Návrh poslanců opoziční SPD na uzákonění 15. března jako Dne památky obětí okupace českých zemí nacistickým Německem vláda na dnešním zasedání odmítla. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kabinet by měl podle podkladů poslat zákonodárcům k novele záporné stanovisko s odůvodněním, že zavedení nového významného dne nepokládá za potřebné. Návrh nyní projedná Sněmovna.
Období od obsazení českého pohraničí po porážku nacistického Německa připomíná podle podkladů už nyní pět památných dnů a státní svátek Dne vítězství. "Dalším rozšiřováním okruhu významných dní připomínajících stejné dějinné období se jejich symbolické postavení spíše oslabuje," stálo v předběžném stanovisku vlády.
Novela o státních svátcích má připomenout 15. březen 1939, kdy bylo Česko, které už dřív přišlo na základě mnichovské dohody o pohraniční území, obsazeno nacistickými vojsky. "Český stát toho dne přišel o zbytky jakékoli státní suverenity, přičemž následovala jeho přímá německá vojenská okupace a zejména šestileté období plošného a cíleného nacistického teroru," uvedli poslanci SPD.
Hnutí Tomia Okamury chce rovněž přejmenovat Den hrdinů druhého odboje, který připadá na 18. června, na Den hrdinů odboje proti okupaci českých zemí nacistickým Německem. Zdůvodňuje to tím, že je třeba zabránit snahám o přepisování dějin a o relativizaci viny za druhou světovou válku. Podle vládních legislativců ale nynější označení dne lépe postihuje širší úsilí k obnově Československé republiky jako nezávislé, suverénní a demokratické země. Vláda v podkladech navíc připomněla česko-německou deklaraci z roku 1997, v níž obě strany prohlásily, že nebudou zatěžovat vzájemné vztahy politickými a právními otázkami z minulosti.
Počet významných českých dnů se zvýšil naposledy loni, kdy se mezi ně zařadil 21. srpen. Připomíná oběti invaze a následnou okupaci někdejšího Československa vojsky bývalé Varšavské smlouvy v roce 1968.
Návrh Trikolóry o darech politickým stranám vláda odmítla
K návrhu poslanců Trikolóry na uvolnění pravidel darů politickým stranám a financování sněmovních volebních kampaní vláda dnes zaujala záporné stanovisko. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Změny by podle vládních legislativců mohly mimo jiné zvýšit rizika korupce. Trikolóra Václava Klause mladšího chce novelou také zakázat financování českých stran ze zahraničí. Návrh projedná Sněmovna.
Předloha by zrušila nynější třímilionovou roční hranici pro dary od firem, u darů jednotlivců by ji ponechala. "Cílem finančních limitů je minimalizovat riziko korupce, které je spojeno s možným očekáváním protislužby za poskytnutý dar," stálo v předběžném vyjádření vlády. Omezení podle podkladů také chrání svobodnou a rovnou soutěž politických sil.
Poslanci Trikolóry v důvodové zprávě tvrdí, že "je žádoucí, aby byly politické strany financovány českými právnickými osobami bez omezení". Obdobná úprava platí podle nich v Německu.
Na sněmovní kampaň by mohly strany a hnutí vydat podle novely až 200 milionů korun místo současných 90 milionů. Trikolóra argumentuje efektivitou propagace a tím, že nynější limit vede ke snahám zákon obcházet. Podle vládních legislativců navrhovaná změna popírá smysl zavedení limitu, který spočívá ve srovnatelných podmínkách co do výše vynaložené částky na kampaně.
Úplný zákaz financování stran a hnutí je podle připomínek ministerstev na politickém uvážení. Současný zákon umožňuje politickým uskupením přijímat dary jen od zahraničních politických stran a veřejně prospěšných fundací. Trikolóra chce tuto výjimku odstranit. "Českou politiku a věci veřejné mají ovlivňovat čeští občané a české subjekty. Nikoli zájmy cizích států, organizací, politických stran, jejich nadací a podobně," stojí ve zdůvodnění.
Související
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
Vláda ČR , Svoboda a přímá demokracie (SPD) , 15. březen 1939 , Kalendář
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 10 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 43 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 44 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí.
Zdroj: Jan Hrabě