Brzy nás všechny čeká příchod nového roku, připijeme si s přáteli, dáme si jednu dvě sklenky sektu, a letos tak navíc oslavíme i vstup do nové dekády. Anebo ne? V posledních letech se vedly bouřlivé debaty o tom, kdy vlastně dekáda začíná a končí. Zatímco pro některé začne nová dekáda už prvním lednem 2020, pro jiné až o rok později a další jsou zmatení. Co je tedy správně?, ptá se ve svém článku deník The New York Times (NYT).
Aby se čtenáři dozvěděli, zda je správné uvítat novou dekádu už s nadcházejícím Novým rokem, nebo až v roce 2021, oslovil NYT několik odborníků. Od zaměstnanců americké námořní observatoře přes vydavatele časopisu Farmers’ Almanac až po kurátory sbírek astrofyziky. A ti všichni se shodli na jediném. "Debata o tomhle tématu je dobrý způsob, jak rozpoutat obrovskou hádku," tvrdí astronom Geoff Chester.
Neshody ohledně této otázky se přitom pravidelně objevují už velmi dlouho. V roce 1999 se například intenzivně mluvilo o tom, kdy vlastně začíná nové tisíciletí. V epicentru sporu se přitom ocitla námořní observatoř, s jejímiž časovými výpočty pracují vládní satelity či chytré telefony. Její postoj byl takový, že nové milénium začíná 1. ledna 2001. Podle Chestera proto, že observatoř pracuje při měření času s takzvaným modifikovaným juliánským datem, což je systém, který používají astronomové a geodeti.
Že by touto odpovědí byl spor rozřešen, se ale říci nedá. Dalším platným argumentem je nicméně to, že když římský Dionysius Exiguus v roce 525 vytvořil křesťanský letopočet počítaný od údajného data narození Ježíše Krista, byl pro něj prvním rokem našeho letopočtu rok jedna. Protože Dionysius jako rok Ježíšova narození stanovil rok 1, je tu roční proluka mezi rokem nula a rokem jedna. Plných deset let od roku jedna proto uplyne až v roce 10, a další dekádu lze tedy slavit 1. ledna roku 11.
"Tohle je ale jeden z okamžiků, kdy čísla neuspokojí každého," tvrdí Chester. A souhlasí s ním i Mordecai-Mark Mac Low, kurátor sbírek astrofyziky v americkém Muzeu přírodní historie. "Jsou dva různé způsoby, jak stanovit dekádu," tvrdí. Zaprvé je tu jako argument modifikované juliánské datum, ale lidé podle Mac Lowa pracují "spíše s jazykem než s čísly". Druhý způsob je určit dekádu podle běžného úzu. A příklad? Většina lidí by vám řekla, že padesátá léta začala letopočtem 1950 a skončila v roce 1959.
"Lidé chtějí jednoduché odpovědi. Ale odpověď někdy tak jednoduchá není," uzavírá Mac Low. "Neexistuje žádná absolutně platná pravda," souhlasí Chester.
Ano, pokud se odvoláváte na modifikované juliánské datum, pak 20. léta tohoto tisíciletí začínají 1. ledna 2021. To je ale v rozporu s běžným užíváním jazyka. Podle Emily Brewsterové, editorky renomovaného slovníku Merriam-Webster, slovo dekáda v populární kultuře rozhodně nedefinuje vědecká konvence. A právě proto dvacátá léta začnou už 1. ledna 2020 a skončí 31. prosince 2029.
"Je zajímavé, že tu existuje tahle svévolnost. Je to nekonvenční, jako jazyk sám," říká lingvistka. Lidé každopádně už konec dekády slavit začali. "Může kolem toho být velká polemika. Možná je to celé ale spíš velká zábava," dodává redaktor časopisu Farmers’ Almanac.
Související
Svátky v roce 2023: Kdy oslavíme Velikonoce a kolik nás čeká prodloužených víkendů?
Senát chce uzákonit Den památky obcí vyhlazených nacisty, vláda je k návrhu neutrální
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek