Pozůstatky kdysi pohodlného a výstavného sídla husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, se nachází asi jeden kilometr východně od obce Chlístovice, nedaleko Kutné Hory. Zbytky zdí zde nejsou připomínkou jen středověkého hradu, ale také významné bitvy, která měla jednou pro vždy zlomit poslední vzdor husitů.
Příznačný název středověkého hradu „Sion“ pochází z Bible. Ostatně mnoho hradů v 15. století dostávalo během válek mezi husity a katolíky názvy s odkazem na víru a smýšlení svých majitelů (například hrad Kalich, založený husitským hejtmanem Janem Žižkou a sousední vzdorohrad Panna, založený Zikmundem Děčínským z Vartenberka v Českém středohoří). Slovo Sion mělo v Bibli původně význam rovnající se „tvrzi“ či „pevnosti“, následně odpovídalo označení města, v němž žijí lidé Boží.
Hrad Sion nedaleko Kutné Hory v sobě jistě pojil jak pevnostní tak duchovní aspekty. Nechal jej vystavět slavný husitský hejtman Jan Roháč z Dubé, který se asi nejvíce proslavil svým trvajícím odporem vůči králi Zikmundovi Lucemburskému, dobově přezdívanému Šelma ryšavá.
Kdy přesně hrad vznikl, není známo. Stalo se tak nejspíše ve 20. až 30. letech 15. století. Objevují se i názory, že zde původně stál starší hrad, či menší opevněný objekt, který byl během 1. poloviny 15. století nahrazen hradem Jana Roháče z Dubé. První písemná zmínka o Sionu každopádně pochází z 15. února 1437.
Hrad byl nejspíše původně zamýšlen jako pohodlné reprezentativní sídlo svého majitele, který se při obraně mohl spoléhat na nedaleká města Kutnou Horu a Čáslav, kde zastával funkci hejtmana. Ke změně však došlo po velké bitvě u Lipan v roce 1434. Radikální husité, odpůrci krále Zikmunda Lucemburského, zde byli poraženi umírněnějšími husity, kteří už nechtěli ve válkách pokračovat. Ne všichni však byli po bitvě ochotni se vzdát a poklonit se novému králi. Jedním z nich byl i Jan Roháč z Dubé.
Kdo byl Jan Roháč z Dubé? Existuje o něm celá řada článků či knih, dokonce i stejnojmenný film. Svou podstatnou roli měl i ve slavné trilogii Otakara Vávry, konkrétně Proti všem. Pravdou ovšem je, že příliš dobových historických zpráv o něm nemáme. Jistě patřil k nejbližším straníkům Jana Žižky. V průběhu husitských válek působil jako hejtman v Lomnici a Čáslavi. Po bitvě u Lipan se chopil velení táborské obce a stal se jedním z hlavních odpůrců kandidatury císaře Zikmunda Lucemburského na český trůn. Několik neúspěšných akcí v čele táborů jej však přimělo odejít z politického života a uchýlit se na hrad Sion.
Hrad nejspíše v této době, tedy mezi lety 1435 a 1437, dostal nové a efektivní opevnění, které již počítalo s palnými zbraněmi. Z hradu pak pokračoval v odboji proti královskému režimu. To se mu nakonec stalo osudné.
Svým počínáním přiměl Zikmunda Lucemburského počátkem roku 1437 svolat zemskou hotovost, která měla pod velením nejvyššího hofmistra Hynce Ptáčka z Pirkštejna jeho sídlo dobýt. To se však ukázalo jako nelehký úkol.
Na jedné straně bylo nové, poměrně moderní opevnění v čele hradu, na druhé, a to je podstatnější, politické a příbuzenské vazby. Hynce Ptáček z Pirkštejna byl totiž nejspíše příbuzným Jana Roháče z Dubé, což ho jistě odrazovalo od přímého útoku na hrad. Hradní posádka, která neměla uvnitř hradního areálu zdroj pitné vody, tak mohla pokračovat v zásobování hradu vodou z blízké Vrchlice. K radikálním bojům došlo zřejmě až po příchodu posil z Uher, které vyrazily z Prahy 3. září 1437. V té chvíli už Hynce Ptáček více uvážil své možnosti a namísto své hlavy, obětoval hlavu Jana Roháče.
K dobytí hradu došlo po 4 měsících téměř bleskově po příchodu Uhrů dne 6. září 1437. Jan Roháč byl zajat a o dva dny později přiveden do Prahy, kde byl po těžkém mučení společně se svými spolubojovníky oběšen. Dobytím Sionu a Roháčovou popravou skončily boje husitské revoluce.
7. prosince 2025 20:52
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
Související
Karlštejn se začal stavět před 675 lety. K čemu měl sloužit a skutečně na něj nesměly ženy?
Ministerstvo kultury chce prohlásit osm historických objektů národními kulturními památkami
hrady a zámky , historie , Jan Roháč z Dubé , husitství , památky
Aktuálně se děje
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
včera
USA mají nový návrh týkající se Donbasu, oznámil Zelenskyj. Kyjev už jej nemusí předat Rusku
včera
Krajní pravice sílí po celé Evropě. Problémy má Starmer, Merz i Macron
včera
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
včera
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
včera
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Vítěz loňského ročníku Eurovize, švýcarský zpěvák Nemo, oznámil, že vrací svou trofej. Tento krok podnikl na protest proti přetrvávající účasti Izraele v této mezinárodní hudební soutěži. Šestadvacetiletý umělec, který je nebinární osobou, uvedl, že vnímá jasný rozpor mezi izraelskou účastí a ideály "jednoty, inkluze a důstojnosti", které se soutěž snaží zastávat.
Zdroj: Libor Novák