heydrichem spolek zakázán a rozpuštěn. Po válce sice opět fungoval, ale pouze několik let. Jeho členové totiž nesouhlasili s nastupujícím komunistickým režimem. Ostatně nevraživost byla vzájemná. ÚV KSČ v roce 1952 uzavřeli Sokola znovu.

Reorganizace tělesné výchovy znamenala již třetí zrušení sokolské organizace, tentokrát na 38 let. Sokolská obec se obnovila až po listopadu 1989, přitáhnout statisíce zájemců o cvičení se jí ale i kvůli dlouhým čtyřem dekádám nečinnosti již nepodařilo. Ministerstvo vnitra ČR dne 31. ledna 1994 rozhodlo o založení mezinárodní nevládní organizace Světový svaz sokolstva, takové popularity jako dříve se ale už organizace netěší.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 
Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal. Jaká je historie jednoho z nejoblíbenějších sportů?

Fotbal patří mezi sporty, které mají mnoho příznivců, ať už mezi profesionálními či amatérskými hráči nebo nadšenými fanoušky. Miliony lidí aktuálně prožívají probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, jenom málo z nich ovšem zná historii tohoto sportu. Jeho počátky sahají až do dob starověku.

Více souvisejících

historie Sokol

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

"Stačí tři střely." Rusové vyhrožují kvůli americkým raketám, ohrožena je i Praha

Odstrašující ruské výhrůžky kvůli možnému umístění amerických raket dlouhého dosahu v Německu zazněly i v ruské televizi. Moderátor Jevgenij Popov hrozil úderem i Praze. Už dříve označil evropská hlavní města za "potenciální oběti" ruské reakce mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy