
V úkrytu beskydských kopců se skrývá jedna z největších hradních zřícenin u nás. Objekt v sobě nese vzpomínky na Přemyslovce, Karla IV., husitské války, ale i chátrání v pozdějších dobách, kdy se takto rozsáhlá stavba stala jen těžko využitelnou. Dnes za návštěvu stojí nejen díky své starobylosti, ale i díky nádherné přírodě hukvaldské obory, která celý objekt obklopuje.
Hrad byl založen v dobách Přemysla Otakara II., kdy byla zakládána většina gotických hradů. Původně se historici domnívali, že k jeho založení došlo dříve již v první polovině 13. století. Vycházeli z listin v nichž se člen zakladatelského rodu podepisoval Arnold z Hückeswagenu. Ovšem Arnold se nepsal po dnes známém hradu Hukvaldy, ale podle rodového sídla v německém Porýní. Nicméně již tehdy sídlil na Moravě. Na nedalekém hradě Starý Jičín, jehož zříceninu je možné navštívit také. Z dochovaných dokumentů víme, že někdy mezi léty 1260-1270 Hückeswagenové opustili hrad Starý Jičín a vystavěli si nový hrad Hukenswald nebo-li dnešní Hukvaldy.
Hrad měl víc vlastníků než kamenů ve zdech
Po ztrátě hradu rodem Hückeswagenů se ve středověku vystřídalo několik vlastníků, až hrad nakonec daroval král a císař Karel IV. olomouckému biskupství. Jednalo se o jeden z mnoha činů tzv. “Papežského císaře” ve prospěch církve, která však na oplátku podporovala Karla IV. Z roku 1355 se dokonce dochovala listina papeže Inocence VI., která zakazuje zastavovat hrad Hukvaldy v majetku olomouckého biskupství. Jak už to v historii bývá, zákaz zůstal jen na papíře. V době markraběcích válek mezi Lucemburky z vedlejší moravské větve královského rodu Joštem a Prokopem byl opakovaně zákaz porušován.
Během bouřlivého období husitských válek, kdy hukvaldské panství a jeho okolí bylo několikrát vypleněno kočujícími polními armádami, se vystřídala celá řada majitelů hradu. Mezi vlastníky hradu najdeme plejádu významných osobností 15. století ať už z kališnického nebo katolického tábora. Hrad měli v držení Jan Ctibor Tovačovský z Cimburka, Mikuláš Sokol z Lamberka, Zikmund Lucemburský (ten dokonce opakovaně hrad získal a ztratil), ale především významný husitský předák Jan Čapek ze Sán. Vojevůdce, který byl dlouho mylně historiky obviňován, že svým ústupem zapříčinil porážku v bitvě u Lipan, výrazně vylepšil fortifikaci hradu, jelikož se jednalo o jeho základnu pro výpady na východ do Uher a Polska. Po konci husitských válek vlastnil hrad krátce i Jiří z Poděbrad, aby ho obratem prodal zpět olomouckému biskupství. Posléze již vlastnické poměry hradu tak turbulentní nebyly.
Pevnost a vězení pro nemravy
V následujících staletích sloužil hrad jako pevnost, což se osvědčilo zejména během třicetileté války. Krajem táhli jak Dánové tak Švédi, ty dodnes připomíná hromadný hrob Švédů tzv. Švédská mohyla v sousedních Kozlovicích, ale vzhledem ke kvalitě hukvaldské pevnosti se o její dobytí nikdy nepokusili. Zajímavější je vězeňská funkce hradu. Krom běžných vězňů zde totiž byli internováni především kněží, kteří měli problémy s dobrými mravy, a tak je měl pobyt v hukvaldských kobkách “schladit”. Nejznámějším vězněm byl biskupský travič Jan Philopon Dambrowský. Na kontě měl hned tři otrávené olomoucké biskupy.
Obora pro mlsné jazyky
Zajímavostí hradu je přilehlá obora. Sloužila olomouckým biskupům již od 16. století, kdy se zde chovala především jelení a dančí zvěř, která měla zásobovat biskupské hostiny. Ulovit dostatek zvěře na hostinu s početným zástupem biskupových vazalů tzv. manů nebyla legrace, a tak si zvěř raději chovali v oboře, aby se na hostině mohli všichni pořádně nadlábnout. Dnes tak při prohlídce Hukvald návštěvník nemusí obhlížet jen mohutné zdi hradu, ale může pozorovat i stáda divoké zvěře.
Související

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
historie , hrady a zámky , husitství , Arcibiskupství olomoucké , Hukvaldy
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 1 hodinou

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 2 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 3 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 3 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 3 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 4 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 5 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 6 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 7 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 9 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera
Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
Až se bude volit 29. května nový předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), budou se o tento nejvyšší post v tuzemském fotbale ucházet vedle současného šéfa Petra Fouska další dva kandidáti majitel třetiligového Motorletu Praha Rudolf Blažek a prezident fotbalové Mladé Boleslavi David Trunda. Nikdo jiný se tak do voleb nepřihlásil.
Zdroj: David Holub