Dnes má bleskosvod na domě každý. Prokop Diviš ho vynalezl před 270 lety

Přesně před 270 lety, dne 15. června 1754, přišel český vynálezce Prokop Diviš s přelomovým zařízením, které je dnes součástí každého domu. Tehdy sestrojil první bleskosvod.

Prokop Diviš, to byl především duchovní – katolický kněz a člen řádu premonstrátských řeholních kanovníků. Věnoval se ovšem také přírodním vědám, léčitelství, hudbě a vynalézání. Narodil se dne 26. března 1698 v obci Helvíkovice u Žamberka ve východních Čechách do chudé zemědělské rodiny Divíškových a dostal jméno Václav. Později byl nadaným studentem a díky podpoře svého vlivného příbuzného mohl absolvovat studium teologie. Když dostudoval a složil řeholní slib, začal používat jméno Prokop a změnil si také příjmení z Divíška na Diviš.

Od roku 1726 Prokop Diviš působil jako kněz na Znojemsku, zároveň vyučoval přírodní vědy. Ve 30. letech 18. století se na své farnosti v Příměticích u Znojma kromě duchovní služby zabýval experimenty s elektřinou. Sám sestrojoval nejrůznější zařízení na výrobu elektřiny. Jeden ze svých prvních vynálezů tohoto druhu nazval elektrum, což mělo podobu skleněné koule připevněné k dřevěnému otáčecímu mechanismu a dotýkající se při rotaci jakéhosi polštářku potaženého kůží, a tak toto zařízení sloužilo k získávání statické elektřiny.

Na přímětické faře také Prokop Diviš velmi často sledoval bouřky a zejména blesky, výsledky pozorování využíval ve svých dalších výzkumech zaměřených na výrobu elektřiny. Moc dobře věděl, že blesky jsou přímo plné elektrické energie, kterou z nich chtěl nějakým způsobem získat. Hodlal vyrobit vhodné zařízení, kterým by to bylo možné udělat. O této problematice si často dopisoval s kolegy z oboru z celého světa, provedl řadu pokusů. Některé z nich realizoval dokonce před samotným císařem Františkem Štěpánem Lotrinským a jeho chotí Marií Terezií. Vladařský pár byl Divišovou prací fascinován a své uznání mu prokázal několika oceněními.

Prokop Diviš nebyl tehdy jediným učencem, který se zabýval problematikou získávání elektřiny z blesků. Stejnému tématu se dlouhodobě věnoval také například Američan Benjamin Franklin nebo Němec Georg Wilhelm Richmann. Druhý jmenovaný při jednom ze svých pokusů zemřel, když do něj uhodil blesk. To se stalo v roce 1753. Někteří badatelé tehdy raději své riskantní výzkumy ukončili, ne však Prokop Diviš. Na tragickou smrt svého kolegy reagoval šířením svých poznatků v oboru v odborných kruzích, aby k podobným nešťastným úmrtím nedocházelo. Jeho zpráva se však tehdy nesetkala s uznáním.

Diviš se ovšem nevzdával! Pokračoval ve výrobě tzv. meteorologického stroje, tedy zvláštního zařízení schopného při úderu blesku zabránit elektrickému výboji. Jednalo se o několik kovových tyčí umístěných na vrcholu vysokého stožáru, který byl dobře uzemněn. A tak vlastně vynalezl první bleskosvod. Dokázal to přesně před 270 lety, dne 15. června 1754. Uznání tohoto prvenství se však Diviš bohužel nedočkal. O dlouhých šest let později, roku 1760, představil svůj bleskosvod (od toho Prokopa Diviše se značně odlišoval) již zmíněný americký vědec Benjamin Franklin, a ten byl oficiálně uznán jako první vynález svého druhu. Důvod byl prostý. Diviš na rozdíl od Franklina primárně sestrojoval zařízení sbírající elektrické výboje, ale náhodou mu z toho vyšel přístroj svádějící blesky. To Franklin už svůj vynález zamýšlel za tímto účelem. Navíc se jeho bleskosvod mnohem snáze a levněji vyráběl.

Prokop Diviš tedy nesklidil uznání v mezinárodních odborných kruzích, ani doma neměl se svým bleskosvodem úspěch. Když o pár let později panovalo extrémní sucho, obyvatelé Přímětic a okolí došli k závěru, že ho má na svědomí právě Divišův bleskosvod u jeho fary. Na jaře roku 1760 zařízení proto zničili. O rok později si ale uvědomili, že udělali chybu, a Divišovi ho pomohli znovu postavit. 

Související

Více souvisejících

blesk historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy