Před 90 lety spadla klec nad mafiánem Alem Caponem

Před 90 lety, 24. října 1931, spadla klec nad jedním z nejznámějších amerických gangsterů všech dob, Alphonsem (Al) Caponem. Soud jej za 15 daňových úniků poslal na 11 let do vězení a navrch přidal ještě 50.000 dolarů pokuty. Právníci mafiánského bosse se sice odvolali, soud ale jejich žádost zamítl. Americká justice se tak konečně dočkala alespoň částečné satisfakce.

Od roku 1920, kdy se Al Capone (1899-1947) stal nekorunovaným zločineckým králem, se ho soudy a policie pokoušely stíhat za vraždy, loupeže a pašování alkoholu. Jediné, čeho však za tu dobu dosáhly, bylo pouhé odsouzení gangstera za nedovolené držení zbraně.

Syn chudých přistěhovalců z italské Neapole se z prodavače cukrovinek vyšvihl až na post krále organizovaného zločinu 20. let minulého století, před kterým se třáslo nejen celé Chicago. Capone se pasoval na šéfa amerického podsvětí díky své pověstné krutosti na cestě za ziskem. Nemilosrdnými praktikami naháněl "netvor bez soucitu" velký strach i ostřílené konkurenci.

Neústupným bojem s mafií tehdy proslul chicagský starosta českého původu Anton Cermak (Čermák), během jehož éry byl Capone zatčen. Podle jedné z verzí stál mafián i za Cermakovou smrtí; politik zahynul v roce 1933 při atentátu na prezidenta Franklina Roosevelta. Atentátník ale mohl směřovat skutečně na Cermaka, jehož smrt si z vězení objednal Capone.

Capone se na svobodu přece jen dostal. V listopadu 1939 byl z důvodu pokročilého stadia syfilidy propuštěn z pověstného Alcatrazu a hospitalizován v nemocnici. Jako osamocená lidská troska pak Capone dožíval na své usedlosti na Floridě, kde také v lednu 1947 v osmačtyřiceti letech zemřel.

Související

Alkohol

Před 100 lety začala v USA slavná prohibice. Dopadla neslavně

V minulosti bylo ve světě učiněno mnoho pokusů o zákaz nebo omezení prodeje alkoholu. Většina z nich ale dopadla neúspěšně. Asi nejslavnější prohibici zažily ve 20. a 30. letech Spojené státy. Prohibici zavedl takzvaný Volsteadův zákon a 18. dodatek americké ústavy, který byl ratifikován před 100 lety, 16. ledna 1920.

Více souvisejících

Al Capone

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy