Masakr na svatého Valentýna. Před 90 lety vstoupil Al Capone do dějin

Masakr na Den svatého Valentýna. Tak se nazývá dodnes nejděsivější akce, za kterou stál mafiánský boss Al Capone. Do historie vstoupila nejen svou promyšleností, ale i nezměrnou brutalitou.

Píše se 14. únor roku 1929. Blíží se poledne a v garážích v Chicagu má dojít k předání zásilky pašovaného alkoholu. Na místě čekají muži mafiánského bosse Bugse Morana. Do garáží přijíždí ve smluvenou dobu auto, nejedná se však o dodávku s alkoholem, ale o policisty.

Z vozu vystupují dva strážci zákona a tři civilisté. Moranovi muži nekladli žádný odpor, policistů odevzdali zbraně a poté se otočili hlavou ke zdi, jak je strážníci vyzvali. Pak se garážemi rozezní štěkot samopalů a šest lidí, kteří čekali na dodávku alkoholu, padá mrtvých k zemi. Do těla se jim zarylo 150 nábojů, které vypálili falešní policisté, Al Caponeho muži.

Valentýnský masakr se odehrál na pozadí prohibice, která byla ve Spojených státech zavedena v roce 1920. Ta měla za cíl potlačit alkoholismus a zvýšit produktivitu práce, podpořila ale nárůst kriminality ve městě a pašeráci si díky ní namastili kapsy.

Pouhých několik měsíců před prohibicí se do Chicaga přestěhoval Alphonse Gabriel Capone přezdívaný Al Capone nebo Scarface. Měl za sebouněkolik kriminálních přečinů a dvě vraždy, v mafiánském žebříčku ale stoupal pomalu.

Po příjezdu do Chicaga začal pracovat pro v organizaci, kterou vedl Jim Colosimo, první mafiánský boss, který sjednotil zločince pod jednu rozvětvenou skupinu. Ta čítala 800 lidí a postupně narůstala.

Po moci ale zatoužil Colosimův synovec Giovanni Torrio, a proto ho s pomocí Al Caponeho zabil. Torrio se následně ujal vedení organizace a stal se bossem. Capone se stal jeho pravou rukou a vedl obchod s alkoholem a prostituci v Chicagu.

Ne všichni zločinci se ale nechali zlákat do členství v organizaci a někteří založili vlastní klany. Jedním z nich byl i mafiánský boss Hymie Weiss, který v polovině 20. let provedl neúspěšný atentát na Torria. Ten jej přežil, rozhodl se ale z vedení organizace odejít a svým nástupnickým bossem zvolil Caponeho.

Ten si velmi rychle získal pověst chladnokrevného a brutálního vraha. Uměl bojovat pěstmi, nožem a velmi dobře střílel. Mezi lidmi se těšil pověsti úspěšného obchodníka a stal se nesmírně populárním, především proto, že uměl sehnat nedostupný alkohol.

Striktně se vyhýbal obchodu s drogami, i přesto měl ale mnoho nepřátel. Pokusy o atentáty však nebyly příliš úspěšné, Weiss ani jeho nástupce George Bugs Morano nedokázali mafiánského bosse zabít. A Al Caponemu došla trpělivost.

11. října 1926 se Weiss vracel s několika společníky od soudu. Když vystoupili z auta, z oken dvou nedalekých bytů a poblíž stojícího auta se rozezněla palba. Weiss schytal deset ran a v nemocnici zemřel.

Dalším na seznamu byl jeho nástupce, Bugs Morano. K jeho smrti mělo dojít 14. února 1929. Al Capone kvůli alibi odletěl na Floridu a operaci řídil Jack McGurn. Caponeho muži zosnovali falešnou nabídku na prodej kvalitní whiskey a k předání zásilky mělo dojít v 10:30 v jedné z chicagských garáží. 

Morano ale na místě nebyl. Měl zpoždění a když viděl, že na místo míří policejní auto, schoval se. To mu zachránilo život. Po chvíli se garážemi rozezněla střelba a všichni jeho muži padli k zemi mrtví. Následně z garáže vyšli dva policisté a před nimi tři civilisté s rukama nad hlavou.

Kolemjdoucí a obyvatelé přilehlých domů měli za to, že muže policie po přestřelce zatkla. Když na místo později přijela skutečná policie, jeden z postřelených mužů žil. Neprozradil však, co se stalo. Ctil zákon omerty a do poslední chvíle tvrdil, že nikdo nestřílel. 

Al Capone i  Jack McGurn měli dobré alibi, Bugs Moran je ale přesto veřejně obvinil z valentýnského masakru. Tím však porušil zákon omerty a okamžitě přišel o veškerou vážnost a úctu. Masakr na Den svatého Valentýna tak ukončil válku mezi oběma gangy a Moran se odstěhoval do Ohia, kde se věnoval krádežím. 25. února 1957 zemřel ve vězení na rakovinu plic. Al Caponeho přesto přežil, přesně o 10 let a jeden měsíc.

Související

Al Capone

Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob, Alphonsem (Al) Caponem. Soud jej za 15 daňových úniků poslal na 11 let do vězení a navrch přidal ještě 50.000 dolarů pokuty. Právníci mafiánského bosse se sice odvolali, soud ale jejich žádost zamítl. Americká justice se tak konečně dočkala alespoň částečné satisfakce.
Alkohol

Před 100 lety začala v USA slavná prohibice. Dopadla neslavně

V minulosti bylo ve světě učiněno mnoho pokusů o zákaz nebo omezení prodeje alkoholu. Většina z nich ale dopadla neúspěšně. Asi nejslavnější prohibici zažily ve 20. a 30. letech Spojené státy. Prohibici zavedl takzvaný Volsteadův zákon a 18. dodatek americké ústavy, který byl ratifikován před 100 lety, 16. ledna 1920.

Více souvisejících

Al Capone svátek svatého valentýna historie Mafie

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy