Babyboom v době pandemie: Indonésie se připravuje na "koronavirová miminka"

Když její manžel přišel kvůli pandemii o práci, poslední, co si Juarsih přála, bylo mít třetí dítě. Uprostřed zdravotnické krize však podobně jako další Indonésanky otěhotněla a stát v jihovýchodní Asii se nyní připravuje na koronavirový babyboom, píše agentura AFP.

Indonéský národní úřad pro plánované rodičovství a populaci (BKKBN) v zemi, která má čtvrtou nejvyšší populaci na světě, očekává o 400.000 novorozeňat více nad běžný roční průměr. Důvodem jsou karanténní opatření, která znesnadnila dostupnost antikoncepce.

Jedenačtyřicetiletá Juarsih přestala používat antikoncepci, když nemocnice zaplavili pacienti a menší ordinace zavřely nebo zkrátily otevírací dobu. Matka dvou dospívajících se nyní obává jít na těhotenskou prohlídku do nemocnice v Bandungu na ostrově Jáva.

"Když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl to šok," říká žena. "Později jsem začala být šťastná, ale vždy je tu určitý pocit smutku ... přichází to v těžké době," dodává.

Užívání antikoncepce se na souostroví v jihovýchodní Asii začátkem epidemie v březnu prudce propadlo, uvádí Hasto Wardoyo, šéf BKKBN. Zdravotnické úřady se kvůli tomu obávají zvýšeného počtu potratů i úmrtnosti matek.

"Také nás trápí (riziko) podvýživy; ne všechny rodiny si mohou dovolit svým dětem poskytnout dobré jídlo," uvedl Wardoyo.

Přístup k lékařské péči se v zemi ztížil, úřady proto musely přijít s kreativními způsoby, jak antikoncepci propagovat. Po venkovských oblastech jezdí zdravotnické týmy a varují, že teď není vhodná chvíle na to mít potomka.

"Můžete mít sex. Můžete mít svatbu. Ale nesmíte počít," ozývá se z reproduktoru. "Tatínkové, kontrolujte se ... bez antikoncepce žádný sex," vyhlašují zdravotníci.

Indonésie se rozhodla omezit porodnost už za režimu diktátora Suharta před zhruba 50 lety a podařilo se jí výrazně snížit počty narozených dětí. V zemi se zhruba 270 miliony lidmi teď na jednu ženu připadá 2,34 dítěte. U obyvatel souostroví jsou i nadále neoblíbené kondomy; v 98 procentech antikoncepci užívají ženy, a to v podobě pilulek nebo hormonálních injekcí.

V ordinaci v Jakartě matka dvou dětí Rahma napůl přiznává, že během karantény se naskytlo víc příležitostí k sexu. "Můj manžel tráví hodně času doma," vtipkuje. "Používám takový program, takže se nebojím, že bych otěhotněla," vysvětluje Rahma.

Mnoho Indonésanů se navíc bojí, že se nakazí při návštěvě nemocnice; 39letá Ratna se proto rozhodla, že raději bude monitorovat svůj menstruační cyklus, aby neotěhotněla. "Chtěla jsem jít ke gynekologovi pro antikoncepci, pak ale začala epidemie," uvádí 39letá žena. "A teď se moc bojím na to, abych šla do nemocnice," dodává.

V Indonésii se od propuknutí nákazy koronavirus potvrdil u více než 90.000 lidí, z čehož ma 4500 lidí zemřelo, uvádějí statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která situaci celosvětově monitoruje. Skutečné počty nakažených jsou však silně podceněny kvůli nedostatečnému testování.

Pomoc s plánováním rodičovství je i tak složitá kvůli škrtům v rozpočtu a rozdrobenosti souostroví. "Teď zdravotníky zaměstnávají pacienti s koronavirem a kontrola porodnosti je proto odsunuta do pozadí," uvádí Kusmana, šéf BKKBN pro Západní Jávu.

Arii Novarinové a jejímu manželovi, kteří se snažili dítě počít už před dva roky, karanténa přinesla spíše štěstí. Osmatřicetiletá Indonésanka je těhotná se svým prvním potomkem. "Možná to bylo proto, že jsme byli méně unavení, zdravější a měli jsme se doma dobře," říká zaměstnankyně veřejné instituce. "S manželem teď vtipkujeme, že budeme mít koronavirové miminko," dodává.

Související

Více souvisejících

indonésie těhotenství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy