husitství

historie

Zranění sekyrou a sudlicí. Vědci zřejmě našli kosti husitů z bitvy u Lipan

Vědci z z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy asi našli v kostnici v Žehuni na Kolínsku kosti husitských bojovníků. Mohlo by jít o účastníky bitvy u Lipan. Mluvčí fakulty Petra Klusáková o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Bitva, kterou většina českého národa vnímá jako porážku a tragický konec slavného husitského období, se odehrála 30. května 1434 u vesnice Lipany nedaleko Českého Brodu.
Památník bitvy u Lipan

Jakou proměnu prodělaly hrady v době husitské a pohusitské?

Období husitství je mnohdy vnímáno spíše negativně. Poukazuje se na početné války, boření a vykrádání církevních staveb a celospolečenské napětí. V určitém ohledu se však jednalo o skutečnou revoluci, která sice zapříčinila konec starého, ale též vykročila vstříc pokroku. Do válečné taktiky zavedla střelné zbraně, vozovou hradbu atd. Stejně tak vylepšila obrannou stránku zpohodlnělých hradů, čímž zahájila novou kapitolu hradního stavitelství.
Hrr na ně: Husité v červenci opět obsadí pražský Vítkov

Čechy nelze pokořit silou? Bitva u Domažlic přinutila Řím k jednání

Během husitských válek bylo na našem území svedeno mnoho bitev, kromě slavných vítězství jako byla bitva u Sudoměře (přestože šlo o relativně malou a nepříliš významnou šarvátku) tam patří i bitva, která se prakticky ani neodehrála, protože 4. křížová výprava proti husitům skončila ještě dřív než pořádně začala.
Jan Žižka z Trocnova

První pražská defenestrace byla krvavá. Před 600 lety zažehla husitskou revoltu

Na počátku 15. století zmítaly českými zeměmi zejména náboženské spory mezi mezi přívrženci učení Jana Husa, upáleného v Kostnici 6. července 1415, a katolíky. Protesty gradovaly v Praze v roce 1419, kdy odpor proti zadržení několika kališníků vyvrcholil první pražskou defenestrací, při níž vylétlo z oken z Novoměstské radnice a pak padlo za oběť davu 13 konšelů. Defenestrace, která odstartovala husitskou revoluci a na dlouho změnila české dějiny, byla následkem shromáždění a pochodu po nedělní mši 30. července 1419 pod vedením radikálního husitského kněze Jana Želivského k Novoměstské radnici.
Historie, ilustrační foto

Kalich a Panna: Po slavných husitských hradech dnes skoro nic nezbylo

Období husitských válek sebou přineslo vlnu ničení a rabování, ale též určitý rozvoj a pokrok, který můžeme nejlépe vidět v rámci hradní architektury. Styl obrany a fortifikace hradů se značně změnil, stejně jako se změnila dobyvačná technika. Byť husitské války vyzkoušely nepřipravenost starých hradů, což vedlo k jejich zániku, daly též podnět ke vzniku nových hradů. Mezi ně patří i hrady Kalich a Panna, které krásně reprezentují nejen válečný, ale i náboženský konflikt této epochy.
Mistr Jan Hus

Vztahy Česka s Vatikánem skřípou. Proč máme jen "modus vivendi"?

Skepse českých národů vůči katolictví je starší, než by se na první pohled mohlo zdát. K prvnímu napětí mezi státem a katolickou církví totiž nedošlo až po komunistickém převratu v roce 1948, nýbrž už v samotných začátcích První republiky. Informoval o tom Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu Stoplusjednicka.cz.
Církev

Proradný kardinál Cesarini? Husité ho hnali, muslimům otevřel cestu do Evropy

Kardinál Cesarini je jednou z historických osobností církve, za nimiž rozhodně nestojí bohabojný odkaz duchovnímu životu ale daleko více politická angažovanost. Dnes mnozí kritici katolické církve poukazují právě na minulost čelních představitelů církve, pro které byly důležitější záležitosti politiky a moci než vztah člověka k nadpřirozenému.
Jan Žižka z Trocnova

Nejhorší sekty husitských Čech? Adamité byli "nudisté", Žižka mnohé z nich upálil

Bohuslav z Lobkovic, katolický humanista a známý literát počátku 16. století tvrdil, že tolik kacířstva se v těchto časech v Čechách rodí, že doby Husovy a Viklefovy proti současnosti zlatými časy. O tom, že Čechy prosluly jako země kacířů není vcelku pochyb, některé sekty ale byly příliš divoké i pro proslulé české kacíře. Jaké ale byly ty nejopovrhovanější z nich?
historie

Porážka husitských lotrů? Na bitvu u Lipan jsou dodnes Češi hákliví

Bitva u Lipan rozhodně patří mezi nejznámější bitvy české historie, konkurovat ji může snad jen Bílá hora. Podobně jsou přitom obě bitvy vryty i do paměti národa – jako katastrofické porážky Čechů. Jenomže byly Lipany opravdu katastrofou nebo to byla pouze poslední tečka za ničivými husitskými válkami? Historici se na tom dlouho nemohli shodnout.
Václav IV.

Zapomenutý Nový hrad u Kunratic: Místo, kde zemřel osudem zmořený král Václav IV.

Ne všechny středověké hrady se mohou pyšnit tím, že se staly dějištěm významných státních událostí. Vedle těch několik málo významných objektů, jako je například Pražský hrad, Křivoklát či Karlštejn sem patří i jeden menší hrad, který je v českých dějinách často opomíjen, byť i přes svou krátkou dobu života hrál významnou roli. Byl jím Nový hrad u Kunratic.
Hukvaldy

Hrad Hukvaldy pamatuje Přemyslovce, Karla IV. i husity. Nakonec se z něj stalo vězení pro nemravy

V úkrytu beskydských kopců se skrývá jedna z největších hradních zřícenin u nás. Objekt v sobě nese vzpomínky na Přemyslovce, Karla IV., husitské války, ale i chátrání v pozdějších dobách, kdy se takto rozsáhlá stavba stala jen těžko využitelnou. Dnes za návštěvu stojí nejen díky své starobylosti, ale i díky nádherné přírodě hukvaldské obory, která celý objekt obklopuje.
Mistr Jan Hus

Druhý život Jana Husa? Němci jeho dílo znali lépe než Češi

V českém kalendáři je svátek Mistra Jana Husa usazený již pěkných pár století. Jeho mučednická smrt započala bouřlivé děje husitských válek a z Jana Husa se stal přes noc světec české reformace. Právě oslava svatého Jana Husa stála na počátku dnešního státního svátku. Ovšem Husovy myšlenky jeho vyznavači již tolik nepotřebovali a v mezinárodním kontextu je nejvíce ocenil Němec Martin Luther.
Historie, ilustrační foto

Česká hrdost postavená na prostituci? Husité měli prapodivný zvyk

Zcela logicky si každý spojí vznik fenoménu husitství v první řadě s postavou Mistra Jana Husa. Kostnický mučedník však byl jen jedním z hrdinů na počátku české revolty, která přerostla v jednu z nejvýraznějších událostí celého středověku v Evropě. Jedním z Husových předchůdců byl i horlivý kazatel Jan Milíč z Kroměříže. A ten měl jisté podivné zvyky.
Historie, ilustrační foto

Muž, který změnil historii Česka? Skoro nikdo ho nezná, nevíme ani, jak se vlastně jmenoval

Středověká církev neměla a ani nemohla mít velkou kontrolu nad tím, jak lidé vnímali křesťanství. To se projevovalo dlouhým soužitím starých pohanských praktik s křesťanskými svátky nebo tím, že vznikaly různé nestandardní výklady křesťanského učení – hereze. Jednou z nejvýznamnějších z nich bylo hnutí následující myšlenky Petra Valdese, které se snažilo obnovit tradici chudé církve a mělo velký ohlas i v Českém království.

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy