Spor o datum. Začne 1. ledna 2020 nová dekáda? Neshodnou se ani vědci

Brzy nás všechny čeká příchod nového roku, připijeme si s přáteli, dáme si jednu dvě sklenky sektu, a letos tak navíc oslavíme i vstup do nové dekády. Anebo ne? V posledních letech se vedly bouřlivé debaty o tom, kdy vlastně dekáda začíná a končí. Zatímco pro některé začne nová dekáda už prvním lednem 2020, pro jiné až o rok později a další jsou zmatení. Co je tedy správně?, ptá se ve svém článku deník The New York Times (NYT).

Aby se čtenáři dozvěděli, zda je správné uvítat novou dekádu už s nadcházejícím Novým rokem, nebo až v roce 2021, oslovil NYT několik odborníků. Od zaměstnanců americké námořní observatoře přes vydavatele časopisu Farmers’ Almanac až po kurátory sbírek astrofyziky. A ti všichni se shodli na jediném. "Debata o tomhle tématu je dobrý způsob, jak rozpoutat obrovskou hádku," tvrdí astronom Geoff Chester.

Neshody ohledně této otázky se přitom pravidelně objevují už velmi dlouho. V roce 1999 se například intenzivně mluvilo o tom, kdy vlastně začíná nové tisíciletí. V epicentru sporu se přitom ocitla námořní observatoř, s jejímiž časovými výpočty pracují vládní satelity či chytré telefony. Její postoj byl takový, že nové milénium začíná 1. ledna 2001. Podle Chestera proto, že observatoř pracuje při měření času s takzvaným modifikovaným juliánským datem, což je systém, který používají astronomové a geodeti.

Že by touto odpovědí byl spor rozřešen, se ale říci nedá. Dalším platným argumentem je nicméně to, že když římský Dionysius Exiguus v roce 525 vytvořil křesťanský letopočet počítaný od údajného data narození Ježíše Krista, byl pro něj prvním rokem našeho letopočtu rok jedna. Protože Dionysius jako rok Ježíšova narození stanovil rok 1, je tu roční proluka mezi rokem nula a rokem jedna. Plných deset let od roku jedna proto uplyne až v roce 10, a další dekádu lze tedy slavit 1. ledna roku 11.

"Tohle je ale jeden z okamžiků, kdy čísla neuspokojí každého," tvrdí Chester. A souhlasí s ním i Mordecai-Mark Mac Low, kurátor sbírek astrofyziky v americkém Muzeu přírodní historie. "Jsou dva různé způsoby, jak stanovit dekádu," tvrdí. Zaprvé je tu jako argument modifikované juliánské datum, ale lidé podle Mac Lowa pracují "spíše s jazykem než s čísly". Druhý způsob je určit dekádu podle běžného úzu. A příklad? Většina lidí by vám řekla, že padesátá léta začala letopočtem 1950 a skončila v roce 1959.

"Lidé chtějí jednoduché odpovědi. Ale odpověď někdy tak jednoduchá není," uzavírá Mac Low. "Neexistuje žádná absolutně platná pravda," souhlasí Chester.

Ano, pokud se odvoláváte na modifikované juliánské datum, pak 20. léta tohoto tisíciletí začínají 1. ledna 2021. To je ale v rozporu s běžným užíváním jazyka. Podle Emily Brewsterové, editorky renomovaného slovníku Merriam-Webster, slovo dekáda v populární kultuře rozhodně nedefinuje vědecká konvence. A právě proto dvacátá léta začnou už 1. ledna 2020 a skončí 31. prosince 2029.

"Je zajímavé, že tu existuje tahle svévolnost. Je to nekonvenční, jako jazyk sám," říká lingvistka. Lidé každopádně už konec dekády slavit začali. "Může kolem toho být velká polemika. Možná je to celé ale spíš velká zábava," dodává redaktor časopisu Farmers’ Almanac.

Související

Více souvisejících

Kalendář Nový rok Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy