Muž, který změnil historii Česka? Skoro nikdo ho nezná, nevíme ani, jak se vlastně jmenoval

Středověká církev neměla a ani nemohla mít velkou kontrolu nad tím, jak lidé vnímali křesťanství. To se projevovalo dlouhým soužitím starých pohanských praktik s křesťanskými svátky nebo tím, že vznikaly různé nestandardní výklady křesťanského učení – hereze. Jednou z nejvýznamnějších z nich bylo hnutí následující myšlenky Petra Valdese, které se snažilo obnovit tradici chudé církve a mělo velký ohlas i v Českém království.

Petr Valdes (jistě je známo ale pouze příjmení, jméno je známé pouze z pozdější tradice, která může být ovlivněna snahou připodobnit Valdese k sv. Petrovi) byl původně bohatý kupec z Lyonu, který se z neznámých důvodů vzdal svého světského majetku a začal kázat a vytvořil kolem sebe skupinu následovníků, která dala základ celému hnutí. To by nebylo nic až tak extrémně vzácného, příběhu o náhlých náboženských prozřeních známe ze středověku poměrně dost a někteří z těchto "osvícených" zaujali množství dalších lidí. Z těchto skupin potom vznikaly různé náboženské organizace, některé církví uznané jako byly nové mnišské řády (nejznámější z nich jsou františkáni), jiné byly odsouzeny jako heretické. Valdenští patří do té druhy skupiny, od ostatních herezí se odlišují tím, jak se dokázali trvale prosadit i přes pronásledování a na několika odlehlých místech přetrvat i po několik století.

Každopádně po svém prozření se Valdes snažil napodobit život původní  církve apoštolů a tomu podřídil také své věroučné názory – odmítal kult svatých, uctívání jejich soch a obrazů bral za modloslužebnictví, stejně tak popíral účinnost ostatků svatých – relikvií, které pro něj byly jen zpráchnivělými kostmi. Žádnou speciální roli ani nepřikládal posvěcené půdě, a proto se podle něj mohla mše klidně sloužit i mimo vysvěcené kostely. To bylo výhodné později během pronásledování, protože to napomáhalo k utajení církve. Kdyby se valdenští museli scházet v nějakém svatostánku, pravděpodobně by je dříve nebo později inkvizice odhalila. Chudobu Valdes ale nevyžadoval pouze u sebe a svých následovníků ale také u celé církve, podle toho se také někdy Valdenským říkalo Lyonští nebo Lombardští chudí. Aby tyto své názory mohl efektivně šířit, kázal v lidovém jazyce namísto latiny a dokonce nechal přeložil část Bible. Samozřejmě postupem času na sebe upozornil církevní hierarchii, a tak byl vyzván, aby přijel své učení obhájit do Vatikánu, což taky nakonec udělal.

Jak probíhaly diskuze v Římě nevíme, podobně nejasný je i jejich výsledek, názory Valdese byly sice odsouzeny třetí Lateránským koncilem roku 1179, ale nad jeho následovníky nebyla ani vyhlášena exkomunikace. Když ale nadále Valdes pokračoval ve své činnosti a získával další následovníky byli valdenští exkomunikováni z církve a na 4. lateránské koncilu bylo Valdesovo učení vyhlášeno za kacířské. Valdenští pak byli pronásledováni a museli své vyznání utajovat. Vědomí pospolitosti a základní principy tak byly udržovány v rámci tradice jednotlivých rodin, často žijících roztroušeně na samotách a v nepříliš obydlených oblastech. Valdenští kněží potom putovali po kraji a sloužili tajné mše přímo v obydlích svých příznivců. Díky dobré organizaci se Valdenští jako jedno z mála heretických středověkých hnutí dočkali reformace, která začala některé jejich zásady prosazovat, většina tehdy žijících valdenských se přihlásila k některým z radikálních odnoží protestantských církví.

Valdenští se dostali i do Čech, podle všeho se usídlili právě v nově osidlovaném pohraničním hvozdu Jižních Čech, pravděpodobně byli mezi nově přišlými německými osadníky, kteří přišli kolonizovat pohraničí. Kvůli hledání Valdenských do Čech dorazila i Inkvizice. Také není náhodou, že právě v Jižní Čechách se později tak dařilo radikálním složkám husitského hnutí, kněží Táborských polních vojsk do své věrouky totiž přijali nejednu zásadu Valdenských. Dokonce je možné, že Valdenský biskup stál u zrodu Jednoty Bratrské, protože bratři se sice chtěli odtrhnout od katolické církve, ale chtěli zachovat apoštolskou posloupnost – tradici předávání kněžského svěcení, která měla sahat až k svatému Petrovi. Protože ale bylo naprosto nemyslitelné, že by jejich kněží posvětil někdo loajální papeži, jehož autoritu navíc sami bratři neuznávali, tak se nechali vysvětit pravděpodobně jedním z potulných Valdenských biskupů. Nějakou dobu bylo historiky uvažováno i o možném skonu samotného Petra Valdese v Čechách, ale tato domněnka byla přesvědčivě vyvrácena. Vznikla patrně v dobách pozdějších, pohusitských, kdy si české země vysloužily nálepku země kacířů.

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Více souvisejících

Církev Jan Hus husitství inkvizice historie

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy