
V úkrytu beskydských kopců se skrývá jedna z největších hradních zřícenin u nás. Objekt v sobě nese vzpomínky na Přemyslovce, Karla IV., husitské války, ale i chátrání v pozdějších dobách, kdy se takto rozsáhlá stavba stala jen těžko využitelnou. Dnes za návštěvu stojí nejen díky své starobylosti, ale i díky nádherné přírodě hukvaldské obory, která celý objekt obklopuje.
Hrad byl založen v dobách Přemysla Otakara II., kdy byla zakládána většina gotických hradů. Původně se historici domnívali, že k jeho založení došlo dříve již v první polovině 13. století. Vycházeli z listin v nichž se člen zakladatelského rodu podepisoval Arnold z Hückeswagenu. Ovšem Arnold se nepsal po dnes známém hradu Hukvaldy, ale podle rodového sídla v německém Porýní. Nicméně již tehdy sídlil na Moravě. Na nedalekém hradě Starý Jičín, jehož zříceninu je možné navštívit také. Z dochovaných dokumentů víme, že někdy mezi léty 1260-1270 Hückeswagenové opustili hrad Starý Jičín a vystavěli si nový hrad Hukenswald nebo-li dnešní Hukvaldy.
Hrad měl víc vlastníků než kamenů ve zdech
Po ztrátě hradu rodem Hückeswagenů se ve středověku vystřídalo několik vlastníků, až hrad nakonec daroval král a císař Karel IV. olomouckému biskupství. Jednalo se o jeden z mnoha činů tzv. “Papežského císaře” ve prospěch církve, která však na oplátku podporovala Karla IV. Z roku 1355 se dokonce dochovala listina papeže Inocence VI., která zakazuje zastavovat hrad Hukvaldy v majetku olomouckého biskupství. Jak už to v historii bývá, zákaz zůstal jen na papíře. V době markraběcích válek mezi Lucemburky z vedlejší moravské větve královského rodu Joštem a Prokopem byl opakovaně zákaz porušován.
Během bouřlivého období husitských válek, kdy hukvaldské panství a jeho okolí bylo několikrát vypleněno kočujícími polními armádami, se vystřídala celá řada majitelů hradu. Mezi vlastníky hradu najdeme plejádu významných osobností 15. století ať už z kališnického nebo katolického tábora. Hrad měli v držení Jan Ctibor Tovačovský z Cimburka, Mikuláš Sokol z Lamberka, Zikmund Lucemburský (ten dokonce opakovaně hrad získal a ztratil), ale především významný husitský předák Jan Čapek ze Sán. Vojevůdce, který byl dlouho mylně historiky obviňován, že svým ústupem zapříčinil porážku v bitvě u Lipan, výrazně vylepšil fortifikaci hradu, jelikož se jednalo o jeho základnu pro výpady na východ do Uher a Polska. Po konci husitských válek vlastnil hrad krátce i Jiří z Poděbrad, aby ho obratem prodal zpět olomouckému biskupství. Posléze již vlastnické poměry hradu tak turbulentní nebyly.
Pevnost a vězení pro nemravy
V následujících staletích sloužil hrad jako pevnost, což se osvědčilo zejména během třicetileté války. Krajem táhli jak Dánové tak Švédi, ty dodnes připomíná hromadný hrob Švédů tzv. Švédská mohyla v sousedních Kozlovicích, ale vzhledem ke kvalitě hukvaldské pevnosti se o její dobytí nikdy nepokusili. Zajímavější je vězeňská funkce hradu. Krom běžných vězňů zde totiž byli internováni především kněží, kteří měli problémy s dobrými mravy, a tak je měl pobyt v hukvaldských kobkách “schladit”. Nejznámějším vězněm byl biskupský travič Jan Philopon Dambrowský. Na kontě měl hned tři otrávené olomoucké biskupy.
Obora pro mlsné jazyky
Zajímavostí hradu je přilehlá obora. Sloužila olomouckým biskupům již od 16. století, kdy se zde chovala především jelení a dančí zvěř, která měla zásobovat biskupské hostiny. Ulovit dostatek zvěře na hostinu s početným zástupem biskupových vazalů tzv. manů nebyla legrace, a tak si zvěř raději chovali v oboře, aby se na hostině mohli všichni pořádně nadlábnout. Dnes tak při prohlídce Hukvald návštěvník nemusí obhlížet jen mohutné zdi hradu, ale může pozorovat i stáda divoké zvěře.
Související

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
historie , hrady a zámky , husitství , Arcibiskupství olomoucké , Hukvaldy
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák