Kolik dní má rok? Pokud myslíte, že 365, jste na omylu

Považujete otázku v titulku za banální, až hloupou. Možná ani nevíte, jak moc se v tom případě mýlíte. Pohled do historie, učebnice astronomie, ale jednou za čas i obyčejný kalendář vás můžou usvědčit ze lži.

Snad každý na světě ví, že rok má 365 dní. Najdou se však skupiny lidí, které by s vámi rozhodně nesouhlasily. Třeba astronomové rozlišují hned tři typy roků, všechny jsou dané dobou, která uplyne mezi dvěma opakovanými událostmi spojenými s oběhem Země kolem Slunce.

Siderický neboli hvězdný rok trvá 365 dní 6 hodin 9 minut a 9 sekund. Právě za tolik času oběhne naše planeta kolem Slunce vzhledem ke vzdáleným hvězdám. O 4 minuty a 44 sekund delší je pak anomalistický rok, který značí dobu mezi dvěma průchody Země přísluním (perihéliem). Od siderického roku se liší kvůli stáčení hlavní poloosy pohybu Země kolem naší nejbližší hvězdy.

Tropický rok je označení pro dobu mezi dvěma průchody Slunce jarním bodem. Dělí je přesně 365 dní 5 hodin 48 minut a 45 sekund, což z něj činí nejkratší z tzv. astronomických roků. Pro tvorbu kalendáře je naprosto nezbytný, určuje totiž periodu střídání ročních období.

Astronomický rok tedy trvá přibližně 365 a čtvrt dne, pro potřeby kalendáře je zaokrouhlen dolů na 365 dní. Zmíněný rozdíl vyrovnává jednou za 4 roky přestupný rok, který má v úplném závěru února den navíc.

Kalendářní rok měl však ve své historii i 364 dní. Před 24 lety obyvatelé Kiribati přišli o Silvestra, časová pásma UTC-10:00 a UTC-11:00 totiž tento ostrovní stát vyměnil za zóny UTC+13:00 a UTC+14:00. I proto dnes Kiribati společně se Samoou vítá příchod nového kalendářního roku jako první.

Související

Ohňostroj v novém roce 2019

Silvestrovské oslavy skončily. Celý svět má rok 2023

Po 26 hodinách se na celé planetě píše rok 2023. Po Asii, kde díky časovému náskoku začali jeho příchod slavit již v sobotu v 11:00 SEČ, se k silvestrovskému a novoročnímu veselí připojila v noci Evropa a následovaly americké země. Mezi posledními přivítali dnes v 11:00 SEČ nový rok obyvatelé amerického ostrovního státu Havaj a na závěr se ve 13:00 SEČ změny letopočtu dočkaly neobydlené tichomořské atoly: Bakerův ostrov a Howlandův ostrov. Oslavy přelomu ruku se nevyhnuly tragickým událostem - kvůli nehodě s pyrotechnikou zemřel v Německu 17letý mladík a v Rakousku 18letý. V Ugandě při silvestrovských oslavách vznikla tlačenice, ve které zemřelo nejméně devět osob.

Více souvisejících

Nový rok Kalendář astronomie Země Slunce Kiribati

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy