
Senát chce uzákonit Den památky obcí vyhlazených nacisty, vláda je k návrhu neutrální
Vláda bude asi neutrální k senátnímu návrhu, podle něhož by měl být 24. červen uzákoněn jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. Měl by se stát dalším z významných dnů.

Další významný den? MZV chce připomínat Čechy žijící v zahraničí, datum vzešlo z ankety
Ministerstvo zahraničí bude usilovat o vyhlášení 4. února za významný den, který bude připomínat Čechy žijící v zahraničí. Diplomacie tím chce ocenit roli, jakou krajané hráli v českých dějinách i jakou mají v současnosti.

MZV chce do kalendáře zařadit Den Čechů v zahraničí, o datu můžete hlasovat
Ministerstvo zahraničí chce zařadit mezi významné dny, které Česká republika slaví, Den Čechů v zahraničí. Diplomacie tím chce ocenit roli, jakou krajané hráli v českých dějinách i jakou mají v současnosti.

Část poslanců chce uzákonit 15. březen jako den zrady a zániku státnosti
Skupina poslanců chce uzákonit 15. březen dnem zrady a zániku státnosti Československa. Nový významný den by v zákonu o státních svátcích by připadal na začátek okupace zbytku českých zemí nacistickým Německem v roce 1939.

Okamurova SPD neuspěla. Vláda je proti zavedení dne památky obětí nacistické okupace
Návrh poslanců opoziční SPD na uzákonění 15. března jako Dne památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem vláda na dnešním zasedání odmítla. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kabinet by měl podle podkladů poslat zákonodárcům k novele záporné stanovisko s odůvodněním, že zavedení nového významného dne nepokládá za potřebné. Návrh nyní projedná Sněmovna.

Přestupné roky nemají nejlepší pověst. Traduje se o nich řada pranostik
Přestupnými roky vyrovnává kalendář rozdíl mezi kalendářním rokem a tropickým rokem, který je dán dobou oběhu Země kolem Slunce, která je přibližně o čtvrtinu dne delší. V současném mezinárodně používaném občanském kalendáři, kterým je gregoriánský kalendář, se přestupný den zavádí vždy na konci února v letech dělitelných beze zbytku čtyřmi. Roky, které jsou dělitelné stem, nejsou přestupné, pokud nejsou současně dělitelné čtyřmi sty, v tom případě přestupné jsou.

Spor o datum. Začne 1. ledna 2020 nová dekáda? Neshodnou se ani vědci
Brzy nás všechny čeká příchod nového roku, připijeme si s přáteli, dáme si jednu dvě sklenky sektu, a letos tak navíc oslavíme i vstup do nové dekády. Anebo ne? V posledních letech se vedly bouřlivé debaty o tom, kdy vlastně dekáda začíná a končí. Zatímco pro některé začne nová dekáda už prvním lednem 2020, pro jiné až o rok později a další jsou zmatení. Co je tedy správně?, ptá se ve svém článku deník The New York Times (NYT).

21. srpen bude Den památky obětí invaze, Zeman zákon podepsal
Česká republika si bude 21. srpen připomínat oficiálně jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Novelu zákona o státních svátcích dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Novelu předložilo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM.

21. srpen bude památný den obětí invaze a okupace. Pro byl jediný komunista. Výrok Grospiče popudil pravici
V kalendáři zřejmě přibude další významný den, každoročně 21. srpna bude připomínat oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968. Předpokládá to poslanecká novela, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Předlohu podepsalo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Změna v kalendáři? 21. srpen má být památný den obětí invaze, vláda je pro
Poslanecký návrh, podle kterého by každoročně 21. srpna významný den připomínal oběti invaze a následnou okupaci Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy, vláda podpořila. Předlohu podepsalo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, rozhodnou o ní zákonodárci.

Další "svátek" v kalendáři: Bude 21. srpen jako památný den obětí invaze?
V kalendáři možná přibude další významný den, každoročně 21. srpna by připomínal oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy.

Poslanci navrhli 21. srpen jako památný den obětí invaze. Co na to KSČM?
Poslanci všech poslaneckých klubů s výjimkou KSČM navrhují, aby se 21. srpen stal v kalendáři významným dnem jako Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy. Pod návrh novely zákona o státních svátcích se podepsalo na 90 poslanců. Noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy do tehdejší ČSSR vtrhla vojska armád Varšavské smlouvy patří podle předkladatelů k nejtragičtějším datům československé moderní historie.

V kalendáři dojde ke dvěma změnám. Zeman příslušné zákony podepsal
Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopad, bude ze zákona také Mezinárodním dnem studentstva. Doplnění názvu přináší poslanecká novela, kterou prezident Miloš Zeman podepsal. Informoval o tom Hrad v tiskové zprávě.

Název svátku 17. listopadu se doplní, rozhodl Senát. ODS marně protestovala
Den boje za svobodu a demokracii, který připadá na 17. listopadu, se bude opět připomínat i jako Mezinárodní den studentstva. Senát dnes schválil doplnění názvu tohoto svátku poslaneckou novelou, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Proti byli zástupci ODS a pět členů senátorského klubu Starostů, kteří poukazovali na zneužívání studentského dne komunistickým režimem.

8. říjen bude Památným dnem sokolstva. Novelu schválil Senát, míří na Hrad
Senát uzákonil 8. říjen Památným dnem sokolstva. Schválil dnes poslaneckou novelu o státních svátcích, která toto datum řadí mezi významné české dny. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Kdy vlastně končí rok? Ve středověku v tom neměli jasno
Konec kalendářního roku dlouhou dobu nebyl spojen s nějakými zvláštními oslavami či církevními obřady. Souvisí to s jiným vnímáním času. Podobně jako u přírodních národů byl vnímán cyklicky a proto se slavil astronomický konec, tedy zimní slunovrat.

Kolik dní má rok? Pokud myslíte, že 365, jste na omylu
Považujete otázku v titulku za banální, až hloupou. Možná ani nevíte, jak moc se v tom případě mýlíte. Pohled do historie, učebnice astronomie, ale jednou za čas i obyčejný kalendář vás můžou usvědčit ze lži.

Den, který neexistuje? Podvodu jednoho psychologa naletěl celý svět
Už za několik týdnů se podle "vědců" odehraje nejdepresivnější den roku. Takzvaný Blue Monday, tedy třetí pondělí v lednu, vznikl v roce 2005, původně přitom šlo pouze o obyčejný marketingový trik.

Nejhorší den pro Čechy? Pojišťovny prozradily, který to je
Nejvíce pojistných událostí vzniká první den pracovního týdne. Potvrdily se tak glosy, které pondělí vykreslují jako den smutku, úzkostí a depresí. Uvedla to pojišťovna Allianz, která zkontrolovala statistiky pojistných událostí od roku 2015.
Aktuálně se děje
včera

Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek
Už ve čtvrtek 30. listopadu může Zemi zasáhnout sluneční bouře, která může narušit rádiové a GPS signály. Podle zahraničních médií to dnes uvedl Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Další bouře pak Zemi zřejmě zasáhne v pátek.
včera

Protest nabírá na obrátkách. Nemocnice kvůli nedostatku lékařů zavřou některá oddělení, Fiala chce jednat
Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl vyřešit aktuální situaci. Dnes to uvedl po zasedání vlády. Lékaři dnes oznámili, že kvůli nedostatku personálu v prosinci nemocnice některá oddělení uzavřou.
včera

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036
Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.
včera

Szijjártó: Válka na Ukrajině není válkou Evropy, její členství v NATO podle spojenců nepřichází v úvahu
V rámci prodloužení programu praktické podpory NATO pro Ukrajinu, který funguje od roku 2016, se podařilo uplatnit maďarské připomínky. Po setkání Rady NATO - Ukrajina na úrovni ministrů zahraničních věcí v Bruselu to ve středu podle maďarských médií uvedl tamní šéf diplomacie Péter Szijjártó.
včera

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková
Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková.
včera

NATO se obává hybridního útoku ze strany Ruska. Podle Finů už probíhá
Ministři zahraničních věcí zemí NATO vyjádřili obavy v souvislosti s přílivem nelegálních migrantů do Finska. Přiznávají, že se obávají ruského hybridního útoku, který podle Finska už probíhá.
včera

Erdogan označil izraelského premiéra Netanjahua za řezníka z Gazy
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu nazval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua "řezníkem z Gazy" a obvinil ho z vyvolání antisemitismu po celém světě. Uvedl to server France24.
včera

Kuleba: Patová situace na bojištích na Ukrajině neexistuje, nemůžeme ustoupit
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se ve středu pokusil rozptýlit obavy z nedostatečného pokroku ukrajinské armády v boji proti ruským okupantům. Kuleba na schůzce Rady NATO - Ukrajina prohlásil, že neexistuje patová situace na bojištích na Ukrajině.
včera

První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku
Současná památková ochrana pražského hlavního nádraží se podle ministerstva kultury nevztahuje jen na secesní Fantovu budovu, ale také na novou odbavovací halu ze 70. let minulého století. Významný dopravní uzel v hlavním městě má v budoucnu projít proměnou podle návrhu dánského studia Henning Larsen Architects ze skupiny Ramboll.
včera

Putin neuzavře mír na Ukrajině před prezidentskými volbami v USA. Výhra Trumpa může válku změnit
Ruský prezident Vladimir Putin údajně neuzavře mírovou dohodu na Ukrajině předtím, než se dozví výsledky prezidentských voleb v USA v listopadu 2024, kvůli možnému vítězství bývalého prezidenta Donalda Trumpa, což by podle některých zvyšovalo obavy z oslabení západní podpory pro Kyjev.
včera

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna
Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.
včera

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun
Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel.
včera

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.
včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.
včera

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka
Žebříček 28 nejvlivnějších Evropanů zveřejnil v úterý 28. listopadu týdeník Politico. Na šestém místě se umístil i český prezident Petr Pavel nebo slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič.
včera

V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta
Ve věku 99 let zemřel americký miliardář Charlie Munger, který dlouhá léta působil jako pravá ruka podnikatele Warrena Buffetta.
včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel
Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění.
včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní
Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.
včera
Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty
Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.
Zdroj: Libor Novák