Říšská klatba. Obávaný trest dopadl i na české krále

Klatba byla nejobávanějším církevním trestem středověku, protože vylučovala člověka z církve a tím ho prakticky zbavovala i naděje na spasení. Málokdo ale dnes ví, že existovala i její světská, politická obdoba – říšská klatba (reichtsacht).

Ta zase vylučovala člověka (zpravidla tedy vládce) ze spolku Svaté Říše Římské. V praxi to znamenalo vyloučení viníka ze společnosti, nejhorším přitom bylo, že takový člověk byl poté de facto zbaven právní ochrany. Tento trest dopadl i na řadu českých králů – včetně slavného krále železného a zlatého.

Zpravidla ustanovoval říšskou klatbu samozřejmě císař Svaté Říše Římské, ale protože její historie byla lemována politickými spory, občanskými válkami a spory protikrálů, byla také často uvalena říšským sněmem či podobnými institucemi. Člověk pod reichsachtem se stával prakticky vyhnancem, propadl mu veškerý majetek a kdokoli ho mohl beztrestně zabít, protože se na něj nevztahovalo právo. Výjimečně byla klatba uvalovaná i na svobodná říšská města, která tak ztratila svá privilegia samostatnosti. V několika extrémních případech do klatby propadly dokonce celé stavy.

Tento trest byl nejčastěji uvalován za různé projevy vzpoury proti vládnoucí moci, případně za extrémně pobuřující zločiny, jako byly vraždy příbuzných. Zpravidla také doprovázela říšská klatba klatbu církevní, pokud tedy nebylo zrovna papežství s římským císařem ve sporu. A protože, řada českých králů brala sovu závislost na Říši pouze jako symbolickou, není žádný div, že několikrát dopadla i na české krále.

Asi vůbec nejznámější říšská klatba byla uvalena na Přemysla Otakara II. , který si podle mnohých brousil zuby i na titul samotného říšského panovníka. Ten nakonec získal tehdy relativně nevýznamný německý šlechtic Rudolf Habsburský. Není žádný div, že takovouto potupu pyšný český král nesl velice těžce a císaři proto neprojevoval patřičnou úctu jako svému titulárnímu suverénovi. Habsburkovi bylo samozřejmě jasné, že Přemysl Otakar se svých ambicí lehce nevzdá a tak čekal na sebemenší záminku, aby mohl proti Přemyslovci vystoupit. Nemusel čekat dlouho, protože Čechové obsadili část habsburských držav. Rudolf na to okamžitě reagoval vyhlášením reichsachtu nad českým králem. Celá situace nakonec vyvrcholila slavnou bitvou na Moravském poli, ve které Přemysl Otakar dokonce padl. A to možná i díky klatbě, na kterou se odvolávala řada šlechticů, kteří Přemysla v osudové bitvě nepodpořili.

Dalším ukázkovým případem vzbouřeného českého krále, který skončil v klatbě je trochu zapomenutý Fridrich Falcký, neblaze proslulý jako „Zimní král“. V momentě, kdy přijal českou korunu od vzbouřených českých stavů, kteří prohlásili Ferdinanda Habsburského za sesazeného, nemohl ani nic jiného čekat. Tehdy ale neměla klatba zdaleka takovou účinnost jako tomu bylo ve středověku. Navíc celé Německo bylo rozdělena na dva znepřátelené náboženské tábory – protestantskou unii a katolickou ligu. Za pádem Fridricha Falckého proto nestála ani tak říšská klatba jako katastrofická porážka českého vojska na Bílé Hoře, po které se celé povstání sesypalo jako domeček z karet.

Trest achtem byl naposledy použit roku 1706 na kolínského a bavorského kurfiřta za jejich spojenectví s Francií během sporu s císařem. Už v roce 1711 ale musel císař Karel VI. při nástupu na trůn v rámci volební kapitulace slíbit, že každá klatba musí být schválena stavy, a vzhledem k jejich rozdrobenosti a rozdílným politickým zájmům se říšská klatba poté už nikdy neprosadila. To neznamená, že trest jako takový úplně zanikl. Ještě během 18. století byly další pokusy o uvalení klatby a v roce 1758 se pokusili acht uvalit na pruského krále Fridricha Velikého. Klatba však neprošla a Prusko se dočkalo ohromného mocenského vzestupu.

Související

Přemysl Otakar II. po bitvě na Moravském poli

Hořký konec Přemyslovců: Narození budoucího krále Václava

Velký král Přemysl Otakar II. toho musel za svůj život okusit hodně. Sladká vítězství střídaly hořké prohry. Aby naplnil plány svého otce Václava I., musel obětovat mnohé, byť původně ani neměl být králem. Těžkosti ho ale nepronásledovaly jen v oblasti politiky, ale i v osobním životě, v němž po dlouhá léta postrádal legitimního mužského potomka a následníka trůnu. Toho se dočkal až v září roku 1271.
České Budějovice

Historický objev: Našly se ostatky zpovědníka Přemysla Otakara II.

Archeologové objevili při záchranném výzkumu a geofyzikálním průzkumu kláštera na českobudějovickém Piaristickém náměstí dřevěnou schránu, v níž jsou podle dochovaných zpráv uloženy ostatky Jindřicha Libraria OP (Ordo Praedicatorum, Řád bratří kazatelů). Byl prvním převorem českobudějovického kláštera dominikánů po jeho založení a zemřel v roce 1281. Podle dochovaných legend byl zpovědníkem a důvěrníkem krále Přemysla Otakara II. Novinářům to dnes řekli archeologové.

Více souvisejících

Přemysl Otakar II.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů

Americká automobilka Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů. Na trůnu ji vystřídal čínský konkurent BYD, který v uplynulém roce zaznamenal strmý vzestup. Pro firmu Elona Muska byl rok 2025 velmi náročný, provázený nejen rostoucí konkurencí z Asie, ale i kontroverzemi kolem politických aktivit jejího šéfa, což se projevilo na poklesu prodejů druhým rokem v řadě.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy

Mírová dohoda, která by mohla ukončit ruskou agresi, je hotová z 90 procent. Toto zásadní prohlášení zaznělo z úst ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v jeho novoročním projevu k národu. Přestože se zdá, že konec bojů je na dosah, Zelenskyj varoval, že zbývajících 10 procent obsahuje ty nejtěžší otázky, které rozhodnou o osudu Ukrajiny i celé Evropy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes učinil zásadní krok v reorganizaci svého nejbližšího okolí. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval generálporučíka Kyryla Budanova, dosavadního šéfa vojenské rozvědky (HUR). Tento krok přichází v kritické době, kdy se Ukrajina snaží stabilizovat domácí politickou scénu po korupčním skandálu a zároveň čelí zvýšenému tlaku na diplomatické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici

Budoucnost lidské přítomnosti na oběžné dráze se začíná rýsovat v dílnách soukromých společností. S blížícím se koncem životnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) soupeří o její nástupnictví několik ambiciózních projektů. Mezi hlavní favority patří stanice Starlab a Axiom, které sází na odlišné strategie, jak udržet lidstvo ve vesmíru i po roce 2030.

před 7 hodinami

Tomio Okamura byl zvolen novým předsedou Poslanecké sněmovny

Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev

Novoroční projev předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD) vyvolal na české politické scéně bouři, která může skončit jeho odvoláním z funkce. Opoziční strany napříč spektrem ostře odsoudily jeho slova o nutnosti „vyskočit z bruselského vlaku“ a urážky směřované k předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen. Podle opozice jsou tyto výroky nepřípustnou lživou manipulací, která zásadním způsobem poškozuje zájmy České republiky v zahraničí.

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev

Ukrajinská rozvědka vydala varování před plány Kremlu na provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou. Podle zpravodajských informací má být cílem útoku místo s vysokou symbolickou hodnotou, pravděpodobně náboženský objekt, přičemž k akci má dojít v období nadcházejících pravoslavných Vánoc, které připadají na 7. ledna.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Prezident Trump

Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu

Situace v Íránu se vyostřuje a do dění se ostře vložil americký prezident Donald Trump. Ten prostřednictvím své sociální sítě Truth Social varoval íránský režim, že Spojené státy nebudou nečinně přihlížet násilnému potlačování protivládních demonstrací. Trump prohlásil, že pokud Írán začne do pokojných protestujících střílet, což označil za tamní zvyk, USA jim „přijdou na pomoc“. Zdůraznil, že americké síly jsou v plné pohotovosti.

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá

První den roku 2026 přinesl tragické zprávy z okupované části Chersonské oblasti. Podle ruských úřadů zasáhl ukrajinský dronový útok hotel a kavárnu v letovisku Chorly na pobřeží Černého moře, kde právě probíhaly novoroční oslavy. Incident si podle Moskvy vyžádal nejméně 24 mrtvých, včetně jednoho dítěte, a dalších více než 50 zraněných.

před 12 hodinami

Kyjev

Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům

Ukrajina prožívá začátek roku 2026 v temnotě a mrazu, přesto její obyvatelé odmítají nechat svůj život zastavit. Ruské útoky na energetickou soustavu se v posledních týdnech zintenzivnily a cílí na to, co prezident Volodymyr Zelenskyj označuje za snahu vyvolat chaos a psychologický nátlak. Jen v prosinci 2025 zažil Kyjev průměrné denní výpadky trvající téměř deset hodin, přičemž po masivních útocích z konce roku zůstala téměř polovina města bez vytápění.

před 14 hodinami

Prezident Trump

Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro The Wall Street Journal otevřeně promluvil o svém zdravotním stavu. Přiznal v něm, že vědomě ignoruje doporučení svých lékařů ohledně užívání aspirinu. Devětasedmdesátiletý politik uvedl, že denně bere vyšší dávku, než mu odborníci radí, což dává do souvislosti s viditelnými modřinami na svých rukou.

před 15 hodinami

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily

První lednový den je každoročně okamžikem, kdy některé schválené změny vstupují v platnost. Řidiči tak například od dnešního dne koupí dálniční známku za vyšší cenu než v uplynulém roce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy